Prekinut postupak izdavanja ekološke dozvole za rudnik u selu Bukova Kosa

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS donijelo je zaključak kojim se prekida postupak odlučivanja izdavanje ekološke dozvole za projekat eksploatacije uglja na ležištu “Bukova kosa” kod Prijedora. Izdavanje ekološke dozvole je prekinuto po zahtjevu Centra za životnu sredinu iz Banjaluke.

Autor: Impuls

Resorno ministarstvo je u prethodnoj fazi oslobodilo investitora od izrade Studije uticaja na životnu sredinu za rudnik u Bukovoj Kosi.

“Centar za životnu sredinu je u novembru 2024. godine podnio tužbu protiv takve odluke iznoseći razloge zbog koji je odluka Ministarstva morala biti drugačija, obzirom da se ležište nalazi u relativno gusto naseljenom području koje je uz to bogato poljoprivrednim, vodnim i dobrima od kulturnog značaja”, navodi se u saopštenju Centra.

Oni dalje navode da dok sud ne donese konačnu odluku o ovome, što u odnosu na izdavanje ekološke dozvole predstavlja prethodno pravno pitanje, Ministarstvo je bilo dužno da prekine upravni postupak.

Iz Centra za životnu sredinu za Impuls su dodali da su danas uputili dopis nadležnim inspekcijama i da očekuju brzo reagovanje.

“Ovo bi mogla biti druga šansa za mještane Bukove Kose, odnosno šansa da se zaštiti pravo na zdravu životnu sredinu neodređenog broja građana. Nadamo da će sud cijeniti sve aspekte i složenost ove upravne stvari, te da će uvidjeti širi značaj odluke u ovom predmetu. Pozitivna odluka suda bi suštinski uvjetovala izdavanje ekološke dozvole izradom adekvatne Studije uticaja, iako je to upitno usljed uzurpacije terena. Međutim, nakon njene izrade Ministarstvo bi i dalje imalo diskreciono ovlaštenje da neadekvatnu Studiju odbije, čime bi otvaranje rudnika u ovom području postalo nemoguće”, izjavio je Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru. 

Međutim, nultno stanje životne sredine već je uzurpirano. Početkom marta ove godine, iskopani lignit se zbog velike koncentracije sumpora više puta zapaljivao. Život u Bukovoj Kosi je postao neizdrživ zbog snažnih mirisa i dima, tvrde mještani.

Prema njihovim riječima, ugalj, koji se prilikom iskopavanja deponuje na dvije lokacije pored magistralnog puta, zbog visokog udjela sumpora svakodnevno zapaljuje izazivajući dim i isparenja sumpora u vazduh.

Kopanje uglja je počelo bez potrebnih dozvola i koncesije koja je naknadno izdata, a vlasti su obećavale da neće imati negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje građana.

Zbog svega toga, građani Prijedora su održali nekoliko protestnih skupova na glavnom trgu u ovom gradu.

Oni su poručili da se bore protiv uništavanja prirode i zagađenja, te da je cilj protesta da se skrene pažnja na štetne posljedice rudarskih aktivnosti i da se nadležni organi pozovu na odgovornost.

Foto: Ustupljena fotografija

Aktivistkinja Jelena Topić iz Prijedora, ranije je za Impuls izjavila da ovim protestima vrše pritisak i na institucije i na inspekcije i da se nadaju da će vlast da preuzme konkretne korake u zaustavljanju ovog projekta.

Eksploataciju uglja u Bukovoj Kosi vrši firma „Drvo –export“ čiji je vlasnik Srđan Klječanin Rufi, inače funkcioner SNSD-a i odbornik te stranke u opštini Teslić.

Iz Centra za životnu sredinu podsjećaju da su u vezi navedenog projekta u proteklom periodu pokrenuli više sudskih postupaka.

“Postupci po vanrednom pravnom lijeku traju pred Vrhovnim sudom Republike Srpske. Centar je podnio i ustavnu apelaciju kod Ustavnog suda BiH, a u vezi sa onemogućavanjem učešća građana u odlučivanju o politici dodjele koncesija. To je suštinsko pitanje kako za projekte ekstraktivizma tako i svaku drugu ekonomsku eksploataciju javnih dobara i prirodnih resursa”, navode iz Centra.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI