Ambasade Švicarske, Austrije i OECD održale okrugli sto o migraciji radne snage u BiH

Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegoviniu partnerstvu sa Organizacijom za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Ambasadom Austrije u Bosni i Hercegovini, održali su u srijedu okrugli stol na temu „Migracija radne snage u Bosni i Hercegovini – kako izvući najbolje iz toga?”.

Svrha ovog skupa je bila predstavljanje i rasprava o ključnim nalazima i preporukama za Bosnu i Hercegovinu sadržanim u posljednjem OECD-ovom izvještaju Migracije radne snage na Zapadnom Balkanu: mapiranje obrazaca, suočavanje s izazovima i ubiranje koristi (Labour Migration in The Western Balkans: Mapping Patterns, Addressing Challenges and Reaping Benefits).

Okrugli stol je okupio kreatore politika iz Bosne i Hercegovine, OECD-a, predstavnike iz Švicarske, Austrije i drugih evropskih zemalja, kao i predstavnike i stručnjake iz privatnog sektora, nevladinih i međunarodnih organizacija iz Bosne i Hercegovine. Današnja je diskusija otvorila priliku da se razgovara o preporukama politika za kreiranje okvirnih uslova i rješenja ponuđenih u izvještaju, zahvaljujući kojima se može oduprijeti stalnom trendu odlaska radne snage i ponuditi odgovarajuća dugoročna perspektiva, posebno za mlade.

Ambasador Švicarske u Bosni i Hercegovini Daniel Hunn, ambasadorica Republike Austrije u Bosni i Hercegovini dr. Ulrike Hartmann, direktor OECD-ovog Sektora za globalne odnose i saradnju Andreas Schaal, te zamjenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, Samir Zuko, obratili su se učesnicima.

Ambasadorica Ulrike Hartmann, ambasador Daniel Hunn i Samir Zuko

„Već duže od 20 godina Švicarska aktivno pomaže Bosni i Hercegovini u rješavanju pitanja migracija i ekonomskog razvoja,“ rekao je ambasador Švicarske Daniel Hunn. OECD-ov izvještaj je vrlo aktuelan obzirom na trenutni značajan odliv kvalifikovane radne snage iz BiH i zapadnog Balkana. Izvještaj također pokazuje kako BiH i zemlje regije mogu iskoristiti potencijal svoje velike dijaspore i motivirati je da se vrati i posluje u zemljama porijekla. U Švicarskoj se nalazi između 60.000 i 70.000 ljudi bosanskohercegovačkog porijekla, i uvjereni smo da mogu biti od pomoći svojoj matičnoj zemlji. Uz naš program saradnje u BiH, nastavit ćemo da se posebno bavimo pitanjem dijaspore, tržišta rada, dualnog stručnog obrazovanja i unapređenja poslovne klime”, dodao je.

Ambasadorica Austrije dr. Hartmann, je rekla da i dalje vlada veliki interes bosanskohercegovačkih građana da rade u Austriji. „Oni su bili i još uvijek jesu ključni faktor za austrijski razvoj. U isto vrijeme, BiH treba ove svoje građane za vlastiti razvoj na putu ka prosperitetu i društvu zasnovanom na vladavini prava. U tom kontekstu bosanskohercegovačka dijaspora u Austriji može igrati važnu ulogu poveznice između naših zemalja. Usto, nadolazeći izbori u BiH su ključni za zemlju i stvaranje atmosfere nade, posebno za mlade. Austrija će, u svakom slučaju, nastaviti podržavati BiH, uključujući i njene napore da se pridruži porodici Evropske unije.”  

Studija pokazuje da se broj migranata iz Bosne i Hercegovine u zemljama OECD-a povećava. Visoka emigracije radnika predstavlja veliki izazov za razvoj zemlje. Potencijalni investitori ne mogu pronaći adekvatnu kvalifikovanu radnu snagu na tržištu rada, što zauzvrat utiče na njihove odluke o investiranju. Domaćim firmama nedostaje stručno znanje da bi mogle biti konkurentne na globalnom tržištu. Nalazi u izvještaju potvrđuju koliko je važno postojanje okvirne politike kojom se adresiraju svi aspekti migracija, a koja je usklađena sa tržištem rada i obrazovnim politikama. Vlasti moraju uraditi puno više kako bi poslali pozitivne signale tržištu rada i osobama koje imaju namjeru napustiti zemlju, ali i ispružiti ruku velikoj dijaspori i ohrabriti je da pomogne lokalni razvoj. Za ovo je neophodna dugoročna strategija kojom se gradi povjerenje i koordinira među različitim institucijama i nivoima vlasti.

 Panel diskusija „Maksimiziranje koristi od migracija u Bosni i Hercegovini“ je bila jedinstvena prilika da se učesnici angažiraju u važnoj raspravi o kontinuiranom trendu migracije radne snage i da da se razgovara o načinima kako riješiti njene glavne uzroke, kako rukovoditi njenim negativnim posljedicama, posebno po mlade ljude, te kako se efikasno angažirati sa dijasporom.

Ovaj sastanak je dio serije okruglih stolova u svakom od glavnih gradova zemalja zapadnog Balkana koje organizuje OECD-ov Sektor za jugoistočnu Evropu u partnerstvu sa sufinansijerima izvještaja: Švicarskom (Švicarska agencija za razvoj i saradnju – SDC) i Austrijom (Austrijska razvojna agencija – ADA).

 

 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI