Prijevremeni parlamentarni izbori

PES-u najviše glasova, DPS-u najviše mandata, SDP i Leposavić ,,van igre“

Pokret ,,Evropa sad“, koji je predvodio Milojko Spajić, osvojio je najviše glasova na prijevremenim parlamentarnim izborima – 25,6 odsto ili 23 mandata, pokazuju preliminarni podaci Centra za monitoring i istraživanje, na osnovu 99 odsto obrađenog uzorka. Iako su im istraživanja javnog mnjenja predviđala mnogo veći stepen podrške, u PES-u nijesu krili zadovoljstvo što će imati priliku za sastav nove crnogorske vlade.

Odmah za njima je koalicija ,,Zajedno“ (DPS-SD-LP-DUA) nosioca liste Danijela Živkovića koja je osvojila 23,7 odsto ili 21 mandat. Iako neće biti najjači politički subjekt u parlamentu, Živković i DPS imaju osnova da spokojno čekaju politički rasplet: DPS je najjača stranka u parlamentu, imaju dobre odnose unutar koalicije i znaju da će se teško sastaviti stabilna – što je važnije evropska vlada – bez njihove podrške, bilo direktne bilo kroz potporu manjinskoj izvršnoj vlasti.

,,Za budućnost Crne Gore“ (NSD-DNP), koju je predstavljao Milan Knežević kao prvi čovjek liste, osvojila je 14,8 ili 13 mandata, pa i oni mogu da budu djelimično zadovoljni, jer ne treba zaboraviti da su im stranke ,,srpske prepoznatljivosti“, koje su bile dio snaga poslije 30. avgusta ,,otkinule“ nekih pet procenata podrške.

Kao četvrta po snazi koaliciona lista u parlamentu biće ,,Hrabro se broji“ (Demokrate-Ura) koju su predvodili doskorašnji protivnici, sada saveznici Aleksa Bečić i Dritan Abazović. Kasno sinoć, prema analizama CEMI-ja i CDT-a, osvojili su – 12,3 odsto ili 11 mandata.

ISTORIJSKI MAKSIMUM BS

Bošnjačka stranka Ervina Ibrahimovića ostvarila je istorijski maksimum sa 6,9 odsto ili šest mandata, pa je sigurno konstituent svake buduće izvršne vlasti.

Parlamentarni status ostvarili su Albanski forum Nika Đeljošaja sa dva odsto ili dva mandata, Albanska alijansa Gencija Nimanbegua sa 1,5 odsto ili jedan mandat.

Nakon tri godine parlamentarni status je povratio i HGI Adrijana Vuksanovića sa 0,6 odsto podrške, što znači jedan mandat.

Po preliminarnim podacima CEMI-ja iznad cenzusa je i koalicija SNP-Demos Vladimira Jokovića sa 3,3 odsto podrške, što znači da će u parlamentu imati tri mandata.

Ispod cenzusa su ,,Pravda za sve“ Vladimira Leposavića sa 2,9 odsto, kao i Socijaldemokratska partija čiji je nosilac Nikola Đurašković, koja je osvojila 2,8 odsto glasova.

I ,,Preokret“ Srđana Perića je ostao van parlamentarnog statusa, osvojili su 1,4 odsto glasova.

Težak poraz doživio je Pokret za promjene Nebojše Medojevića jer je ta stranka donedavno imala čak četiri poslanika: ostali su ispod cenzusa, osvojivši svega 0,7 odsto glasova.

Novoosnovana građanska lista ,,Mi možemo“ Dragice Perović-Ivanović je osvojila najmanje mandata – 0,5 odsto.

Na izborima 11. juna glasalo je 56,7 odsto birača, najmanje u istoriji crnogorskog višestranačja.

RAZLIČITI PODACI

Informacije koje je prezentovala Pobjeda su na osnovu podataka koje je sinoć objavio CEMI, do zaključenja ovog broja Pobjede, na osnovu 99 odsto obrađenog stratifikovanog uzorka.

