Istraživački novinar o zločincu Ražnatoviću: Arkan je otimao torbice babama po Evropi, Milošević ga je poslao u Bosnu

Istraživački novinar i urednik KRIK-a Stevan Dojčinović gostovao je u podcastu Snaga uma.

Sa Miljanom Nešković govorio o životnim pričama kriminalaca i o tome kako od dječaka postaju ubice, koljači, navijači, dileri…

Kako je objasnio, Srbija nikad nije imala mafiju, jer kod kriminalne grupe nikad nisu organski na ulici formirale i jačale, već se to dešavalo pod pokroviteljstvom države.

Arkan: Kriminal najnižeg nivoa

Ovom prilikom prokomentarisao je i početke zločinca Željka Ražnatovića Arkana.

„Mi smo imali niz kriminalaca koji su po Evropi krali iz butika stvari. Arkan je to bio. On je upamćen kao legendarno ime u kriminalu, ali on suštinski je tokom osamdesetih i devedesetih krao od baba tašnice. Nije imao neku grupu s kojom je radio, nego je bio sam.

U Engleskoj to zovu petty crime, u smislu najnižeg mogućeg kriminala. Naš organizovani kriminal nastaje onda kada država skonta da od tih sitnih likova po Evropi može da napravi neku korist. Praktično, država je htjela da izvrši neka ubistva. Ta priča vuče korijene i prije devedesetih, ali tokom devedesetih je dominirala”, kaže Dojčinović.

Dodaje da je država htjela da izvrši neka ubistva po Evropi, a služba nije namjeravala da bude direktno uključena.

“Smatrali su da preko tih kriminalaca mogu ta ubistva da izvrše. S druge strane, tokom ratova devedesetih, vojska Jugoslavije i Milošević (Slobodan Milošević, op. a.) nisu htjeli da baš direktno vojsku uključi u neke operacije u Bosni i tako dalje.

Postali šefovi paravojnih jedinica

Onda su im koristili ti kriminalci, poput Arkana, da od njih naprave šefove paravojnih jedinica za koje je država smatrala da će sutra moći da negira svoje učešće u svemu što bi oni uradili. Reći će da to nije bila Vojska Jugoslavije, nego neki ljudi koji nisu povezani sa njima.

Te kriminalce je država praktično skupila i naučila ih kako da postanu ozbiljni kriminalci”, ističe Dojčinović.

Tvrdi da su kriminalci od države naučili tehnike kako da prate, kako da ubijaju i ojačali su tokom devedesetih.

“Oni nakon ratova izbijaju kao ozbiljni kriminalci, koji su i dalje imali veze s državom, ali su sami po sebi počeli da uviđaju svoju moć. Tako naši kriminalci postaju jako utjecajni u Evropi.

Doživljavaju transformaciju od nekog sitnog kradljivca novčanika, poslije 15 godina on više nije sitni kradljivac. Sad ima ozbiljnu ekipu koja je spremna i sposobna da izvrši ozbiljna ubistva“, objasnio je Stevan Dojčinović.

Izvor: raport.ba

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI