DISKRIMINACIJA MEDIJA U HNK I KANTONU 10: Nema novca za novinare koji kritikuju vlast

Piše: Branka Mrkić

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine ocijenili su da je način na koji je Vlada Kantona 10 – Livno podijelila dio novca medijima krajem 2024. godine diskriminatoran te krši Ustav i međunarodne propise. 

Zbog toga su Ombudsmani izdali preporuku vladi ovog kantona da osigura donošenje jasnih i transparentnih kriterija za raspodjelu budžetskih sredstava u slučajevima dodjele podrške lokalnim medijima. Također je preporučeno da Vlada:

-… u procesu donošenja budućih odluka o raspodjeli budžetskih sredstava osigura jednak tretman svih lokalnih medija; da, u zavisnosti o raspoloživosti finansijskih sredstava razmotri mogućnost naknadnog uključivanja žalitelja u dodjelu finansijskih sredstava, te da u roku od 30 dana obavijesti Instituciju ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine o načinu realizacije preporuke.

Ove preporuke donesene su nakon što se Instituciji obratio žalitelj iz Livna jer smatra da je diskriminiran po osnovu djelatnosti kao lokalni medij u dijelu dodjele sredstava medijima, odlukom Vlade ovog kantona, iako je uredno registriran kao poslovni subjekt koji izmiruje svoje obaveze. Odlukom o odobravanju finansijskih sredstava u svrhu podrške lokalnim medijima u tom dijelu odobrena su finansijska sredstva:

– Radio Kupresu, Radio Drvaru, Radio Livnu i Radio Tomislavgradu u iznosu od po 5.000 KM
– Radioteleviziji Herceg – Bosne u iznosu od 15.000 KM 
– PRO televiziji 20.000KM, ne i žalitelju. 

Vlada Kantona 10 je u svom očitovanju navela je da je novac dodijeljen u skladu sa pozitivnim zakonodavstvom.

Ombudsmani BiH ukazuju da do diskriminacije može doći i kada je postupanje organa u skladu sa osnovnim propisima. Zakon o zabrani diskriminacije definira posrednu diskriminaciju kao situaciju u kojoj, naizgled neutralna odredba, kriterij ili praksa, ima ili bi imala učinak dovođenje neke osobe ili grupe osoba u odnosu na osnove definirane u članku 2. stavku (1) Zakona o zabrani diskriminacije u nepovoljan ili manje povoljan položaj u odnosu na druge osobe: 

– Razmatrajući žalbene navode, Ombudsmani BiH su ocijenili da Odluka o odobravanju finansijskih sredstava u svrhu podrške lokalnim medijima Vlade Kantona 10 u svojoj primjeni ima obilježja posredne diskriminacije i nije u skladu sa ustavnim načelima ravnopravnosti građana, niti međunarodnim obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela ratifikacijom međunarodnih instrumenata zaštite ljudskih prava – navode iz Institucije. 

O sličnom problemu povodom dodjele sredstava medijima, ali u Hercegovačko-neretvanskom kantonu pisao je prošle godine portal Istina media iz Mostara, kada su problematizovali dodjelu novca na nekoliko sjednica održanih krajem 2024. godine:

– Medijima u HNK-u Vlada Marije Buhač isplatiti će 121 tisuću maraka, a najviše sredstava dobila je Mostarska panorama, čak 40 tisuća maraka. Slijedi Večernji list s 10.000 maraka, potom Radio Mir Međugorje i Radiopostaja Čapljina s po 6.000 maraka. Po 5.000 maraka dobili su Dnevni list i Pogled.ba, dok je 16 portala dobilo po 3.000 maraka. Među njima su i mediji lokalne razine koji se uređuju iz ureda načelnika. Najčitanijih medija u Hercegovini, koji kritiziraju vlast na popisu nema.

Upozorili su i na revizorske izvještaje u kojima je više puta navedeno da za raspodjelu transfera za pomoć medijskim kućama nije raspisan javni poziv, što nije u skladu s članom 33. Zakona o izvršavanju budžeta kantona, te da resorno ministarstvo nije postupilo u skladu s odlukom Vlade o načinu raspodjele sredstava jer nije izvršilo vrednovanje rada medijskih kuća i utvrdilo način dodjele sredstava po korisnicima.  


Iz Vlade HNK tada su reagovali navodeći kako je predmetnom odlukom Vlade obuhvaćeno ukupno 29 medija “mješovite nacionalne vlasničke strukture koji objavljuju na jezicima sva tri konstitutivna naroda” u HNK, a ukupan dodijeljeni iznos jest 220 hiljada KM. Mediji koji su dobili podršku Vlade odabrani su u skladu s popisima koje je Vlada zaprimila od gradonačelnika odnosno načelnika gradova i općina u Kantonu, u skladu s njihovim objektivnim procjenama o značaju djelovanja tih medijskih kuća za njihovu jedinicu lokalne samouprave i njezin razvitak – naveli su iz Vlade.

(zurnal.info)

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI