Piše: Mirela Haskić Suša (Bloomberg Adria)
Svjetska banka očekuje da će bruto domaći proizvod (BDP) Bosne i Hercegovine porasti za 2,2 posto u 2023. godini, čime je smanjila svoju prognozu iz juna za 0,3 postotna poena što je posljedica smanjenja potrošnja.
“Realni rast BDP-a očekuje se da će usporiti na 2,2 posto u 2023. godini, te na 2,8 posto u 2024. godini, kako slabljenje stvarnog raspoloživog dohotka oslabljuje potrošnju domaćinstava, a izvoz se prilagođava znatno nižem rastu u EU”, izvijestila je Svjetska banka.
Do 2025. očekuje se da će rast realnog BDP-a iznositi 3,4 posto uslijed jačanja izvoza i privatne potrošnje.
”Jači izvoz u 2024. i 2025. godini vjerovatno će biti nadmašen većim uvozom potrošačkih dobara, što će rezultirati daljnjim povećanjem deficita tekućeg računa s 4,7 posto BDP-a u 2023. na 5,1 posto do 2025. godine
Istovremeno, očekuje se da će se inflacija stabilizirati na oko dva posto u 2024. i 2025. godini, nakon što će prema predviđanjima iznositi otprilike šest posto u 2023. godini.
”S provedenim općim izborima i formiranjem vlada, pažnja donositelja političkih odluka mogla bi se okrenuti prema agendi strukturalnih reformi i ostvarivanju zakonodavnih prioriteta za pristupanje EU-u”, navodi se u izvještaju.
Geopolitički rizici
Dalje navode da će povratak u fiskalni višak u 2022. vjerovatno biti kratkotrajan zbog nadolazećih lokalnih izbora 2024. godine. Ipak, do 2024. i 2025. godine fiskalni bi položaj trebao ponovno biti uravnotežen.
Produžene poremećaje na tržištu i nesigurnost potaknute ratom u Ukrajini mogli bi uticati na povjerenje potrošača i poslovanje, dok krhki oporavak u EU može utjecati na potražnju za nekim izvoznim proizvodima iz BiH, naveli su iz Svjetske banke.
Osim toga, negativni događaji na tržištima rada diljem EU mogli bi postaviti ograničenja na priljev doznaka, a geopolitički rizici mogli bi dodatno pogoršati domaće političke napetosti s nepovoljnim posljedicama za potrebne strukturalne reforme, navodi se u izvještaju.
Realni BDP-a u BiH u drugom kvartalu ove godine iznosio je 1,2 posto, u odnosu na isti kvartal prethodne godine, podaci su Agencije za statistiku u BiH.
Kako je naveo Ivan Odrčić, voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu Bloomberg Adrije ovo usporavanje rasta na +1,2 posto (s +1,7 posto u 1Q2023, izvorno, neprilagođeno) je bilo očekivano, s obzirom na recentna kretanja visokofrekventnih pokazatelja u ekonomiji.
”Naime, zbog bitno narušene situacije glede inozemne potražnje, u prvom redu EU gospodarstava, koje se suočava s recesijskim okruženjem i time povezanom slabijom potražnjom za bh. proizvodima, ukupan je izvoz potonuo za 9,1 posto godišnje (+1,7 posto u 1Q2023). Posljednji podaci govore da bi se sličan negativan trend trebao nastaviti i u 3Q2023, s obzirom na to da je robni izvoz u razdoblju od sedmog do osmog mjeseca 2023. u prosjeku smanjen za 9,2 posto godišnje”, naveo je Odrčić.