Milorad Dodik jeste jednako Republika Srpska. Milorad Dodik jeste jednako cijeli srpski narod. Milorad Dodik jedini je zaštitnik srpskih šuma, planina i ravnica, njenih voda i zraka. I zato Milorada Dodika treba štiti svim raspoloživim sredstvima.
U najkraćem ovo je teza koju sam Dodik, članovi njegove stranke i odani politički partneri , predstavnici inih navodnih nevladinih rodoljubnih i patriotskih organizacija, armija dobro plaćenih savjetnika predsjednika ovog bh. entiteta, udruženi s provladinim medijima, plasiraju javnosti od trenutka kada je Tužilaštvo BiH protiv njega podiglo optužnicu.
Optužnicu kreiranu po nametnutom zakonu „lažnog visokog predstavnika“ pa dotjeranu po mjeri stranih ambasada, političkog Sarajeva, kako bi se sudilo, ne Dodiku, nego instituciji Republike Srpske. Međutim, politički pritisci nisu urodili plodom, a Sud BiH optužnicu je potvrdio. Policija Kantona Sarajevo zabranila je protest podrške Dodiku ispred sjedišta državnog Suda i Tužilašva u Sarajevu.
Bio je to okidač da se uzvrati, a u verziji vlasti RS i njenih „pravnih eksperata“ neustavnom državnom pravosuđu. Njihovo postupanje, viša je nego, ustvrdio je nekada Dodikov ljuti politički protivnik, a danas savjetnik Ognjen Tadić, „udruženi zločinački poduhvat“.
Tako su i krenula protestna okupljanja na međuentitetskoj liniji razgraničenja pod sloganom „Granica postoji“. Višeznačna poruka, reklo bi se na prvu, ali u suštini vrlo jasna. Da se zna da bh. entitete dijeli ne linija razgraničenje nego ni manje ni više nego granica. Silna medijsko politička propaganda, plaćeni autobusi i sendviči za patriote koji su autobusima dovoženi da „brane institucije RS i njene vode i gore koje bi da unište i otmu strani okupatori“ nije dala željene rezultate. Više su ti skupovi, predvođeni SNSD-ovim kadrovima i ministrima u Vladi , ličili na farsu nego na ozbiljnu političku poruku.
Potajne nade o mogućim nasilnim reakcijama iz Federacije BiH su se izjalovile, ali vlast RS od dizanja tenzija, izazivanja straha među građanima ne odustaje. I evidento je da neće birati sredstva niti pitati kolika je cijena kako bi se odbranili lik i djelo entitetskog vožda.
Pa su u gradovima RS, a posebno Banjaluci osvanule destine bilborda s porukom “Granica postoji – Zato što ne damo našu zemlju”. Da bi valjda radnici, seljaci, poštena inteligencija i ostali rodoljubi znali šta valja braniti. Toliko su se građani u ovim postratnim godinama nagledali i naslušali nesuvlisnih i jalovih političkih poruka da ih i ova ne bi iznenadila ili uznemirila. Da se idejni tvorci bilborda nisu „zaigrali“. Pa je na jednom od njih osvanuo i lik s jasnim militantnim obilježjima. Kome upućenim? Političkim neistomišljenicima? Međunarodnim zvaničnicima u BiH? Građanima koji nisu spremni više ni za koga uzeti pušku u ruke?
Brojne reakcije na društvenim mrežama građana RS jasno su dale do znanja da ovakve poruke nisu nešto što žele vidjeti. Da u njima ne bude nikakva patriotska osjećanja već samo strah šta može donijet sutra. Znači li to da ih neko priprema za neke nove sukobe i prijeti da uništi i ono malo normalnosti u životu kojim žive, pitanja su koja se neminovno nameću.
I ne razmišljaju tako samo oni koje ovdašnja vlast s prezirom naziva građanima. Uvjerili smo se to i u komentaru Jelene Trivić, predsjednice Narodnog fronta. Koja se jasno ogradila od takve vrste poruka.
„Jutros kada sam krenula na posao, vidjela sam bilbord. Mogu vam reći da nije prijatan i na njemu piše ‘Granica postoji’, na kojem je čovjek i malo mu se vidi vojna oprema. Nije u civilu. To je na vidnom mjestu, na kružnom toku gdje je veliki promet vozila. Za mene takve poruke apsolutne nisu dobre. Ne bi smjele dolaziti s nikakvih strana“, kazala je Trivić.
Za onaj dio javnosti koji se uznemirio vlast evidentno ne haje. Jer, dok zaziva nove sukobe i svakodnevno produžava listu stranih i domaćih neprijatelja, dok RS izolira sve više od ostatka demokratskog svijeta, dok se sve više zadužuje kako bi očuvala i minimum socijalne stabilnosti, sebe i svoje su odavno namirili. I osigurali im odstupnicu iz BiH bude li to potrebno.
Osim tog nemara spram osjećajima građana, jednako je uvredljivo nastojanje da javnost glasnogovornik vlasti oličen u RTRS-u pokuša uvjeriti da treba vjerovati njima, a ne svojim očima. I da se na spornom i uznemirujućem bilbordu vidi ono čega nema. Dakle nema militantnih sadržaja.
Ali ima još jedan segment sadržaj poruka s bilborda. Onaj do bezobrazluka dovedeno licemjerje gdje neki „šumar“ poručuje da granica postoji „zato što ne damo naše šume“. I to u danima kada žandarmerija u selu Bistrica kod Prijedora silom rastjeruje građane koji su pokušali spasiti te iste šume, vodu i čist zrak od devastacije u interesu jednog tajkuna iz stranačkih garnitura da otvori rudnik uglja.
Pa iako političko – medijska propagandna mašinerija radi punom snagom, iako se na sve načine građani, odnosno srpski narod nastoji mobilisati oko odbrane navodne ugroženosti RS, njenih institucija i imovine granice strpljenja građana postaju sve tanje. Od nacionalizma se ne živi, njime se ne mogu kupiti knjige za djecu, ni odjeća, ni ogrjev za zimu, ni lijekovi…
Svoj glas jasno je diglo pet sindikata koji zastupaju blizu 55 hiljada radnika u javnom sektoru i koji od najavljenih protesta za ostvarivanja svojih prava neće odustati bez obzira na pritiske i etiketiranje da su strani plaćenici.
Njih ovi bilbordi neće odvratiti od borbe za radnička prava. Kao što neće umanjiti ili odagnati ni ozbiljnu zabrinutost radnika u realnom sektoru koji su svjesni da što se političke tenzije u BiH više dižu posla za njih može biti samo manje. Ili kako nam je to rekao jedan od njih da, jednako kao što niko neće da ulaže svoj kapital u Ukrajinu u kojoj je rat, neće to učiniti ni u BiH za koju se nikada ne zna kada će izbiti neki novi sukob.
Nastavak ove galamdžijske politike, već više puta viđene, SNSD-a Milorada Dodika s ciljem da se dobije neki ustupak od međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini čini se da više ne prolazi.
Od sve ove politike, koja za cilj ima očuvanje pozicije jednog čovjeka, najviše štete će imati građani ovog bh entiteta.
Evropska unija je otkazala poticaje za Republiku Srpsku, a njena članica Njemačka se prije nekoliko sedmica odlučila na ukidanje četiri velika infrastrukturna projekta u ovom bh. entitetu.