‘Izbori bez mržnje’ – Politička odgovornost je ključ stabilnog i prosperitetnog društva

Westminster fondacija za demokratiju (WFD) okupila je u Sarajevu predstavnike međunarodne zajednice, civilnog sektora, medija i političke aktere na događaju nazvanom ‘Izbori bez mržnje’, u cilju podizanja svijesti i poticanja konstruktivnog dijaloga i odgovornoj političkoj komunikaciji te sprečavanju govora mržnje tokom predizborne kampanje. WFD organizirao je događaj u okviru Projekta ‘Borba protiv govora mržnje i retorike podjela u političkom diskursu’, koji podržava Vlada Ujedinjenog Kraljevstva.

Kako je istaknuto u pozivu za taj događaj, politička odgovornost je ključ stabilnog i prosperitetnog društva. Pred početak predizborne kampanje pozivaju sve političke aktere u BiH na konstruktivan dijalog tokom izborne kampanje, promociju političke etike i političku odgovornost prema društvu.

Britanski ambasador u BiH Julian Reilly u izjavi za novinare ističe da je, postojanje stabilnih i demokratskih procesa, ključno za smanjenje govora mržnje i za civiliziraniji i konstruktivniji dijalog.

– To je fokus našeg projekta sa WFD-om, nadamo se da ćemo pomoći u smanjenju nivoa govora mržnje koji se koristi u izbornim kampanjama. Kampanja za predstojeće izbore počinje u petak, ishod će direktno utjecati na živote bh. građana. Ovi izbori su prilika da kandidati predstave stvarna rješenja za stvarne probleme, na lokalnom nivou – kazao je novinarima, prije skupa.

Ambasador Reilly pozvao je sve političke aktere da ‘kampanju provedu s dignitetom i ne koriste podjele ili mržnju za političku dobit’.

– Kandidati se trebaju fokusirati i na rješenja, kako poboljšati život građana. Ovo je prilika da se pokaže stvarno liderstvo i pozitivne vrijednosti, poput intregriteta i poštovanja. WFD podržava napore da se uspostave mehanizmi monitoringa, važan korak ka većoj odgovornosti. Nadam se da će svi, koji su dio bh. politike, posebno politički lideri, upotrijebiti u praksi današnje savjete i lekcije. Time će pomoći stvaranju civiliziranog i konstruktivnog okruženja, za građane i investitore. To će doprinijeti većoj političkoj odgovornosti, ekonomskoj sigurnosti i prosperitetnijoj budućnosti za BiH – naglasio je.

Vernes Voloder iz Nansen dijalog centra (NDC) iz Mostara govorio je o kampanji ‘Borba protiv govora mržnje i narativa podjela u Bosni i Hercegovini’ i online platformi www.stopgovorumrznje.com , kao alat koji bh. građanima omogućava da anonimno (uz zaštitu identiteta) prijave tu vrstu anomalije u našem društvu.

– Razvili smo taj alat, putem online platforme, koji može ponuditi ključnu informaciju o tome šta je to govor mržnje i zapaljiva retorika, na koje načine prepoznati u našem društvu te kako mi (kao građani) možemo utjecati da se ta anomalija na neki način suzbije – kazao je. Kampanja je počela u aprilu ove godine, dosad imaju oko 250 prijava građana koje namjeravaju proslijediti nadležnim organima. Oni, među ostali, pozivaju političare koji će se priključiti izbornoj kampanji što slijedi, da se koriste poštenom i odgovornom retorikom.

Za kraj današnjeg događaja najavio je potpisivanje zajedničke izjave koja naglašava posvećenost fer i transparentnim izborima, te zdravom političkom dijalogu. Potpisnici bi trebalo da budu predstavnici političkih partija, nevladine organizacije, međunarodnih organizacija i drugi.

– Time želimo poslati poruka sa današnjeg skupa da je govor mržnje i ta vrsta retorike anomalija. Svi mi možemo i moramo kreirati bolji i pozitivniji ambijent koji bi mogao biti prvi korak ka fer, poštenijim i transparentnijim, ovim lokalnim izborima u BiH – kazao je Voloder.

Kako je najavljeno, u sklopu današnjeg događaja bit će upriličena panel diskusija pod nazivom ‘Zajedno protiv govora mržnje u izbornom procesu’. Među panelistima će diskutovati Jennifer Nadel, suosnivačica i direktorica organizacije Compassion in Politics; Vanja Bjelica-Prutina, članica Centralne izborne komisije BiH kao i predstavnici OSCE-a i Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH. Na drugoj panel diskusiji ‘Odgovornost i etika u političkoj komunikaciji – Uloga medija i civilnog društva u suzbijanju govora mržnje’ prisustvovat će predstavnici civilnog sektora, Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) i Mediacentra.

FENA

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI