Neformalna grupa građana “Zaštitimo građane Moluha” pozvala je nadležne institucije da hitno reaguju na višegodišnje probleme s kojima se suočavaju mještani ovog tuzlanskog naselja. Kako ističu aktivisti, radi se o nizu ekoloških i zdravstvenih prijetnji koje direktno ugrožavaju kvalitet života i osnovna ljudska prava stanovnika Moluha.
Predsjednik Zbora građana u Mjesnoj zajednici Moluhe Suljo Osmanović za Inforadar podjeća da mještani Moluha godinama ukazuju na mnogobrojne probleme s kojima se svakodnevno suočavaju.
“Od otvorene kanalizacije koja teče kroz naselje, neriješene putne infrastrukture, odlagališta šljake, azila za pse, streljane, do eksploatacije kvarcnog pijeska. Nakon prošlogodišnjih protesta i održanog zbora građana, prevoza kvarcnog pijeska nije bilo preko zime, međutim ponovo se kvarc prevozi kroz naselje. Upoznali smo sve institucije, obraćali smo se izabranim predstavnicima građana, međutim reakcije vlasti nema. Svi se proglašavaju nenadležnima. Samo je bilo reakcija od grupe građana i od investitora koji je podigao tužbu protiv jednog aktiviste, objašnjava Osmanović.

Naglašava da za mještane Moluha trenutno najveći problem predstavlja gradska deponija Desetine.
“Ova deponija, prema informacijama sa kojima raspolažemo, nema validnu okolinsku dozvolu, a istovremeno se vodi proces prikupjanja dokumentacije za produženje njenog rada za narednih 20 godina. Nije podnesen zahtjev za novu okolinsku dozvolu u zakonskom roku. Poslao sam prijavu inspektoru da Javno preduzeće koje se bavi odvozom smeća, a koje nije u zakonskom roku podnijelo zahtjev za obnovu. Dakle, mjesecima smeće odlažu bez okolinske dozvole. Treba napomenuti da oni u zahtjevu obećavaju zatvaranje postojeće deponije, ali traže dokumentaciju za otvaranje nove plohe na istoj deponiji. Posebno smo zabrinuti jer se deponija nalazi u koritu Moluške rijeke, koja već decenijama prima procjedne, zagađene vode”, kaže za Inforadar Osmanović i poziva mještane da dozvole da i narednih 20 godina budu septička jama Grada Tuzla.
Poručuje da su spremni da blokiraju put ukoliko se njihovim zahtjevima ne udovolji.
Prije toga će, dodaje, iscrpiti sve legalne mogućnosti. Osmanović poziva nadležne da osim za deponiju komunalnog smeća Desetine, te prijevoz kvarcnog pijeska alternativnim putem a ne kroz naselje Moluhe, nađu rješenja problema zagađivača Moluške rijeke, kao i da se zaštite interesi mještana i okonča višegodišnje zanemarivanje njihovih osnovnih ljudskih i građanska prava.
Osmanović kaže da je građane strah i od širenja zaraze usljed pojave pacova i drugih glodara duž korita Moluške rijeke. Ističe da građani zahtijevaju da Federalno ministarstvo odbaci zahtjev za okolinsku dozvolu jer je manjkav i ne pokazuje sve parametre koje bi okolinska dozvola trebala da ima.

“Da bi išli u pravcu tužbe zbog kvarcnog, želim prvo podnijeti izvještaj zboru građana u srijedu o tome šta smo uradili od prošle godine i da tražim zaključak.
Inforadar je pisao ranije da su mještani Moluha borbu za zdravlje, sigurnost i dostojanstven život počeli još prije nekoliko godina, tačnije od od 2016. godine kada su saznali za planove o eksploataciji kvarcnog pijeska na lokalitetu “Moluška rijeka”. Odvoz kvarcnog pijeska, koji je kako smatraju mještani problematičan sa zdravstvenog aspekta, počeo je u junu 2024. godine. Građani nisu protiv odvoženja kvrcnog pijeska, ali smatraju da to “mora biti u skladu sa zakonima o zaštiti zdravlja građana, prirodne sredine te dostignutih vrijednosti naselja”. Sve se, mišljenja su, mora obaviti po Zakonu o rudarstvu, koji predviđa ishodovanje urbanističkih saglasnosti na nivou kantonalnog resornog ministarstva te određenih saglasnosti koje se dobijaju u nadležnim federalnim ministarstvima.


