Federacija 19 godina čeka prostorni plan: Sve što se danas gradi je nezakonito i politički motivirano

U izradu Prostornog plana Federacije BiH 2008-2028. uloženo je 5,8 miliona KM a plan od 2014. nije razmatran u Domu naroda Parlamenta FBiH. Zbog protoka vremena i izmjena na nižim nivoima vlasti povučen je iz parlamentarne procedure 2023. godine, a Zaključkom Vlade FBiH u februaru 2025. godine naloženo je Ministarstvu prostornog uređenja Federacije BiH da pokrene procedure donošenja novog planskog dokumenta za period od 20 godina.

NOVI MILIONI ZA IZRADU PLANA

Osim što je zbog navedenog u upotrebi i dalje Prostorni plan SRBiH 1981-2000. godine, uložena sredstva u izradu plana povučenog iz procedure nisu rezultirala očekivanim efektima a došlo je i do gubitka značajnih sredstava, pokazali su nalazi revizije Federalnog ministarstva prostornog uređenja za 2024. godinu. Sada je potrebno novih 3,5 miliona KM za izradu novog dokumenta.

Zenički arhitekta i bivši zamjenik federalnog ministra za prostorno uređenje i zaštitu okoliša u mandatu 2001-2002 Boris Britvar opisao je institucionalnu kronologiju tog nemara:
• 2004: Parlament FBiH donio odluku o izradi Prostornog plana (2002-2022).
• 2008: Plansko razdoblje produžava se na 2008-2028.
• 2011: Usvojena prostorna baza.
• 2013: Vlada FBiH prihvaća prijedlog plana.
• 2014.: Predstavnički dom ga usvojio.
• Dom naroda ga nikada ne razmatra.
• 2023: Vlada FBiH povlači plan iz parlamentarne procedure.
“Sve što se danas gradi, izgrađeno je u pravnom vakuumu. Bez plana. Bez odgovornosti. Bez transparentnosti. Takva gradnja nije samo nezakonita, već je sustavno kriminalizirana i politički motivirana, a tužitelji koji šute nisu samo pasivni, već i aktivni dio problema”, zaključuje Britvar.
Boris Britvar (Foto: zurnal.info)

U međuvremenu su doneseni različiti prostorno-planski dokumenti, zakoni, odluke i drugi propisi na svim nivoima vlasti koji su značajno uticali na aktuelnost Prijedloga prostornog plana FBiH.

UZALUDNO ČEKANJE NA USVAJANJE U PARLAMENTU

Ovo nije jedini plan koji će zbog toga što se ne razmatra na vrijeme praktično zastarjeti a sredstva će propasti. Novi planski dokumenti plan Jajce i Izrada planskih dokumenata na Prostornom planu – Sliv rijeke Une – Štrbački buk za period od deset godina do kraja revidirane godine nisu pokrenuti, jer se čekalo na odluke o provođenju u Parlamentu FBiH, koje su donesene u toku godine.

Prostorni plan “Sliv rijeke Une”

Također, za Prijedlog regulacionog plana historijskog gradskog područja Počitelj za period od deset godina uloženo je oko 94 hiljade KM. U 2018. godini Vlada FBiH je usvojila prijedlog, a Predstavnički dom u oktobru 2020. donio Odluku o donošenju Regulacionog plana historijskog gradskog područja Počitelj za period od deset godina. Za Nacrt regulacionog plana historijskog gradskog područja Blagaj za period od deset godina uloženo je oko 32 hiljade KM – Predstavnički dom je u oktobru 2020. prihvatio da može poslužiti kao osnova za izradu prijedloga regulacionog plana. Odluku o utvrđivanju područja od značaja za FBiH „Međunarodni aerodrom Sarajevo“ Predstavnički dom usvojio je u junu 2022. godine, a Dom naroda nije razmatrao:

– Na inicijativu Ministarstva, Vlada FBiH je dostavila urgencije Parlamentu FBiH za razmatranje dostavljenih materijala prostornih planova. Ministarstvo je putem Vlade FBiH slalo urgencije za razmatranje dostavljenih materijala Parlamentu FBiH, ali u revidiranoj godini regulacioni planovi za Počitelj, Blagaj, Međunarodni aerodrom Sarajevo i Vranicu nisi bili uvršteni na dnevni red održanih sjednica, iako su za njihovu izradu utrošena značajna sredstva – navedeno je u izvještaju.

Revizija je utvrdila i da Ministarstvo nije osiguralo realizaciju Operativnog plana za poboljšanje energijske efikasnosti u institucijama FBiH u periodu 2022-2024., zbog čega je  neefikasno korišteno čak 7,7 miliona KM sredstava revolving fonda:

– U ovom periodu utrošeno je samo 24% sredstava, zbog čega nisu ostvarene finansijske uštede od 685.831 KM. Iako je došlo do značajnog odstupanja u realizaciji Operativnog plana, nije izvršena njegova revizija u dijelu predviđenih troškova ulaganja i očekivanih ušteda, a on je i dalje osnov za planiranje sredstava i aktivnosti. Navedeno nije u skladu sa Zakonom o izvršavanju Budžeta FBiH za 2024. godinu i Zakonom o budžetima u FBiH.

Također, Komisiji za koncesije FBiH istekao je mandat 2012. godine, a trenutno djeluje sa dva od sedam članova. Do danas niti jedan prijedlog Vlade FBiH za novi saziv komisije na Parlamentu FBiH nije usvojen. Iako postojeći Zakon iz 2006. godine nije u skladu sa svim zahtjevima četvrtog energetskog paketa, direktivama zaštite okoliša, novim Zakonom o korištenju obnovljivih izvora energije i drugim važnim aktima,

Vlada FBiH nije sačinila i dostavila u parlamentarnu proceduru novi zakon o koncesijama u FBiH. Ovim zakonom treba zaštititi prirodu i prirodna bogatstva, koja su postojećim Zakonom o koncesijama FBiH ugrožena jer nisu predviđene ni kaznene odredbe za korisnike prirodnih resursa koji nisu potpisali ugovore o koncesiji:

– S obzirom na to da postojeći Zakon o koncesijama FBiH nije usklađen sa ostalim zakonskim propisima i da je Komisija za koncesije FBiH u tehničkom mandatu od 2012. godine i ima svega dva od sedam članova kako je propisano Zakonom, smatramo da su koncesije u FBiH zakonski neuređene, što potvrđuje i to da su uplaćeni prihodi od koncesija u 2024. godini na nivou FBiH prikupljeni u iznosu od samo 83.392 KM – navodi se u izvještaju.

Propusti o kojima se govori u ovom izvještaju prisutni su već godinama, a nastavljaju se i u vrijeme mandata aktuelnog ministra Željka Nedića (HDZ), koji je na čelu institucije od aprila 2023. godine.

(zurnal.info)

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI