Predsjednici mediteranskih država zatražili nove korake za rješavanje ‘klimatske krize’

Strahuje se da će takva ekstremna ljeta u južnoj Evropi naškoditi turističkoj industriji, ali i žetvi, dva glavna oslonca privrede u regiji.

“Ekstremni prirodni fenomeni uništavaju ekosistem i ugrožavaju naš svakodnevni život, naš način života”, navodi se u saopćenju koje su potpisali predsjednik Italije Sergio Mattarella i njegove kolege iz Grčke, Hrvatske, Slovenije, Malte i Portugala.

Prošlog su se mjeseca velike regije Mediterana našle pod intenzivnim toplotnim valom, a vatrogasci su se borili da ugase smrtonosne požare u regiji koja se proteže od Alžira do Turske.

“Nema više vremena za gubljenje, nema više vremena za kompromise iz političkih ili ekonomskih razloga”, navode predsjednici u saopćenju, dodajući da je mediteranska regija posebno izložena rizicima od nestašice vode i širenja pustinjskog tla.

Inicijativa je podstaknuta telefonskim razgovorom između Mattarele i grčke predsjednice Katerine Sakellaropoulou, a zatim je proširena na druge članove “Arraiolos grupe”, predsjednike iz država članica EU.

“Sve mediteranske zemlje moraju koordinirati i reagovati, uključiti se u kolektivne napore da zaustave i preokrenu posljedice klimatske krize”, dodaje se u saopćenju.

Predsjednik u Italiji igra ulogu u rješavanju političkih kriza i ima tendenciju da govori u širem smislu o širim društvenim pitanjima, izbjegavajući pritom stranačke stavove.

Saopćenje od četvrtka je alarmiralo, ali nije predložilo konkretne lijekove za rješavanje ovog problema.

I sama Italija treba više ulagati i pojačati napore kako bi ispunila cilj EU 2030 za niže emisije ugljika, pokazao je vladin dokument  u čiji je uvid  prošlog mjeseca došao Reuters.

Italijanska vlada nije odmah komentirala izjavu predsjednika.

Izvor: FENA

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI