MJEŠTANI MOLUHA NE ODUSTAJU: Nezakonite radnje se moraju zaustaviti

Mještani Moluha borbu za zdravlje, sigurnost i dostojanstven život vode još od 2016. godine, a sada očekuju od tuzlanske vlasti da konačno počnu da rade svoj posao.

Mještani tuzlanskog naselja Moluhe sve su zabrinutiji zbog stanja gradske deponije komunalnog otpada “Desetine”, koja, kako tvrde, već mjesecima posluje bez validne okolinske dozvole.

“Osim što nemaju okolinsku dozvolu, nemaju ni upotrebnu dozvolu, niti ispunjavaju osnovne zakonske uslove za rad. Prema našim informacijama, ono što posebno zabrinjava jeste da se najavljuje produženje rada deponiji za još 20 godina. Dakle, i pored protivljenja lokalne zajednice i brojnih nepravilnosti na koje ukazujemo”, govori za Inforadar Suljo Osmanović iz Neformalne grupe građana “Zaštitimo građane Moluha”.

Osmanović: Nećemo stati u borbi za naša prava

Očekuju da će Gradsko vijeće Tuzla konačno početi rješavati njihove probleme.

Osmanović objašnjava da su na nedavnom zboru građana doneseni zaključci te da je upućena inicijativa Gradskom vijeću Tuzla, čime su ispunjeni svi zakonski uslovi za pokretanje rasprave. Sjednica koja je bila zakazana za 29. august odgođena je, a novi termin je zakazan za 15. septembar.

“Pred vijećnike ćemo iznijeti naše nagomilane komunalne i ekološke probleme u naselju – deponija, Moluški potok, kao i eksploatacija kvarcnog pijeska i posljedice koje svakodnevno trpimo. Tražimo samo ono što pripada svakom normalnom biću, dodaje Osmanović i naglašava da ovo obraćanje predstavlja važan korak naprijed jer će se glas i problemi građana Moluha po prvi put zvanično čuti u institucijama.

Osmanović ističe da oni u NGG znaju da deponiji dozvola za rad ističe ove godine.

“Znali smo da ove godine ističe dozvola za rad za tu deponiju komunalnog otpada u našem naslju. Federalno ministarstvo okoliša i turizma je objavilo zahtjev za obnovu okolinske dozvole Komunalnom preduzeću Komunalac i mi smo obavili uvid u tu dozvolu te utvrdili 35 manjkavosti, odnosno primjedbi i o tome smo obavijestili Ministarstvo. S obzirom da smo utvrdili da već šest mjeseci rade bez okolinske dozvole, tražili smo sastanke sa vijećnicima, da probamo da riješimo problem deponije. Međutim, na zbor građana došao je samo jedan vijećnik Gradskog vijeća Tuzla. Ponavljam, mi nemamo problem ni da se deponija proširi, ali po zakonskim uslovima“, naglašava Osmanović.

Gradske vlasti moraju preuzeti odgovornost, poručuju mještani

“Pored toga što se ne pridržavaju zakonskih uslova, odnosno projekta za odlaganje otpada, oni pokušavaju da rad deponije produže za 20 godina. Mi to nećemo dozvoliti. Idemo zakonskim putem, a limt koji smo sebi postavili je “ništa ispod zakona”. Mi problematizujemo i ranije dozvole koje su im omogućile da dobiju koncesioni ugovor i to bez učešća lokalne samouprave”, jasan je Osmanović koji ima i mnogobrojnu podršku ostalih mještana Moluha.

Svojim potpisima potvrđujemo saglasnost sa ovim zahtjevom i očekujemo da gradske vlasti napokon preuzmu odgovornost”, naveli su mještani u inicijativi i očekuju da Gradsko vijeće napokon preuzme odgovornost i donese odluke koje će zaštititi njihovo zdravlje, interese i kvalitet života.

Građani Moluha svoju borbu su počeli još 2016.

Inforadar je pisao ranije da su mještani Moluha borbu za zdravlje, sigurnost i dostojanstven život počeli još prije nekoliko godina, tačnije od od 2016. godine kada su saznali za planove o eksploataciji kvarcnog pijeska na lokalitetu “Moluška rijeka”. Odvoz kvarcnog pijeska, koji je kako smatraju mještani problematičan sa zdravstvenog aspekta, počeo je u junu 2024. godine. Građani nisu protiv odvoženja kvrcnog pijeska, ali smatraju da to “mora biti u skladu sa zakonima o zaštiti zdravlja građana, prirodne sredine te dostignutih vrijednosti naselja”. Sve se, mišljenja su, mora obaviti po Zakonu o rudarstvu, koji predviđa ishodovanje urbanističkih saglasnosti na nivou kantonalnog resornog ministarstva te određenih saglasnosti koje se dobijaju u nadležnim federalnim ministarstvima.

“Naš zajednički cilj jeste zaštita zdravlja ljudi, očuvanje životne sredine i rješavanje problema kvarcnog pijeska, deponije i Moluškog potoka u interesu svih nas. Zajedno gradimo zdraviju i pravedniju zajednicu“, poručuju mještani tuzlanskog naselja Moluhe.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI