Tokom javne online rasprave “Govor mržnje u kontinuitetu – Lokalni primjeri” koju je danas organiziralo Udruženje Adopt Srebrenica prezentovani su arhivski primjeri s elementima govora mržnje, ali i noviji primjeri govora mržnje u lokalnoj zajednici prisutnim u sredstvima masovne komunikacije.
Poredeći ove primjere govora mržnje aktivisti Udruženja “Adopt Srebrenica”, Valentina Gagić i Bekim Halilović, istakli su veoma opasan, ali u društvu zanemaren, problem govora mržnje.
U procesu prikupljanja arhivske građe za platformu “Dokumentacioni centar” Udruženje “Adopt-Prihvati Srebrenicu” došlo je u posjed različitih materijala koji predstavljaju značajan arhivski materijal koji nudi uvid u temu istraživanja govora mržnje u nedavnoj prošlosti, te mogućnost komparacije oblika govora mržnje iz epohe u kojoj je nastala ova arhivska građa s govorom mržnje koji se danas pojavljuje u masovnom načinu komuniciranja.
Valentina Gagić kazala je da je govor mržnje posebno opasan za mlade ljude kojima se na taj način sputava samopouzdanje i uči pogrešnim vrijednostima.
“Mladi žive u kulturi u kojoj je prisutna kultura nasilja. Mi tradicionalno živimo u strahu od svega. Zbog toga mladi nemaju samopouzdanja i ne vjeruju u ostvarenje svojih snova i zamisli. Govor mržnje pridonosi takvoj atmosferi, a političari ga najčešće koriste i prave štetu svima”, kazala je ona. Istaknuto je da je govora mržnje sve više u javnom prostoru, pogotovo na društvenim mrežama i interenetu. Halilović je kazao da je govor mržnje osnov za počinjenje krivičnog djela ili gorih stvari. Naglašeno je da sve češća zastupljenost govora mržnje u javnom prostoru nameće potrebu sistematskog rješavanja problema.
Prezentaciju “Govor mržnje u kontinuitetu: Lokalni primjeri govora mržnje” predstaviće članovi Udruženja Valentina Gagić i Bekir Halilović. Događaj organizuje Udruženje “Prihvati Srebrenicu” (ADOPT Srebrenica) uz partnersku podršku “CHAS – Combating Hate Speech in Bosnia and Herzegovina” i Univerziteta u Readingu.