Ovogodišnja Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu ide biohemičarki Katalin Karikó i imunologu Drew Weissmanu. Ovo je saopštio Institut Karolinska u Stokholmu. Prema Komitetu za Nobelovu nagradu, rad dvojice istraživača omogućio je razvoj efikasnih mRNA vakcina protiv Covid-19 tokom pandemije.
Komitet za Nobelovu nagradu opisao je istraživanje istraživača kao revolucionarno. Karikóova i Weissmanova otkrića dala su odlučujući doprinos razvoju učinkovitih mRNA vakcina protiv Covid-19 na početku pandemije korone 2020. Njihov rad iz temelja je promijenio razumijevanje veza između mRNK i ljudskog imunološkog sistema i doveo do neviđenog ubrzanja razvoja vakcine “tokom jedne od najvećih prijetnji ljudskom zdravlju u modernom vremenu”.
Karikó je rođen u Solniku, Mađarska, 1955. godine. Doktorirala je na Univerzitetu u Segedinu 1982. godine, a potom je vodila istraživanja u SAD. Karikó je bila potpredsjednica BioNTech-a do 2022. Sada je profesorka na Univerzitetu u Segedinu i vanredna profesorka na Medicinskom fakultetu Perelman na Univerzitetu u Pensilvaniji.
Drew Weissman je rođen 1959. u Lexingtonu, Massachusetts. Godine 1997. osnovao je istraživačku grupu na Medicinskom fakultetu Perelman. Weissman je profesor istraživanja vakcina na Univerzitetu Pennsylvania. On je također direktor Penn instituta za RNA inovacije.
Prošle godine je paleogenetičar Svante Pääbo dobio Nobelovu nagradu za medicinu. Između ostalog, Šveđanin je dekodirao genom neandertalca i istražuje razlike između Homo sapiensa i ranijih ljudi.
Zeit