Protest novinara u Banjaluci protiv kriminalizacije klevete

Protestna šetnja novinara i novinarki zbog kriminalizacije klevete održana je danas, a šetnja je počela od Trga Krajine u Banjoj Luci do Narodne skupštine gdje je za 10 sati zakazana sjednica na kojoj je druga tačka dnevnog reda Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS-a.

Novinar i predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić rekao je da je ovo zajednička borba novinara za slobodu govora.

“Drago mi je da vidim ovoliki broj ljudi. Prije dvije decenije RS je bila ispred regiona. Dekriminalizovali smo klevetu, prvi u regionu. Vlast sada hoće da nam oduzme jedinu stvar koja je bila ispred svih”, rekao je Vukelić.

Dodao je da je entitetska vlast okrenula leđa UN-u, Vijeću Evrope, udruženjima novinara, OEBS-u i poručili da ih je briga za sve i da im je samo njihov interes bitan.

“Zato još jednom govorimo, ovo je privid demokratije. Zastrašujuće je. Ovo nije put kojim RS želi da ide. Zato još jednom poziv narodnim poslanicima – povucite ovaj prijedlog. Ako nam oduzmu slobodu mišljenja, šta je sljedeće”, poručio je Vukelić.

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, pozvao je 31. oktobra 2022. godine ministra pravde da pripremi novu legislativu za kriminalizaciju klevete.

U martu 2023. godine, Ministarstvo pravde Republike Srpske prezentovalo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske.

Dodavanjem Glave XVIIa u Krivični zakon Republike Srpske dodat je tretman klevete i povreda ugleda i časti kao krivičnih djela za koje kazne treba da budu od 5.000 KM, što je najmanja kazna za uvredu, do 120.000 KM, što je najveća kazna za teške posljedice pri iznošenju u javnosti stvari iz ličnog i porodičnog života, dok je tretman uvrede kao krivičnog djela povučen.

Nakon četiri formalno održane rasprave u Banjaluci, Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Trebinju, i nakon brojnih kritika lokalne, regionalne i međunarodne javnosti, Narodnoj skupštini Republike Srpske upućen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Republike Srpske.

U Prijedlogu koji će pred poslanicama i poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske biti na Četvrtoj posebnoj sjednici 18. jula u 10. časova tretman klevete kao krivičnog djela podrazumijeva kazne do 6.000 KM za teške posljedice pri iznošenju u javnosti stvari iz ličnog i porodičnog života.

“Ograničenja prava na slobodu izražavanja moraju da budu kompatibilna sa trostrukim testom navedenim u članu 19. stav (3) ICCPR-a, kojim se zahtijeva da svako ograničenje bude utemeljeno u zakonu države u kojoj se ono nameće (test zakonitosti), da bude doneseno u svrhu ostvarenja jednog od detaljno navedenih ciljeva5 (test legitimnosti) i da bude najmanje nametljiva od mogućih mjera koje su dovoljno djelotvorne da postignu namjeravani cilj (test neophodnosti i proporcionalnosti). Član 19., stav 3 se konkretno poziva na poštovanje ugleda drugih lica kao jedan od legitimnih ciljeva. Ograničenja moraju da budu primijenjena samo u onu svrhu u koju su propisana i moraju da budu u direktnoj vezi sa konkretnim ciljem kome se teži” – navedeno je u Komentaru OSCE-a koji je dostavljen Narodnoj skupštini Republike Srpske, narodnim poslanicama i poslanicima.

U daljem tekstu Komentara OSCE-a navedena je preporuka Komiteta za ljudska prava Ujedinjenih nacija.

„Zakoni o kleveti moraju da budu izrađeni pažljivo da bi se osiguralo da poštuju odredbu navedenu u stavu 3 te da ne služe, u praksi, za gušenje slobode izražavanja. […] Svi takvi zakoni, a naročito zakoni o kleveti kao krivičnom djelu, treba da uključuju takve mehanizme odbrane kao što je odbrana istine te ih ne treba primjenjivati na one oblike izražavanja koji nisu, po svojoj prirodi, podložni verifikaciji. […] Države potpisnice treba da razmotre da dekriminalizuju klevetu a, u svakom slučaju, primjena krivičnog zakona treba da bude uzeta u razmatranje samo u najozbiljnijim slučajevima, pri čemu zatvorska kazna nikada nije odgovarajuća kazna. Nedopustivo je da država potpisnica podigne optužnicu protiv nekog lica za klevetu kao krivično djelo a da potom ne dođe brzo do sudskog postupka – takva praksa ima krajnje negativan efekat koji može da neprimjereno ograniči ostvarivanje slobode izražavanja tog lica i drugih lica.“

Krivični progon novinarki i novinara, medijskih radnica i radnika, građanki i građana vodio bi zastrašivanju neistomišljenika te brojnim strateškim tužbama protiv javnog sudjelovanja (SLAPP), upozoravaju medijski profesionalci.

U Banjaluci i Zvorniku juče i danas organizovani su protesti protiv kriminalizacije klevete.

“Ovo je privid demokratije, bio je privid javnih rasprava. Ostao je problem u krivičnom porcesu koji se može povesti protiv svakog građanina ako na FB napišete da je direktor zaposlio svastiku. Ako to kažete u kafani, možete za to odgovarati”, istakao je Siniša Vukelić, glavni i odgovorini urednik Capitala.ba, pozivajući poslanike da ne glasaju za ovaj zakon.

 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI