U Evropskoj uniji postepeno se zabranjuje prodaja mikroplastike u raznim oblastima. Nova pravila Evropske komisije ubuduće će zabraniti prodaju mikroplastike kao takve, kao i proizvoda kojima je dodana mikroplastika i koji je oslobađaju tokom upotrebe. To proizilazi iz saopštenja briselskih vlasti u ponedjeljak. Zabrana se stoga odnosi na, na primjer, granulirani materijal na sportskim objektima, kozmetiku poput pilinga ili glitera, kao i igračke i pesticide.
Mjere bi trebalo provoditi postepeno: zabrana mikroperglica i rastresitih svjetlucajućih objekata trebala bi stupiti na snagu za 20 dana, u ostalim slučajevima zabrana prodaje bi trebala stupiti na snagu tek u narednim godinama.
Termin mikroplastika se odnosi na sintetičke polimere koji se teško razgrađuju i koji su manji od pet milimetara. Čestice se akumuliraju u životinjama, uključujući ribe i školjke, te stoga mogu završiti i u hrani. Novi propisi imaju za cilj spriječiti ispuštanje oko pola miliona tona mikroplastike u okoliš.
Zabrana dolazi za osam godina
Prema Komisiji, granule na terenima od umjetne trave i drugim sportskim objektima najveći su izvor oslobađanja dodane mikroplastike i stoga predstavljaju ekološki problem. Zabrana mikroplastike bi stoga ovdje trebala stupiti na snagu nakon osam godina – “kako bi vlasnicima i operaterima sportskih terena dali vremena da pređu na alternative”.
Proizvodi koji se koriste na industrijskim lokacijama ili koji ne oslobađaju mikroplastiku tokom upotrebe su navodno izuzeti od zabrane prodaje. Međutim, njihovi proizvođači bi trebali dati upute o tome kako koristiti i odlagati proizvod kako bi se izbjeglo ispuštanje mikroplastike. Postoje i određeni izuzeci za lijekove, kao i hranu i hranu za životinje.
RND, dpa