Nešto su drugačiji podaci CDT na osnovu 100 odsto obrađenog uzorka: pokazuju da je Pokret ,,Evropa sad“ na parlamentarnim izborima osvojio 26 odsto glasova, a koalicija ,,Zajedno“, okupljena oko Demokratske partije socijalista, 23 odsto.

NEJASNOĆE OKO SNP-a

Koalicija ,,Za budućnost Crne Gore“ dobila je podršku 15,1 odsto birača, koalicija Demokrata i Građanskog pokreta Ura 13 odsto, a Bošnjačka stranka 6,8 odsto.
Predstavnike u parlamentu imaće Albanski forum, Albanska alijansa i Hrvatska građanska inicijativa.

Za razliku od CEMI-ja, prema podacima CDT, koalicija SNP-Demos je ispod cenzusa sa 2,8 odsto!

Po podacima CDT-a, Pokret ,,Evropa sad“ u novom sazivu Skupštine imaće 24 poslanika, a koalicija ,,Zajedno“, okupljena oko Demokratske partije socijalista, 21, dok je koalicija ,,Za budućnost Crne Gore“ dobila 14 mandata, a koalicija Demokrata i Građanskog pokreta Ura 12.

Bošnjačka stranka i prema podacima CEMI-ja i CDT-a osvojila je šest mandata u Skupštini Crne Gore.

Albanski forum imaće dva predstavnika u parlamentu, a Albanska alijansa i Hrvatska građanska inicijativa po jedan.

SPAJIĆ PROGLASIO POBJEDU

Pokret ,,Evropa sad“ sinoć je proglasio pobjedu na izborima i predstavio svog lidera Milojka Spajića kao novog premijera.

Spajić je sinoć rekao da su ostvarili dobar rezultat i da očekuju da se vlada što prije formira. Kazao je da je ostvarena velika pobjeda, uprkos zloupotrebama državnih resursa.

– Za manje od godinu postali smo najveća stranka u Crnoj Gori uprkos svim pritiscima, zloupotrebi državnih resursa i svemu čemu ste svjedočili. Zadovoljni smo rezultatom. Mi smo ostvarili dobar rezultat – rekao je Spajić. Kazao je da se neće ,,ponijeti u pobjedi“ i da će razgovarati sa svima koji dijele njihove vrijednosti.

Stevo Vasiljević/Pobjeda

Odgovarajući na pitanje o eventualnim koalicijama, lider Pokreta ,,Evropa sad“ je rekao da se prije izbora vrlo jasno izjasnio s kim neće ići u koaliciju. Sinoć je ponovio stav: neće u koaliciju sa Demokratskom partijom socijalista i Građanskim pokretom Ura, dok su sa NOVA-DNP na ,,suprotnim polovima“ od njegovih.

– Moji stavovi se nijesu promijenili – rekao je Spajić, naglašavajući da je 95 odsto posla ,,ostvarivanje planova i onoga iz kampanje“, a ne politički dio i pravljenje vlade.

– Oni koji budu sa nama, moraće da daju sve od sebe da ostvarimo tih 95 odsto za dobrobit građana Crne Gore – dodao je. Odgovarajući na pitanje da li bi EU prihvatila koaliciju PES-a sa koalicijom ,,Za budućnost Crne Gore“, rekao je da je to pitanje za sjutra.

– Jutro je pametnije od večeri. Ako je neko kritičar ili na suprotnom polu od NSD i DNP – to sam ja. I tu je odgovor jasan. Programski principi su najvažniji i moramo vidjeti ko se slaže sa njima. Ko su ljudi koji hoće da sprovedu ,,Evropu sad 2“ program i da Crna Gora uđe u EU, to će biti ključ – zaključio je Spajić.

Iako Spajić sinoć nije otkrivao karte, jasno je da će pregovori o formiranju vlade biti krajnje neizvjesni jer je lider PES-a, isključujući DPS i Uru kao moguće koalicione partnere, uz velike rezerve prema koaliciji DNP-Nova, značajno suzio manevarski prostor za formiranje vlade, ukoliko ne prihvati jedino sada logično rješenje – manjinsku podršku nekog od ,,većih igrača“ u parlamentu da formira kabinet uz podršku stranaka manjinskih naroda. Iako su parlamentarni izbori završeni, možda će na ishod postizbornih pregovora odlučujuće uticati – Specijalno državno tužilaštvo i epilog afere ,,Do Kvon“.

DPS NAJJAČA STRANKA

Nosilac liste ,,Zajedno“, v.d. predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković, kazao je u štabu te koalicije da je DPS, nakon izbora, najjači politički subjekt u Crnoj Gori.

-Nakon prebrojavanja svih glasova DPS ima 18 mandata, Pokret ,,Evropa sad“ 17, što potvrđuje činjenicu i okolnost da je DPS jači i od čelika – kazao je on.

Saopštio da je DPS osvojio 24 odsto glasova, na 99 odsto prebrojanih glasova.

Rekao je da je koalicija ,,Zajedno“ najjača u 10 opština.

– Jača od Pokreta ,,Evropa sad“ u 14 opština i od koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ u 20 opština. To potvrđuje snagu naše liste – saopštio je Živković.

On je rekao da je ta koalicija potvrdila političku relevantnost i da bez te koalicije nema stabilne, reformske vlade.

Živković je rekao da će nastaviti putem kako su i započeli i da su dobrodošli oni koji dijele isti put. Dodao je da nema stabilne evropske vlasti bez koalicije ,,Zajedno“.

– Argumentacija je u prethodne dvije godine. Ako ne bude takvog odnosa, znamo kako će te vlade završiti, doživjeće istu sudbinu kao vlade Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića. Suština je da DPS nije doživjela sudbinu kako su neki tvrdili – poručio je Živković.

Oni koji žele da sarađuju sa njima, kako je istakao, mogu na njihovim vrijednostima – građanskog multinacionalnog društva, posvećenog evropskim integracijama, koje poštuje svoju antifašističku tradiciju.

– Oni koji žele da sarađuju sa nama za dobrobit Crne Gore, mogu da sarađuju na ovim vrijednostima. Nećemo dati svoj glas nikome ko je u suprotnosti sa ovim vrijednostima – podvukao je Živković.

Mara Babović/Pobjeda

KNEŽEVIĆ ZADOVOLJAN

Nosilac liste ZBCG Milan Knežević rekao je da očekuje 15 mandata do kraja brojanja glasova. On, kao i većina nosilaca lista ponavlja da bez njih nema stabilne vlade.

-Ponosan sam na sve kandidate poslanike, ali i na hiljade naših članova, oni su dali nemjerljiv doprinos sjajnom rezultatu koji je malo ko očekivao – kazao je Knežević. Kampanja je pokazala da smo mi neuništivi – dodao je on.

Rekao je da ne želi da se vlada pravi na način da u njoj budu oni koji nijesu učestvovali na izborima.

-Stabilne vlade nema bez koalicije ZBCG – ponavlja Knežević.

Dobrilo Malidžan/Pobjeda

-To dalje znači da smo spremni na razgovore sa svim konstituentima avgustovske većine i da ih pozovemo da ne povlače separatne poteze i prave separatne koalicije – rekao je Knežević.

Rekao je da je on Srbin, da govori srpski jezuk, da ide u Srpsku crkvu.

-Da znate da će to biti i sjutra 12. juna i želim da to uzmu u kalkulaciju oni koji žele da pregovaraju sa nama – istakao je Knežević.

Rekao je da očekuju da ga pozove PES na razgovor.

– Oni nemaju većinu, jer ako budete pravili kalkulacije, može se desiti da DPS sa manjinama ima većinu. Mi imamo principe i želimo da na osnovu tih principa da se dogovaramo – rekao je Knežević. Rekao je da ne vidi pad rejtinga svoje partije, posebno uzeći u obzir izlaznost.

– Kao što PES ima principe, imamo i mi principe. Ne bi bilo dobro da se ulazi u separatne akcije. Ne može vlada da se formira bez kompromisa – kazao je Knežević.

BEČIĆU REZULTAT ,,IMPRESIVAN“

Nosilac liste ,,Hrabro se broji“ Aleksa Bečić rekao je da je njihova koalicija osvojila 13 procenata, odnosno 12 poslaničkih mandata.

– To je rast od dva procenta u odnosu na predsjedničke izbore, ali i najbolji rezultat naše parlamentarne liste koju treći put predvodim. Naš rezultat je na nivou očekivanja, veoma smo zadovoljni – rekao je on, mada nije spomenuo da su na ovim izborima nastupali u koaliciji sa Urom Dritana Abazovića.

Bečić je rekao da je ovaj rezultat ostvaren u konkurenciji PES koji nije bio na prethodnim izborima, a koji je sad bio njihov direktni konkurent.

-Pored toga, da smo imali direktnog konkurenta, imali smo i 15 lista koje su pretendovale na poslaničke mandate tako da imajući u vidu te okolnosti ostvariti rezultat i ostvariti 12 mandata je impresivan rezultat, kojim smo veoma zadovoljni – dodao je on.

Kazao je i da partije pobjednice od 2020. godine danas imaju preko tri petine poslaničkih mandata.

-Ako tome dodate poslanike manjinskih naroda – ne treba da brinete. Mi kao demokrate i Evropejci se zalažemo za inkluzivnost. Crnoj Gori treba stabilna vlada i što šira parlamentarna većina – dodao je Bečić.

-Pobijedila je evropska, građanska i ekološka Crna Gora – poručio je Dritan Abazović, čija je partija na parlamentarnim izborima nastupila u koaliciji sa Demokratama. Rekao je da su izuzetno zadovoljni rezultatom.

– Koalicija ,,Hrabro se broji“ će biti glavna okosnice buduće vlade Crne Gore – poručio je Abazović.

Dragan Mijatović/Pobjeda

Rekao je da je njihova ruka pružena svima koji za četiri godine vide Crnu Goru u Evropskoj uniji.

Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović kazao je da je ta partija ostvarila najbolji rezultat na parlamentarnim izborima od osnivanja, poručujući da će formirati stabilnu vladu koja će biti bezrezervno za evropski put Crne Gore.

Prema preliminarnim rezultatima, BS je osvojila 6,8 odsto glasova, odnosno šest mandata.

– Od srca čestitam svima onima koji su glasali BS i omogućili da osvoji najbolji rezultat od osnivanja i omogući da je jedina partija iz parlamentarnog saziva koja bilježi rast. Građani su prepoznali ispravnu politiku BS-a i jasno su rekli da će dati glas onoj partiji koja je bezrezervno za EU, demokratsku i građansku Crnu Goru i da su građani za onu partiju koja čuva multietnički i multivjerski sklad u Crnoj Gori kao najveću vrijednost. Jer nema jake demokratske Crne Gore bez jake Bošnjačke stranke – istakao je Ibrahimović.

On se zahvalio svima koji su, kako je rekao, prepoznali ono što radi BS.

– Poručujem da će BS sve uraditi da u što kraćem periodu Crna Gora postane prva članica EU. Moramo slušati što građani kažu. Izabraćemo vladu koja dijeli evropske vrijednosti, izabraćemo stabilnu vladu koja će biti bezrezervno za evropski put Crne Gore. Daćemo sve da ne propustimo istorijsku šansu da Crna Gora postane sljedeća članica EU – zaključio je Ibrahimović.

Nosilac liste ,,SDP – Za našu kuću“ Nikola Đurašković kazao je sinoć da je rezultat te partije na ivici cenzusa.

– Nekoliko desetina glasova će odlučiti da li će SDP ostvariti izborni cenzus. Kažem da ne možemo više od toga reći dok ne bude obrađeno 100 odsto biračkog tijela – rekao je Đurašković na konferenciji za medije.

Lider Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević nije bio zadovoljan rezultatima izbora na parlamentarnim izborima, pa se obratio građanima – posredstvom društvenih mreža.

– Hvala, Crna Goro! Ne želite promjene i prosperitet Crne Gore! I poslije Đukanovića opet glasate za lupeže, lopove i prevarante! Kad bude svima jasno, biće kasno – poručio je Medojević na Tviteru.

SDP: Cijena pogrešnih odluka vrha stranke

Socijaldemokratska partija Crne Gore, drugi put od uvođenja višestranačja u Crnoj Gori i prvi put od obnove nezavisnosti, ostala je van parlamenta, kako pokazuju preliminarni rezultati CEMI-ja i CDT-a jer im za parlamentarni status nedostaje 300 glasova.

Ukoliko se, nakon konačnih rezultata, pokaže da je SDP definitivno izgubila parlamentarni status, to će značiti da partiji koja postoji tri decenije na crnogorskoj političkoj sceni dolaze teška vremena.

Istovremeno, biće to i definitivan pokazatelj da su birači kaznili ovu partiju koja je, samo mjesec dana prije izbora, ostala bez predsjednika (Raško Konjević se povukao iz politike) i istaknute poslanice Draginje Vuksanović-Stanković (napustila partiju nakon poraza na predsjedničkim izborima), ali i zbog pogrešnih poteza koje je rukovodstvo partije vuklo proteklih godina. Izbor Nikole Đuraškovića, svega mjesec prije izbora, za nosioca liste SDP-a nije ostvario dobar efekat na glasače.

Naprotiv. Izborni rezultat vanrednih parlamentarnih izbora pokazuje zanimljiv efekat: da je SDP bio unutar koalicije ,,Zajedno“, ta bi stranka imala garantovana tri poslanička mjesta, a koalicija ,,Zajedno“ bi bila najjači parlamentarni subjekt nakon 11. juna.

I to je svjedočanstvo kratkovidosti politike vrha stranke da na ovim izborima nastupe van velike građanske koalicije koju je predvodio DPS. Istovremeno, to je i posljedica činjenice da je SDP tokom protekle tri godine uporno izbjegavao formiranje procrnogorskog bloka, dok su na Cetinju pristali da formiraju vlast uz pomoć Demokrata i Ure.

Podsjetimo, SDP je na izborima, novembra 1996. osvojila blizu 17.000 glasova ili 6 odsto glasačkog tijela, ali je prvi put ostala van parlamenta na republičkom nivou. „Krivac“ za to je bila promjena izborne regulative. Ipak, nijesu ostali u potpunosti vanparlamentarna stranka – u Saveznom parlamentu SR Jugoslavije imali su jedno poslaničko mjesto.

Od 1998. do 2016. SDP nastupa u koaliciji sa DPS-om i manjinskim strankama i vrše vlast u Crnoj Gori. No, SDP 2015, odlukom njenog tadašnjeg predsjednika Ranka Krivokapića napušta koaliciju sa DPS-om i pokušava da bezuspješno u saradnji sa prosrpskom koalicijom razvlasti svog dugogodišnjeg koalicionog partnera.

Na izborima 2016. prvi put su nastupili samostalno i osvojili tri mandata. Na izborima 30. avgusta 2020. godine osvojili su dva poslanička mjesta.

Ranko Krivokapić se 2019. povukao sa mjesta predsjednika partije i postao njen počasni predsjednik, ali mnogi kažu da je njegov uticaj u Socijaldemokratskoj partiji ostao odlučujući.

Izborni dan relativno miran, Demokrate i Ura kršili ćutnju,  biće ponavljanje glasanja na  jednom mjestu u Tuzima

Lista „Hrabro se broji – Aleksa i Dritan“, koju čine Ura i Demokrate, pozivala je građane u toku izbornog dana da glasaju za ovu listu, što je kršenje izborne ćutnje.

U SMS poruci, koju su primili brojni građani poslije 18 sati, navode da im „baš dobro ide“ i pozivaju da se glasa za njih.

– Ovi izbori su jako važni. Baš nam dobro ide. Pozivamo Vas da izađete i glasate za broj 13. Aleksa i Dritan – piše u SMS poruci poslatoj jednom od čitalaca Pobjede od pošiljaoca „Demokrate CG“.

CEMI je saopštio da su im građani prijavili da im od pojedinih političkih partija pristižu SMS poruke sa pozivom da izađu i glasaju njihovu listu.

– Ovakvo postupanje je suprotno ZIOP-u i načelu ravnopravnosti svih podnosilaca izbornih lista – navode iz CEMI-ja.

Građani su izvijestili i CDT da su partije kontaktirale birače i pitale da li je osoba glasala.

Izborni dan protekao je bez većih drugih nepravilnosti. Najčešće je prijavljivano fotografisanje listića, izgovaranje za koga se glasalo, upotreba mobilnog telefona…

Predsjednik Državne izborne komisije Nikola Mugoša kazao je da je „izborni dan protekao u dobrom redu“, ali i da će glasanje biti ponovljeno na jednom mjestu u Tuzima. CEMI je saopštio da je u Tuzima, na biračkom mjestu 21, član biračkog odbora napustio biračko mjesto sa glasačkim listićima namijenjenim za glasanje putem pisma.

Nakon reakcije policije, odlučeno je da se ovo biračko mjesto zatvori, a tom prilikom glasački listići su pogužvani.

CEMI je objavio da je na biračkom mjestu 73A u Podgorici došlo do sukoba birača i članova biračkog odbora, nakon što je utvrđeno da je u biračkom spisku potpis drugog birača.

U Petnjici, na biračkom mjestu broj 11, kako su kazali iz CEMI-ja, dva birača su se istovremeno našla u paravanu, ali birački odbor nije poništio sporni glasački listić.

Prema navodima CDT-a, na biračkom mjestu 8 u Zeti u 13 sati konstatovano je da zbog pogrešne upotrebe uređaja za elektronsku identifikaciju nijesu štampane potvrde o izvršenoj identifikaciji za 259 birača koji su do tog momenta glasali. CDT je saopštio i da su jaka kiša i nevrijeme izazvali kratke prekide snabdijevanja električnom energijom na nekoliko biračkih mjesta. Prema navodima CEMI-ja, usljed nevremena u Rožajama došlo je do nestanka struje i glasanje je bilo prekinuto na pet biračkih mjesta.

Iz CDT-a je saopšteno da na biračkom mjestu 101 u Nikšiću, na inicijativu ovlašćenog predstavnika izborne liste, nije prihvaćen jedan zahtjev za glasanje putem pisma jer je bio na starom obrascu. Osoba koja je dostavila zahtjev je nakon toga popunila zahtjev na novom obrascu i potpisala ga umjesto birača, što je prihvaćeno. CDT upozorava da je to suprotno pravilima, jer obrazac zahtjeva za glasanje putem pisma mora biti lično potpisan od osobe koja glasa.

Prema CDT-u, na biračkom mjestu 39 u Podgorici jedan birač je prilikom ubacivanja listića javno saopštio za koga je glasao. Birački odbor nije poništio taj listić, iako je zakonski bio dužan. Na biračkom mjestu 29 u Ulcinju prijavljeno je da ima jedan birački listić manje od broja upisanih birača.

Prema CEMI-ju, glasači i posmatrači registrovali su da je određenom broju birača promijenjeno biračko mjesto, o čemu nijesu bili obaviješteni.

Dnevni list Pobjeda 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI