IAKO IM JE OSNOVNA DJELATNOST PROIZVODNJA METALNIH KONSTRUKCIJA: Firma iz Zenice se 121 put žalila na nabavke hirurškog stola, ledene plohe…

Uposlenici jednog ugovornog organa upozorili su nas da je kod firme Derman company iz Zenice, koja je osnovana ove godine, uočena pojava da često ulažu žalbe, pa i na javne tendere koji nisu njihova primarna djelatnost. Ured za žalbe je od 29. juna do 20. oktobra ove godine riješio 116 žalbi ove firme koje su odbačene kao neuredne.

Piše: Z. Đ. (Žurnal)

Na problem „profesionalnih žalitelja“ u sistemu javnih nabavki sve češće ukazuju pojedini ponuđači, ali i predstavnici ugovornih organa koji provode tendere. U tom pravcu su tražene i izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH.

PROFESIONALNI ŽALIOCI

Prema Zakonu o javnim nabavkama BiH sve firme koje učestvuju u postupcima javnih nabavki imaju pravo na žalbu kao pravni lijek. Žalba se prvo podnosi ugovornom organu, a ako je on ne prihvati potrebno je dalje proslijediti Uredu za razmatranje žalbi. Svako ko se žalio, prema Zakonu, treba uplatiti i naknadu za pokretanje žalbenog postupka. Upravo tu, prema riječima urednika portala PratimoTendere Slobodana Golubovića, dolazimo do ključnog izazova, a to je da postoji jedan broj takozvanih „profesionalnih žalilaca“ koji iz finansijskih ili nekih drugih razloga pokreću veliki broj žalbenih postupaka i to na način da ne uplate odmah naknadu za pokretanje žalbenog postupka.

Sa uplatom naknade ”profesionalni žalioci” kojima je primaran finansijski interes čekaju dok im neko iz Ureda za razmatranje žalbi ne javi da li će zaključak URŽ-a biti u njihovu korist. Iz toga razloga imamo veliki broj zaključaka URŽ-a u kojima se žalbe odbacuju kao neuredne jer nije uplaćena pomenuta naknada. Naravno, evidentno je da ima i slučajeva u kojima nije ni cilj da se kroz žalbeni postupak ostvari korist, već se korist vjerovatno ostvaruje na druge nedopuštene načine, a postupak nabavke se nepravedno razvlači i odlaže što izaziva mnogobrojne posljedice kao što su odlaganje izgradnje infrastrukturnih objekata, nedostatak lijekova i medicinske opreme, i slično“, pojašnjava Golubović.

Za ovu pojavu nažalost ne postoji nikakav pravni lijek i jedino što se može uraditi jesu izmjene zakonskih odredbi kako bi se ovo spriječilo.

S jedne strane, kako bi se zaštitio proces javnih nabavki, trebalo bi onemogućiti odgađanje postupka dok se ne uplati naknada za njegovo pokretanje. Dok, s druge strane, kako bi se zaštitio interes poštenih ponuđača/žalilaca, trebalo bi naći bolje rješenje za izbor nezavisnih i nepristrasnih članova Ureda za razmatranje žalbi jer se oni trenutno biraju politički“, dodao je Golubović.

I iz Transparency International BiH kažu da su kroz monitoring nabavki primijetili da postoji nekoliko subjekata koji ulažu žalbe na tendere samo kako bi ostvarili materijalnu korist.

„Na taj problem se ukazuje duže vremena od strane kako ponuđača tako i ugovornih organa.  Umjesto da se stvarno takmiče da bi bili izabrani za najpovoljnijeg ponuđača, oni se prijavljuju na tendere s namjerom da kasnije podnesu žalbu Kancelariji za razmatranje žalbi. Njihov cilj je obustaviti postupak nabavke, a često ne plaćaju potrebne takse. To dovodi do mnogih slučajeva žalbi koje se odbacuju jer nisu uredno podnesene zbog neplaćenih taksi“, kažu iz TIBiH.

Ovaj postupak stvara prilike za trgovinu i uticajem u situacijama kada se ugovornom organu žuri da okonča postupak.

ODBAČENE ŽALBE FIRME DERMAN COMPANY

Ovakva pojava uočena je i kod firme Derman company d.o.o. iz Zenice, a na šta su nam ukazali uposlenici jednog ugovornog organa, tvrdeći da se iz ove firme žale na “sve i svašta” i da im na takav način štete jer se postupci javnih nabavki odugovlače. Prema podacima sa akta.ba, firma je osnovana u maju ove godine, kao sjedište firme navedena je ulica Envera Čerkeza na broju 65 u Zenici, ali na pomenutoj adresi zatekli smo privatnu kuću. Prema istim podacima, kao odgovorno lice navedena je Jasmina Kulačić, dok je u vlasničkoj strukturi Adis Kulačić.

Kao adresa firme navedena je privatna kuća 
Kao adresa firme navedena je privatna kuća 

Uvidom u Portal javnih nabavki BiH, primijetili smo da je Ured za žalbe od 29. juna do 9. novembra ove godine riješio 121 žalbu ove firme i sve su odbačene kao neuredne, dok su u ovoj godini dobili jedan tender po direktnom sporazumu u vrijednosti od 280 KM. Radi se o “troškovima žalbe na tendersku dokumentaciju”.

Podaci sa Portala javnih nabavki BiH

Iako im je osnovna djelatnost proizvodnja metalnih konstrukcija uočili smo da su ulagali žalbe i na tendere koji se odnose na sanaciju klizišta, kupoprodaju supstrata za prodaju cvijeća, rekonstrukciju učionica, nabavku novog hirurškog operativnog stola, mobilne ledene plohe, štamparskog materijala, drva za ogrijev, kompjuterske opreme, popravku krova, izgradnju šumskog kamionskog puta, molerski radovi, ugradnja i održavanje semafora…

Za primjer ćemo navesti žalbu koju su iz firme Derman company uložili po preuzimanju tenderske dokumentacije za nabavku ogrijeva za potrebe ZU Dom zdravlja Ključ, a koja je na sjednici 20.10.2023. odbačena kao neuredne iz razloga što „žalba ne sadrži dokaz o plaćenoj naknadi za pokretanje žalbenog postupka“.

Žalilac je obavezan uplatiti iznos propisan članom 108. Zakona o javnim nabavkama BiH.

Zaključak Ureda za žalbu BiH

Kako je ovaj organ poduzeo sve radnje da se nedostaci žalbe uklone odredivši rok u kojem je podnosilac žalbe dužan to da ispuni, a da žalilac ni nakon dopisa ovog organa nije postupio po odredbama ZJN, ovaj organ je odbacio žalbu kao neurednu“, stoji u pojašnjenju.

Gotovo identična obrazloženja su bila i u ostalim žalbama koje su odbačene kao neuredne.

Punomoćnik firme Adnan Hodžić nam je na pitanje zbog čega njegov klijent nije uplaćivao takse, kada su se već žalili, odgovorio da bi “kao novinari trebali znati da ne može odavati informacije o svojim klijentima”.

“Postupam kao punomoćnik i zašto neko nešto nije uplatio to je njegova stvar. Ne razumijem pitanje. Gdje piše da je zabranjeno da se neko ne može žaliti?”, kazao je Hodžić, te nas uputio na klijenta kojem smo na javno dostupnu e-mail adresu uputili pitanja na koja nismo dobili odgovor do zaključenja ovog teksta.

Direktorica firme Derman company d.o.o. Jasmina Kulačić istovremeno je direktorica i vlasnica firme Kula Mont čije je sjedište, prema podacima s Portala javnih nabavki, u ulici Željeznička 8 u Zenici. Osnovna djelatnost ove firme, prema istim podacima, jeste ostali završni građevinski radovi.

Ured za žalbe je od aprila 2018. godine riješio ukupno 279 žalbi ove firme, a od toga samo u ovoj godini (zaključno sa 12.10.) bile su 224 žalbe. Žalbe su u ovoj godini uglavnom odbacivane kao neuredne, a razlog je isti neuplaćivanje potrebne takse.Žalili su se na različite tendere od onih za nabavku mrežne opreme krečenja, paprnih ubrusa i toaletnog papira, kotla i sanacije dimnjaka do rekonstrukcije školskog ulaza. Istovremeno, ova firma je u ovoj godini osvojila samo osam tendera od kojih se pet odnosi na troškove žalbe na tendersku dokumentaciju.

Pravni punomoćnik je isti i u ovoj firmi.

SLUČAJ FIRME GRADPROM

Podsjetimo, Žurnal je ranije pisao i o firmi Gradprom iz Srpca. Ova kompanija, kako se navodi na poslovnom portalu akta.ba, primarno se bavi građevinskim, elektro i montažerskim (vodovod i kanalizacija) radovima. Žalili su na tendere i za nabavku npr. polukoncertnog klavira, ulja i maziva, goriva, računarske opreme, tonera za štampače, vozila, autodijelova, izmjena i dopuna regulacionih planova…

Prema podacima s Portala javnih nabavki, u vremenskom razdoblju od početka 2021. do kraja augusta iste godine, Ured za razmatranje žalbi donio je preko 140 rješenja na osnovu žalbi firme „Gradprom“. To je oko 6% ukupnog broja rješenja koje je donio URŽ u istom periodu!

Mervan Miraščija iz Fonda za otvoreno društvo BiH tada je naveo da su “svi pošteni ponuđači davno odustali od žalbi”. Kao razlog je naveo taj što moraju plaćati ogromne takse na žalbu koje su veće od kazni.

„Ako se „uhvati“ ugovorni organ da je prekršio zakon, kaznit će se manjom kaznom nego što plati onaj koji se žali”, kazao je tada Miraščija za Žurnal. 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI