Jedna stranka, druga, treća…Malo opozicija, malo vlast…Glad za uhljebljenjem o trošku građana – kod svih političkih prelatača – uglavnom je ista.
Sad kad su Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini okončani, može se prema raspoloživim podacima Centralne izborne komisije BiH slobodno reći – mijenjanje političkih dresova nije bilo uspješno za kandidate. Međutim, očekuje se da će pravi cirkus početi tek nakon prebrojavanja glasova. Sagovornici InfoRadara smatraju da politički transferi, trgovanje mandatima, ucjene i prijetnje, nisu neočekivani u narednom periodu.
– Kod nas je politika postala trgovina i biznis. Imate političare koji se prodaju za 100.000 KM jer da imaju obraza i ljudskosti to nikada ne bi radili. Oni time varaju i one birače koji su glasali za njih. Kada se izgubi obraz onda je sve moguće, a mi baš imamo mnogo političara na svim novima koji nemaju ni ljudski, ni moralni obraz, kaže Vehid Šehić predsjednik strateškog odbora iz Koalicije “Pod lupom” i nekadašnji član CIK-a.
Mišljenja je da bi najbolje bilo kada bi birači kaznili “preletače” u smislu da im ne daju mogućnost da učestvuju u vlasti.
– Kada se utvrde rezultati izbora onda oni pokazuju lice. Nemojte nas varati jer nećemo dati šansu političkom djelovanju a kamoli da imate neku poziciju u državi. Tu je velika odgovornost političkih stranaka jer da su one prave demokratske stranke onda niko od tih stranaka ne bi želio da ima preletača u svojim redovima. To urušava ugled političkog subjekta. Na zapadu nemate puno preletača zato što ga druge političke stranke, koje su možda suprotnih ideologija, ne žele da prime u svoje redove. To je opet dokaz u kojem moralnom glibu mi živimo, kaže Šehić.
Nosioci mandata
Transparency International u BiH (TI BiH) redovno prati predizborne neregularnosti. Svjesni su da je kupovina poslanika i trgovina funkcijama i mandatima pojava kojoj sve češće svjedočimo posljednjih izbornih ciklusa, ali i da se veće zloupotrebe dešavaju nakon izbora.
– Iako kod nas mandat pripada nosiocu mandata a ne stranci nakon svakih izbora bilježimo veliki broj osoba koje osvoje mandat u jednoj stranci a zatim pređu u drugu stranku. Mnogi od tih koji su mijenjali stranačke dresove su na ovim izborima osvojili znatno manji broj glasova jer su glasači prepoznali da nisu vjerni svojim idejama samim tim ni glasačima koji su ih izabrali, smatra Damjan Ožegović iz TI BiH.
Drugi razlog, prema njegovim riječima, može ležati u činjenici da su takvi kandidati bili prepoznatljivi u svojim izvornim strankama, a da su se lako utapali u veće stranke u koje su dolazili i nisu mogli da se izbore za veći komad biračkog tijela.
– Naročito jer su u svojim prvobitnim strankama imali veću bazu i jer su bili prepoznati, dok pridošlice u stranku ne uspijevaju, dodaje Ožegović.
Navodi da se u narednom periodu može očekivati još prelazaka iz stranke u stranku.
– I to nakon što se utvrde rezultati izbora. Sve će zavisiti kako kome odgovara, a veće stranke će, kao i do sada, uzimati značajnije pojedince iz manjih stranaka pogotovo velike stranke koje imaju šta da ponude, dodaje Ožegović.
Prema istraživanju Udruženja “ReStart Srpska”, u Republici Srpskoj je od 2018. godine identifikovano 110 preletača na lokalnom i entitetskom nivou.
Tanja Topić, politička analitičarka smatra da “nemoral” preletača, građani ne kažnjavaju.
– Eto, u Banjaluci se četiri godine nalaze između stalnih napetosti sukoba kao neka vrsta talaca između gradonačenika i skupštinske većine i na kraju potvrde isti rezultat. Očito je da im odgovara da ih se tlači, da ih se maltretira…, dodaje Topić.
Stava je da su građani glasali po drugim preferencijama, te da nisu gledali da li su kandidati prelazili ili nisu iz jedne u drugu partiju.
– Do sada nismo imali taj stepen osviještenosti građana da kažnjavaju što preletače, što korumpirane političare. Jer građani da kažnjavaju ne bi glasali/izglasali pobjedu za dva načelnika koji su se u vrijeme kampanje nalazili u zatvoru, mišljenja je Topić.
Ne postoji nivo svijesti, dodaje Topić, da građani kazne te političare koji su bili preletači, koji su im dali lažna obećanja i koji su ih obmanuli.
– Oni će, sigurno je opet kao i ranijih godina, odlučivati o formiranju većine. Oni će preletjeti na drugi stranu. Ovi izbori su definitivno pokazali tu potkupljivost. Preletači su oni koji su u klijentelestičkim odnosima i koji su bili potkupljeni od određenih političkih subjekata/aktera i prešli su na drugu stranu pa bi se čak i vratili ako im se pruži mogućnost na onu stranu sa koje su preletjeli. U cijelom izbornom procesu smo vidjeli da su građani potkupljivi i kvarljiva roba iz prostog razloga što se njihov glas kupovao na sve strane, plaćao se za 50 KM, obećanja u poslu, različite benefite, bila je tu opšta trgovina, naglašava Topić za InfoRadar.
Za sve to, dodaje, nema nikakvih sankcija.
– Nema odgovornosti. U našem društvu nema ni moralne, ni pravne, ni političke odgovornost. Niti ima zakonskog uporišta da se preletači kazne. Zato su jedno vrijeme stranke insistirale da se zatvore liste, da se ograniči mandat i da pripada stranci i da onda političar može preletjeti na drugu stranu ali mandat ostaje stranci. Svaki izbori su borba između političkih partija ali onda imate poseban nivo, slojevit problem unutar same liste gdje se međusobno “hvataju” za vratove članovi iste političke opcije da bi ušli u lokalni parlament ili zavisi o kojem nivou izbora se radi, ističe politička analitičarka Tanja Topić.
O političkoj trgovini u našoj zemlji govori se godinama, a o predizbornim mahinacijama je izvijestio i WikiLeaks još 2011. Tada je navedeno da su pojedine stranke “podmićivanjem i potkupljivanjem” oborile aprilski paket ustavnih promjena.
Prikupljanje glasova
Jedan od poznatijih preletača je Amer Beganović, kandidat za Gradsko vijeće Zenice. On je na Lokalnim izborima 2020. bio kandidat Naše stranke, dok je na ovim izborima bio kandidat HDZ-a BiH. Osvojio je tek devet glasova, što nije dovoljno za ulazak u Gradsko vijeće Zenice.
Božo Stjepić je iz HDZBiH prešao u SDA. Na ovim izborima je nastupio kao kandidat za Gradsko vijeće Tuzle. Nije prošao, budući da je uspio prikupiti tek 98 glasova.
Nekadašnji načelnik Živinica Asim Aljić je, nakon napuštanja SDA, na ovim lokalnim izborima nastupio kao kandidat SDP-a i NiP-a. Međutim, izgubio je u utrci za načelničku poziciju protiv SDA-ovog kandidata Begana Muhić koji je imao 15.990 glasova.
Aljić je uspio prikupiti 9.522 glasa.
Slično je prošao i Hašim Mujanović. On je kao aktuelni gradonačelnik Zavidovića stranački dres NES-a zamijenio onim od Snage naroda (stranke Rame Isaka), ali ga je pobijedila kandidatkinja SDA Erna Merdić Smailhodžić za oko 100 glasova.
Nakon NiP-a i SBiH odbornik u Skupštini Brčko distrikta Abdulah Iljazović je prešao je u Našu stranku i osvojio je dovoljan broj glasova za mandat u Skupštini.
Nekadašnji kadar SDA, potom PDA – Husein Topčagić, koji je na ovim lokalnim izborima bio kandidat NiP-a u Općinsko vijeće Gradačca osigurao je sebi prolaz u vijeće sa 881 glas.
Mugdin Gorak je u OV Kakanj izabran kao kandidat SBB-a na Lokalnim izborima 2016. i 2020. godine. U međuvremenu je SBB u Kaknju prestao djelovati kao politički subjekt, te se Gorak pridružio kakanjskom SDP-u. Osvojio je 252 glasa.
Ramiz Meša je, za razliku od prethodnih izbora, kada je bio kadar SDA, na Lokalnim izborima 2024. kandidat je ispred Stranke za Bosnu i Hercegovinu, za načelnika općne Fojnica. Izbori u ovoj općini, ali i Jablanici, Konjicu, Kiseljaku i Kreševu će se, zbog proglašenja stanja prirodne nesreće održati 20. oktobra 2024.