Nakon što je u subotu u Bosnu i Hercegovinu stiglo 80 respiratora, a premijer Federacije Fadil Novalić najavio da će stići još 20, mediji su objavili je kako su iz Uprave za indirektno oporezivanje dobili informaciju da je respiratore uvezla firma “FH Srebrena malina”, čiji je vlasnik bh. voditelj Fikret Hodžić, iz Srebrenice, koja se bavi uzgojem i preradom voća i povrća.
Piše: F. V. Radio Sarajevo
I mada je afera sa raznim zloupotrebama javnih sredstava bilo, i vjerovatno će biti i u budućnosti, malo koji slučaj je izazvao takvo ogorčenje i gnušanje građana kao pokušaj “marifetluka” s medijskim instrumentima koji bi trebali spašavati ljudske živote. Prije toga i s maskama, rukavicama, zaštitnom opremom…
Fuj!
Zar ništa nije sveto? Ništa, osim novca?
“Da čovjek ne povjeruje”, kaže nam akademik Slavo Kukić komentirajući aferu “Respiratori”.
“Prava bosanskohercegovačka, narod bi rekao, alkaponeovska posla. Netko je na izazvanom strahu zaradio milijune – i nakon podignute prašine u najdrskijoj formi nasmijao se redom svima. Kao eto, urađen je dobar posao u kojemu najvažnija nije bila zarada, iako je ona poprilična, nego korištenje osobnih veza u svijetu kako bi se pomoglo domovini i njezinoj raji. Što reći na to nego – fuj”, govori Kukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Mostaru.
Po njemu, smiješno je i ono što je uslijedilo nakon izbijanja afere.
“Javnost je izvještena kako će se ovim slučajem, tobože, baviti i tužiteljstvo. Priča za naivne kakvih smo se naslušali do mile volje. Jer, budući je čitava operacija vezana za sam vrh države, takav će biti i njezin ishod. Ukratko, ujeo vuk magare. Odnosno, psi laju, kriminalna karavana ‘zaštitnika’ nacionalnih interesa nastavlja. Ili uglađenijim jezikom, sve je bilo po zakonu, a raspravljati se može tek koliko je i moralno, i sve u tom duhu”, veli Kukić.
Ostavka Vlade
Analitičar Ibrahim Prohić ironično dodaje kako “nije vrijeme za ostavke i hapšenja”.
“To vrijeme je odavno prošlo. No, bez ironije, ta činjenica da su se slične pojave dešavale više puta, tj. da je to uobičajena praksa, a da nije bilo adekvatne reakcije pravosuđa, sugerira skepsu da će sada biti drugačije. U uređenom društvu u kojem funkcionira pravna država i u kojem vrijede demokratski standardi ovakva Vlada (Federacije BiH) bi dala ostavku ili bi barem bila zakazana hitna sjednica Vlade, ali i drugih najviših tijela (u našem slučaju Predsjedništva BiH), a policija i pravosuđe bi predmet označili kao nulti prioritet.
Pošto je u BiH politički sistem de facto suspendiran, vjerovatniji je scenarij da će stradati neki ‘sarajlić’. Zakon su postali oni koji imaju političku moć. Neka Pedro visi, a mi ćemo nastaviti po svome“, zaključio je Prohić.
Akademik Kukić se pita “koliko iza čitave ove nečasne rabote uistinu stoji eksponirani TV voditelj i njegova firma, a koliko su upotrijebljeni za interese drugih, od njih mnogo moćnijih?
“No, sudeći prema iskustvu i to će ostati tajna, pa i nakon ‘silnog’ posla u koji se ‘zadeveralo’ sarajevsko kantonalno tužiteljstvo. Ukratko, korona je mila majka. Jer, nje bi se mogli i riješiti. S bolešću, međutim, koja nas je napala prije 30 godina, ići će puno teže“, zaključio je Kukić.