Tijelo pape Franje premješteno je jutros u baziliku svetog Petra kako bi katolički vjernici mogli odati posljednju počast prije sprovoda koji će se održati u subotu u 10 sati.
Njegovo tijelo preneseno je u otvorenom lijesu iz kapele vatikanske rezidencije u kojoj je živio u baziliku svetog Petra, u velikoj procesiji u kojoj su bili kardinali uz latinske napjeve. Lijes su pratili papinski vojnici poznati kao Švicarska garda, prenosi Index.
Na sprovodu se očekuje 200.000 ljudi
Vjernici i šira javnost moći će odati počast pokojnom Papi u bazilici do 19 sati u petak, a sprovod je zakazan za sljedeće jutro.
Očekuje se da će najmanje 200.000 ljudi prisustvovati sprovodu, rekao je za novine Corriere della Sera čelnik talijanske agencije za civilnu zaštitu Fabio Ciciliano.
Trump, koji se više puta sukobio s Papom oko imigracije, doći će sa suprugom Melanijom. Svoj dolazak potvrdio je hrvatski predsjednik Zoran Milanović, kao i čelnici iz Italije, Francuske, Njemačke, Velike Britanije, Ukrajine, institucija EU i Franjine matične Argentine.
Konklava, koja će izabrati novog papu, ne bi trebala početi prije 6. svibnja. Nema jasnog favorita za nasljednika Franje, iako britanske kladionice izdvajaju Luisa Antonija Taglea, reformatora s Filipina, i Pietra Parolina iz Italije kao rane favorite.
“Narodni papa, reformator”
Europski mediji gotovo su jednoglasno odali počast papi Franji, dan nakon njegove smrti, nazivajući ga “narodnim papom, reformatorom i dobrim čovjekom”.
Čini se da se i najvažnije talijanske novine slažu s time te ga na svojim stranicama nazivaju “Papom odbačenih”, a Corriere della Sera u uvodniku odaje počast “apostolu mira”.
“Crkva je utočište čovječanstva. Čak i za nevjernike. Tijekom ovih 12 dugih i mučnih godina vrata ovoga utočišta otvorio im je jedan rimski biskup koji je stigao s kraja svijeta. I nikada ih nije prestao otvarati, čak ni kada više nije imao snage za to. Nikada nas nije prestao primati, čak ni kada više nije imao glasa da nas pozdravi”, napisao je Ferrucio de Bortoli.
“Wojtyla duša, Ratzinger glava, Bergoglio srce. Duh Sveti kao da je dovršio konačnu identifikaciju lika vrhovnog pontifeksa, kompletiravši papinski trio koji je obilježio suvremeno doba”, piše Ezio Mauro u uvodniku dnevnika La Repubblica, misleći pritom na Ivana Pavla II., Benedikta XVI. i papu Franju.
Najvažnije španjolske dnevne novine na naslovnici pišu: “Kraj socijalnog i reformističkog pontifikata”.
Katalonski list La Vanguardia piše “Zbogom Franjo, hrabri Papa”, dok El Mundo na svojoj naslovnici piše o “Papi koji je uskovitlao Crkvu, želeći dati glas i onima isključenima”.
Francuske desno orijentirane dnevne novine Le Figaro na naslovnici jednostavno pišu “Zbogom”, poput većine medija smatrajući Franju “narodnim Papom” i “Papom siromašnih”. Takvi su naslovi osvanuli u listu Le Parisien.
Različiti pogledi na papino djelovanje
Ostali, poput primjerice Libérationa, ističu njegovu predanost “migrantima” i “ekološkim pitanjima”, dodajući da je ipak “razočarao u društvenim pitanjima” kao što su pobačaj i zaređenje žena.
“Bude li, u godinama koje su pred nama, njegova poruka izgovorena slabašnim glasom kojim je u nedjelju osudio porast antisemitizma u svijetu i humanitarnu katastrofu u Gazi, promašena, to će biti zbog toga jer je Franjo predstavljao sve ono što ekstremna desnica širom svijeta mrzi”, smatra ljevičarski list.