IZREČENA PRESUDA: Dodiku godina zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja

Osim jednogodišnje kazne zatvora, Dodiku je zabranjeno i političko djelovanje u trajanju od šest godina

Sud Bosne i Hercegovine osudio je danas predsjednika RS-a Milorada Dodika na godinu zatvora te mu je izrečena mjera zabrane političkog djelovanja u trajanju od šest godina.

V. d. direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić oslobođen je optužbi.

Dodik je osuđen zbog toga što je počinio krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika. Dodik, Lukić i njihovi branioci nisu prisustvovali objavi presude.

Presudu je izrekla sutkinja Sena Uzunović a na presudu stranke u postupku imaju pravo žalbe.

Presudu je izrekla sutkinja Uzunović Foto: Sud BiH

Ovo je, inače, prva presuda za krivično djelo “nepoštivanje odluka visokog predstavnika”, a nakon uloženih žalbi, Apelacijsko vijeće Suda BiH bi u roku od oko tri i pol mjeseca trebalo donijeti pravosnažnu presudu.

Milorad Dodik je optužen jer je u maju 2023. potpisao ukaz o stupanju na snagu zakona o neprimjenjivanju presuda Ustavnog suda BiH i odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, koje je donijela Skupština bh. entiteta Republika Srpska. Te odluke je visoki predstavnik Schmidt poništio temeljem svojih ovlasti.

Miloš Lukić je optužen jer je osigurao da Dodikov ukaz bude objavljen u Službenom listu.

Miloš Lukić Foto: Armin Durgut/PIXSELL/Arhiva

Izmjene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, po kojima se sudi Dodiku i Lukiću, nametnuo je aktuelni visoki predstavnik Christian Schmidt 1. jula 2023. godine, istovremeno kada je stavio izvan snage zakone kojima je entitetski parlament, Narodna skupština Republike Srpske pokušala blokirati provedbe njegovih odluka, kao i presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Iako je Schmidt temeljem svojih ovlasti poništio sporne zakone, Dodik je, ipak, potpisao ukaz o njihovom stupanju na snagu, a Lukić ih je objavio u Službenom listu Republike Srpske.

Dodiku i Lukiću suđenje je počelo 5. februara 2024. godine, a obilježeno je optužbama odbrane prema Sudu BiH, sudijama i tužiteljima za pristranost i zahtjevi za premještanje suđenja pred sud u Banjoj Luci.

Svako ročište pratili su deseci Dodikovih pristaša iz cijele BiH koji su tvrdili da su došli svojom voljom ispred zgrade Suda BiH u Sarajevu.

Pritisci na Sud BiH rasli su iz mjeseca u mjesec a uoči izricanja presdue rukovodstvo RS-a je zaprijetilo “radikalnim odlukama” i napuštanjem svih institucija BiH.

Foto: Hayat.ba

Dan pred izricanja presude, u Banjoj Luci je održan miting podrške institucijama RS, a drugi miting zakazan je za danas. Vlada RS-a usvojila je 24. februara “Informaciju o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH”, koju je uputila Skupštini tog bh. entiteta.

Jake policijske snage su bile ispred Suda BiH Foto: Hayat.ba

U informaciji je, uz ostalo, navedeno da će RS preduzeti mjere kroz politička i pravna sredstva “ukoliko pravno nasilje nad RS ne prestane, te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se BiH vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni”.

“Svi koji ostanu bez posla tamo dobit će ga ovdje isti dan. Onaj tko radi u SIPA-i dobit će posao u MUP-u RS-a”, naveo je Dodik. Rekao je da će “RS prihvatiti sve radnike iz RS koji rade u zajedničkim institucijama i da će dobiti plaću”.

U Banjoj Luci u utorak je održan i skup podrške Dodiku, kojem je prisustvovao i bliski suradnik američkog predsjednika Donalda Trumpa, njegov bivši advokat i gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL/Arhiva

Dodik je i taj dan negirao krivnju, te istakao da ne treba strahovati od izbijanja rata.

“Nema nijednog zakona koji je donesen u BiH po kojem sam prekršio Ustav. Samo srušite Ustav i vidjet ćete što je odgovor. Odgovor će biti ustavan. Čuvat ćemo mir i nijedan naš muškarac i žena neće otići u rat”, rekao je Dodik okupljenima. u Banjoj Luci u utorak. Kasnije je na konferenciji za novinare pozvao na dijalog koji je potreban za stabilizaciju prilika u BiH.

Ambasadori Vijeća za provedbu mira (PIC) pozvali su političare u Bosni i Hercegovini da se suzdrže od pritisaka i političkih prijetnji, te da poštuju nezavisnost pravosuđa.

Na vanrednoj sjednici u Sarajevu, Upravni odbor PIC-a potvrdio je opredijeljenost za teritorijalni integritet BiH, kao jedinstvene suverene države koja se sastoji od dva entiteta, te Brčko Distrikta, kao zasebne administrativne jedinice, kazao je novinarima visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.

Schmidt je građanima BiH u utorak poručio da međunarodna zajednica ostaje opredijeljena za mir i stabilnost u regiji, ističući da o “BiH nema pregovora i da će nastaviti napredovati na evropskom putu”.

Istaknuo je i da razumije da su mnogi građani zbrinuti dešavanjima u posljednje vrijeme.

“Budite sigurni da je međunarodna zajednica i dalje budna i na oprezu. Dejtonski poredak i državne inistitucije i dalje imaju zaštitu i trebaju se poštivati”, kazao je Schmidt nakon sjednice Upravnog odbora PIC-a.

Podsjetimo da je Milorad Dodik na vlast u RS-u došao 18. januara 1998. godine. Ratne zločince je nazivao ratnim zločincima, genocid u Srebrenici, genocidom, te bespogovorno izvršavao odluke tadašnjeg Visokog predstavnika, potpisavši odluku o smjeni tadašnjeg predsjednika RS Nikole Poplašena. Međutim, 2006. godine je potpuno promijenio politiku i retoriku i postao nacionalista sa retorikom podjela i odcjepljenja.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI