Okružni sud u Banjoj Luci donio je presudu u korist Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” iz Sarajeva, poništivši rješenje, koje je izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. Sporno rješenje odobravalo je izgradnju infrastrukturnih objekata hidroelektrane “Dabar” d.o.o. Trebinje, na slivu rijeke Zalomke, u okviru projekta Gornji horizonti. Ovo Rješenje je utužio i Centar za životnu sredinu iz Banja Luke.
Međutim, presudom od 5. augusta ove godine, sud je uvažio tužbu Aarhus centra u BiH a odbacio tužbeni zahtjev Centra za životnu sredinu, navodeći, između ostalog, da Centar za životnu sredinu nije prikazao svoj pravni interes da učestvuju ovom postupku, iako se radi o ekološkom udruženju čiji je cilj promovisanje zaštite životne sredine na nivou BiH, navode iz Aarhus centra u BiH, naglašavajući da je ovo važan korak u zaštiti okoliša i očuvanju rijeka Hercegovine.
Hidroelektrana “Dabar” planirana je kao dio projekta Gornji horizonti, koji bi preusmjeravao velike količine vode iz rijeka Zalomke, Bune, Bunice, Bregave, i Neretve, uzrokujući nepopravljive ekološke štete i ugrožavanje biološkog minimuma ovih rijeka, ističu iz ovog centra.
U toku postupka, Aarhus centar u BiH je ukazao na niz pravnih i proceduralnih nepravilnosti, uključujući: nepravilnu primjenu zakona, jer Odluka o odobrenju izgradnje nije bila u skladu s relevantnim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju Republike Srpske, Zakona o zaštiti životne sredine, te Zakona o vodama.
Aarhus centar u BiH je ukazao i na nepoštivanje Aarhuske konvencije, jer Konvencija, čiji je potpisnik i Bosna i Hercegovina, nalaže obavezno učešće javnosti u donošenju odluka koje se tiču okoliša, što u ovom slučaju nije ispoštovano.
Zatim su ukazali na nepostojanje odgovarajuće procjene uticaja na okoliš. Procjena uticaja na životnu sredinu, koja je osnov za izdavanje ekološke dozvole, nije bila adekvatno provedena, a ekološka dozvola izdata je prije nego što su potrebni istraživački radovi dovršeni, tvrde.
Iz Aarhus centra su ukazali i na ignorisanje međunarodnih ekoloških standarda. Projekt Gornji horizonti krši odredbe Espoo konvencije, Bernske konvencije i Ramsarske konvencije, koje su usmjerene na očuvanje okoliša i zaštitu prirodnih staništa.
Aarhus centar u BiH, u saradnji sa Centrom za životnu sredinu i drugim organizacijama za zaštitu okoliša, nastavit će se boriti protiv projekata koji prijete prirodnim resursima i biološkoj raznolikosti Bosne i Hercegovine. Ova presuda predstavlja značajan korak u pravnom okviru zaštite okoliša, te šalje jasnu poruku da će se protiviti svakom pokušaju degradacije okoliša bez adekvatnih procjena i učešća javnosti. Važno je istaći da su oba ova udruženja zasebno utužila još četiri druge građevinske dozvole za HE “Dabar” te se očekuje pravni epilog i u odnosu na ove tužbe, saopćeno je iz Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH”.
FENA