LOŠA DIJAGNOZA MOSTARSKE BOLNICE: U gubitku 24 miliona KM, nadležni ne reaguju

Zbog gubitka od 24.435.241 KM koji je nastao prethodnih godina i dalje u veoma nepovoljnoj finansijskoj situaciji.

Iako je Kantonalna bolnica “Dr. Safet Mujić” u Mostaru prošle godine poslovala pozitivno i iskazala pozitivan finansijski rezultat od 5.153.614 KM, ona je zbog gubitka od 24.435.241 KM koji je nastao prethodnih godina i dalje u veoma nepovoljnoj finansijskoj situaciji.

Razlog tome su nagomilane obaveze (doprinosi za PIO, obaveze prema dobavljačima i druge obaveze), te značajni gubici u poslovanju iz prethodnog perioda, utvrdili su federalni revizori.

Novčana sredstva koja Bolnica dobija od ZZO HNK za izmirenje obaveza za plaće i druga primanja zaposlenika nisu dovoljna, kao ni za pokriće materijalnih troškova, izmirenje duga dobavljačima, uplatu duga po osnovu doprinosa za PIO i ostalih obaveza prema Poreznoj upravi FBiH, pojašnjeno je u Izvještaju Ureda za reviziju institucija FBiH.

Revizori su utvrdili da su novi kolektivni ugovori za medicinsko i nemedicinsko osoblje usvojeni u drugoj polovini 2018. godine, te je na osnovu njih došlo do povećanja plata u protekle tri godine.

Foto: Dio iz Izvještaja Ureda za reviziju instutucija FBiH

Analizirajući finansijski položaj Bolnice na 31. 12. 2023. godine, federalni revizori su konstatovali da su pojedine odredbe Zakona o radu prekršene, te da nije osigurana transparentnost zaključivanja ugovora o djelu u iznosu od 134.435 KM.

– Bolnica je sa značajnim brojem zaposlenika zaključila nove ugovore o radu usaglašene sa Zakonom o radu i kolektivnim ugovorima. Međutim, prema prezentovanim podacima do okončanja revizije za 12 zaposlenika koji obavljaju poslove rukovodećih (reizbornih) radnih mjesta (vođa operacijskog bloka, šef bolničkog odjela – tri zaposlenika, glavna sestra odjela – pet zaposlenika, šef voznog parka, šef unutrašnje službe zaštite i vođa kuhinje) nisu zaključeni ugovori o radu u skladu sa Zakonom o radu i važećim kolektivnim ugovorima, ističu revizori i pojašnjavaju da je najviša isplaćena neto plaća u Bolnici iznosila 8.105 KM, najniža 592 KM, dok je prosječna neto plaća iznosila 1.755 KM.

Neograničeno poslovanje Bolnice je neizvjesno

U toku revizije je uočeno i da nije zaključen ugovor između Bolnice i osnivača (Skupština Hercegovačko-neretvanskog kantona) kojim bi trebao biti regulisan način rješavanja gubitaka. Konstatovano je da se direktorica Bolnice prim. dr Lamija Duranović u prethodnom periodu obraćala nadležnim institucijama ukazujući na to da su Bolnici neophodna dodatna finansijska sredstva za izmirenje obaveza po kolektivnim ugovorima iz 2018. godine. Revizori su istakli da nije prezentovana dokumentacija koja bi potvrdila da su osnivači poduzimali konkretne aktivnosti na saniranju dugova i pokriću ostvarenih gubitaka, iako ih je direktor u prethodnom periodu informisao o teškom finansijskom položaju Bolnice.

Duranović se obraćala nadležnim  Foto: Bljesak.info

U Izvještaju stoji i to da je traženo uključivanje nadležnih institucija i poduzimanje mjera izlaska Bolnice iz finansijske krize i rješavanja postojeće situacije.

Revizori su na Izvještaj o reviziji usklađenosti Bolnici dali mišljenje sa rezervom i to zbog toga jer nije uspostavljena jedinica za internu reviziju, ali izbog neizmirenih obaveza dobavljačima.

– Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, koji je donesen 2019. godine, nije predviđena jedinica interne revizije, zbog čega nije osigurano njeno funkcionisanje kao ključnog elementa unutrašnjeg nadzora. To nije u skladu sa Zakonom o internoj reviziji u javnom sektoru u FBiH i Pravilnikom o kriterijima za uspostavljanje jedinice za internu reviziju u javnom sektoru u FBiH, naglasili su revizori preporučujući Bolnici uspostavu interne revizije u skladu sa Zakonom i Pravilnikom.

Da dijagnoza Bolnice nije najbolja pokazuje i dio izvještaja u kojem se ističe da nije donesen ni plan integriteta za borbu protiv korupcije kako je utvrđeno Strategijom HNK za borbu protiv korupcije 2022-2027. i Akcionim planom za provođenje Strategije za period 2022-2027.

Federalni revizori su imali zamjerke i na provedene postupke javnih nabavki.

– Bolnica nije blagovremeno pokretala postupke javnih nabavki nakon kojih su zaključeni okvirni sporazumi (za nabavku lijekova, nabavku sredstava za higijenu i materijala za čišćenje, nabavku kompjutera i mrežne opreme, nabavku povrća, hljeba i namirnica i nabavku reagensa) čija realizacija će najvećim djelom biti u idućoj fiskalnoj godini, za koju Bolnica nije imala odobren finansijski plan, i koja se ne odnosi na godinu za koju je usvojen Plan javnih nabavki kojim su ove nabave planirane, zaključili su revizori koji su dali ukupno 11 preporuka, od čega su četiri nove i sedam preporuka koje su već date u Izvještaju o finansijskoj reviziji za 2018. godinu.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI