Zakon o sukobu interesa u organima vlasti Federacije Bosne i Hercegovine ne tretira javne ustanove, odnosno nije propisana nespojivost izabranog dužnosnika sa pozicijom direktora javne ustanove. To je samo jedna od stvari koje trebaju da se mijenjaju novim propisom, poručili su nedavno iz Transparency International BiH za Inforadar.
U TI su podsjetili da čak i da jeste propisana nespojivost, već duži vremenski period ne postoji tijelo koje odlučuje o sukobu interese u FBiH. Samim tim je onemogućeno ukazivanje na kršenje pomenutog Zakona. Ove propuste koriste brojni političari, a u pojedinim gradovima BiH ta praksa na snazi je godinama.
Tako npr. Mirsad Tursum (Narod i pravda) je u isto vrijeme direktor Javne ustanove Dom zdravlja sa stacionarom Kakanj i vijećnik u Općinskom vijeću Kakanj. Vijeće usvaja planove i izvještaje o radu Doma zdravlja, te imenuje Upravni odbor koji bira direktora.
Tursum je direktor DZ u kontinuitetu od 2013. godine kao kadar Stranke za BiH, iz koje je isključen 2023. godine zbog kršenja Statuta stranke.
Bio je vijećnik SBiH neprekidno od 2012. godine, a u NiP je prešao uoči Lokalnih izbora 2024. godine. OV Kakanj je 2022. godine iniciralo izmjenu naziva ustanove pred Općinskim sudom u Zenici iz JU Dom zdravlja Kakanj u JU Dom zdravlja sa stacionarom Kakanj.
Tako je Tursum, pred kraj drugog mandata, izbjegao zakonsko ograničenje od dva uzastopna mandata direktora zdravstvene ustanove. Naime, član 66. Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH ograničava mandate direktora zdravstvenih ustanova na maksimalno dva uzastopna. On je trenutno v.d. direktora JU Dom zdravlja sa stacionarom Kakanj.



Pored toga, Tursum se nalazi u Registru nosilaca javnih funkcija TI BiH kao funkcioner koji je obavljao duple funkcije direktora i vijećnika u prošlom mandatu.

Prema podacima TI BiH iz 2022. godine Tursumova mjesečna neto plata kao direktora JU Dom zdravlja sa stacionarom Kakanj iznosila je 4.556 KM, a kao vijećnik ima dodatnih 400 KM naknade plus paušal po sjednici.



“Te funkcije nikako nisu spojive. Ovo je izvan svake pameti, pretjerano i bezobrazno. Postavlja se pitanje kakva je usluga u ustanovama kojima oni rukovode, na koji način rade. Ako znamo da općinsko vijeće usvaja izvještaje tih javnih ustanova onda nema smisla da oni ili njihove kolege glasaju za iste te izvještaje. Neki su govorili da izlaze iz općinske sale kada se usvaja njihov izvještaj, ali bez obzira na to oni dijele isti hljeb i sudbinu. Dogovaraju se i nema smisla da sami sebi usvajaju izvještaje. Građani su ogorčeni, jer ovi sa duplim funkcijama imaju dobre plaće, paušale, različite privilegije u društvu, a na političkim skupovima govore o jednakosti, socijalno osjetljivim, siromašnim…Ima i do nas, građana, jer mi to sve ne pratimo. Stalno upozoravamo da građani trebaju da gledaju šta su to konkretno, oni za koje su glasali, uradili, koje su inicijative pokrenuli…i da li vrijede onih para koje im mi, građani, dajemo”, dodaje Topalović.