Na instrukcije kod Dodika otišli i službenici iz institucija BiH

Napori međunarodne zajednice da se kroz brojna novčana sredstva, stotine projekata i edukacija reformiše javna uprava u BiH, a koja bi trebala biti neovisna o politici, danas su pali u vodu. Brojni državni službenici, rukovodioci javnih subjekata koji bi trebali biti neovisni o politici, odazvali su se pozivu predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da dođu u Istočno Sarajevo i čuju instrukcije o tome kako se dalje trebaju ponašati u institucijama BiH.

Javnost u BiH isprva je bila uvjerena kako je Dodik uputio samo poziv ministrima u Vijeću ministara BiH te zastupnicima i delegatima u Parlamentarnoj skupštini BiH koji imaju mjesto prebivališta u entitetu RS, a da je konačan cilj usmjeravanje blokade institucija BiH, koju od prošle sedmice orkestrira SNSD.

Dodiku se u slanju poziva pridružio i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija koji već dvije sedmice nije u stanju zakazati sjednicu državne vlade, ali očito ima vremena baviti se kurirskim poslovima slanja poziva u ime SNSD-a. Još uvijek nije poznato da li je Tegeltija pozive uputio u ime Vijeća ministara BiH, odnosno da li je u svojstvu državnog premijera pozivao funkcionere i državne službenike iz samo jednog naroda na sastanak u Administrativni centar Vlade RS.

Zakon o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine jasno je precizirao da državni službenici ne smiju slijediti instrukcije političkih stranaka. Zbog toga se postavlja pitanje šta je na sastanku u Istočnom Sarajevu radila sekretarka Ministarstva finansija i terzora BiH Sanja Jokić, sekretarka Ministarstva civilnih poslova BiH Biljana Čamur Veselinović, pomoćnik ministra civilnih poslova BiH Milan Zjajić, ali i sekretarka Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Gordana Živković.

Na poziv Dodika odazvao se i ombudsmen za ljudska prava BiH Ljubinko Mitrović, predsjednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH Branko Petrić, generalni sekretar Predsjedništva BiH Zoran Đerić, direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH Petar Kovačević, ali i određeni broj stručnih saradnika i stručnih savjetnika u institucijama BiH.

Iznimno je važno istaći kako su sve ove funkcije u zakonima nezavisne od političkih stranaka, odnosno da se ovim funkcionerima izričito brani da učestvuju u političkim aktivnostima i u svom radu traže instrukcije političkih stranaka ili slijede instrukcije političkih subjekata.

Nadležne institucije, ukoliko budu radile svoj posao, definitivno će imati pune ruke posla kada je riječ o disciplinskoj odgovornosti uposlenika institucija BiH.

Izvor: klix

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI