Od 46 preporuka koje je Kancelarija za reviziju javne uprave i institucija u Brčko distriktu BiH dala Uredu za upravljanje javnom imovinom Brčko distrikta njih čak 27 nije realizovano tokom tri godine (2020, 2021. i 2022.).
Brčanski revizori su, između ostalog, konstatovali da Ured nema uspostavljen registar raspolaganja javnom imovinom u Distriktu, koji bi služio kao jedinstvena elektronička baza i koja bi sadržavala sve podatke o javnoj imovini Distrikta.

Tokom revizije je utvrđeno da su ukupne tražbine na kraju 2023. godine iznosile 5.697.437,65 KM.
“Od toga se na sporne tražbine, nastale prije formiranja Ureda, odnosi 3.321.097,57 KM. Od ukupnih tražbina po popisu predložen je otpis tražbina u iznosu od 78.209,17 KM, što je neznatan iznos u odnosu na iznos nenaplativih spornih tražbina koje su iskazane u evidenciji Ureda. Pored navedenog, nisu pokrenute sve aktivnosti s ciljem naplate tražbina sukladno Pravilniku o računovodstvu i financijskom izvještavanju”, zaključuju revizori.

Potrebno je da Ured prati dospjelost redovitih tražbina i nakon isteka roka
za naplatu poduzme aktivnosti s ciljem naplate tražbina, kako je propisano
Pravilnikom o računovodstvu i finansijskom izvještavanju.
“Prilikom prodaje zemljišta u vlasništvu Brčko distrikta BiH Ured nije postupio s dužnom pažnjom prilikom izrade dokumenata u dijelu utemeljenosti istih s važećim propisima. Također, nije preispitana početna licitacijska cijena u postupku prodaje imovine Brčko distrikt, iako je bilo saznanja da je tržišna cijena predmeta prodaje znatno veća u odnosu na početnu licitacijsku”, stoji u izvještaju.
Mišljenje revizora je da je potrebno prilikom pripreme dokumentacije za provedbu postupka prodaje, pristupiti izradi dokumenata (odluke o objavljivanju javnog natječaja i javnog natječaja) a da je sve utemeljeno s važećim zakonskim i podzakonskim aktima.
“Potrebno je, nakon saznanja da je tržišna cijena imovine znatno veća od cijene imovine iz fiskalnog registra kod Direkcije za finansije, u saradnji s Direkcijom za finansije, preispitati početnu licitacijsku cijenu u postupku prodaje imovine Brčko distrikta BiH”, ističe se u izvještaju.
Revizori kažu da je potrebno pri izradi godišnjeg plana održavanja sastaviti analizu stanja imovine, te analizu realizacije plana i programa održavanja imovine Distrikta u skaldu sa odredbama Zakona o javnoj imovini.
“Potrebno je urediti zaprimanje zahtjeva za održavanje javne imovine, kako bi isti
mogli biti osnova za godišnji plan održavanja i potrebnih sredstava za održavanje javne imovine, radi osiguravanja funkcionalnosti i sigurnosti imovine kao cjeline, odnosno unapređivanja imovine Distrikta sukladno Zakonu o javnoj imovini u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine”, konstatacija je brčanskih revizora.
Jedna od njihovih zamjerki jeste to što Ured nije osigurao nužne uvjete za realizaciju kapitalnih projekata kako bi se osigurale pretpostavke za učinkovito upravljanje kapitalnim proračunom.
Revizori naglašavaju da je Ured na obavljanje posebnih poslova potrošio 23.980 KM, pri čemu nije definisana vrsta i obim posebnih poslova u Uredu.
“Potrebno je angažiranje osoba radi obavljanja posebnih poslova vršiti sukladno odredbama Zakona o državnoj službi u tijelima javne uprave Brčko distrikta BiH u dijelu poštovanja vremena propisanog za angažiranje osoba, ali i preispitati usuglašenost Organizacijskog plana Ureda”, ističe se u izvještaju te se navodi da tom prilikom nije bilo osigurano ni načelo transparentnosti.
Revizori dalje konstatuju da “poslovi i angažovanje osoba za obavljanje posebnih poslova traju duže od godinu dana, što nije u skladu sa Zakonom o državnoj službi. Izuzev navedenog, Ured nije, u skladu sa Pravilniku o radu službenika i namještenika u tijelima javne uprave, sastavio izvještaj o zaključenim ugovorima, ugovorenim poslovima, utrošenim sredstvima, kao i rezultatima provedene analize i ocjene učinkovitosti i djelotvornosti obavljenih poslova, utemeljeno adekvatnim dokumentiranjem ocjene rada izvršitelja, u smislu ocjene učinkovitosti i djelotvornosti obavljanja ugovorenih poslova, te opravdanosti ovakvog načina angažiranja”, pojašnjavaju brčanski revizori.
Uredu je, kako se navodi u izvještraju revizora, uručen Nacrt izvještaja o reviziji finansijskog poslovanja za razdoblje 1. 1. – 31. 12. 2023. godine na razmatranje. Ured je dostavio primjedbe te je uvažio komentar revizora koji se odnosi na upravljanje javnom imovinom.

“Ostale vaše primjedbe nismo uvažili, zato što se primjedbe i obrazloženja, na naše nalaze i preporuke iz Nacrta izvješća, uglavnom odnose na negiranje odgovornosti, bez
dostavljanja dodatne vjerodostojne dokumentacije na temelju kojih bi izmijenili nalaze i
preporuke”, stoji u odgovoru Ureda revizorima.