Američki predsjednik Donald Trump večeras je potpisao uredbu kojom SAD uvode carine zemljama diljem svijeta od najmanje 10%. Na popisu je i Bosna i Hercegovina za koju SAD uvode carine od 35%. Za Srbiju je predviđena carinska stopa 37%, a za zemlje Europske unije 20%
Trump je u obraćanju iz Bijele kuće rekao da je današnji dan “jedan od najvažnijih u američkoj povijesti” te da su Ameriku više od 50 godina pljačkale, silovale i iscrpljivale i neprijateljske zemlje, i saveznici.
Američki predsjednik je uveo carine od 25% na sve automobile proizvedene izvan SAD-a. Na uvoz robe iz Velike Britanije uveo je carinu od “samo” 10%. Za robu iz Kine, koju je Trump više puta prozvwo zbog trgovinskog debalansa, uveo je carine od 34%.
– Uvodim recipročne carine zemljama diljem svijeta. Recipročne. To znači: što oni nama – to mi njima. Vrlo jednostavno. Ne može biti jednostavnije od toga. Ovo je po mom mišljenju najvažniji dan u američkoj povijesti, ovo je deklaracija o ekonomskoj neovisnosti za vrijedne američke građane koji su desetljećima morali stajati po strani dok su se druge nacije bogatile i jačale većinom na naš račun. Sada je na nama red da prosperiramo. Bilijun i bilijuni dolara smanjit će naše poreze i otplatit naš nacionalni dug. Sve će se to dogoditi vrlo brzo. Ovime ćemo ponovno Ameriku učiniti sjajnom, sjajnijom nego ikad, istaknuo je, između ostalog, Donald Trump objavljujući postotke carina koje uvodi SAD.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je kako su carine američkog predsjednika Donalda Trumpa veliki udarac za svjetsku ekonomiju koji će imati velike posljedice, poručivši kako je EU spremna odgovoriti protumjerama ako pregovori propadnu.
“Najava predsjednika Trumpa o univerzalnim carinama za cijeli svijet, uključujući Evropsku uniju, veliki je udarac za svjetsku ekonomiju. Duboko žalim zbog ovog izbora. Posljedice će biti ogromne”, rekla je von der Leyen na konferenciji za medije u četvrtak rano ujutro, uoči samita “Europska unija-Srednja Azija”.
Von der Leyen je podsjetila kako su proteklih 80 godina trgovine između Evropske unije i Sjedinjenih Država dovele do rasta i prosperiteta, ali pri tome je priznala kako globalni trgovinski sistem ima ozbiljne nedostatke te se složila s Trumpom da “drugi nepravedno iskorištavaju trenutčna pravila”.
“Spremna sam podržati sve napore da se globalni trgovinski sistem prilagodi stvarnosti globalne ekonomije, ali također želim biti jasna, posezanje za tarifama kao prvim i zadnjim alatom neće riješiti problem”, ustvrdila je.
Dodala je kako su zbog toga uvijek bili spremni pregovarati sa Sjedinjenim Državama kako bi uklonili preostale prepreke transatlantskoj trgovini.
“Istovremeno, spremni smo odgovoriti. Već dovršavamo prvi paket protumjera kao odgovor na carine na čelik, a sada pripremamo dodatne protumjere kako bismo zaštitili svoje interese i poslovanje ako pregovori ne uspiju”, najavila je von der Leyen.
Također će pomno pratiti kakve bi neizravne učinke ove carine mogle imati jer, dodala je, ne možemo apsorbirati globalni višak kapaciteta, niti ćemo prihvatiti dampinške cijene na našim tržištima, a poručila je i kako još nije kasno za rješavanje problema kroz pregovore.
Znam da se mnogi od vas osjećaju iznevjerenim od strane našeg najstarijeg saveznika, navela je von der Leyen, ali i istaknula kako Evropa ima sve što joj je potrebno da “prebrodi oluju” s obzirom na to da ima najveće pojedinačno tržište na svijetu – 450 miliona potrošača.
“Već smo najavili nove mjere za podršku sektorima čelika i automobila, a prošli smo tjedan ograničili količinu čelika koji se može uvesti u Europu bez carina. To će omogućiti više prostora za ove strateške industrije”, objasnila je.
Dodala je kako će sada također sazvati strateške dijaloge sa sektorima čelika, automobila i farmacije, a uslijedit će i drugi.
Von der Leyen je, između ostalog, upozorila kako će zbog Trumpovih carina svjetske ekonomija jako patiti, a nesigurnost će potaknuti daljnji rast protekcionizma.
“Posljedice će biti teške za milione ljudi diljem svijeta, posebno za najranjivije zemlje koje su sada podložne nekim od najviših američkih carina, što je suprotno onome što smo željeli postići”, istaknula je.
Upozorila je i kako će carine također naštetiti potrošačima diljem svijeta, a što će se osjetiti odmah.
“Milioni građana suočit će se s višim računima za namirnice, lijekovi će poskupjeti, kao i prijevoz. Inflacija će rasti, što će posebno pogoditi najranjivije građane. Sva poduzeća, velika i mala, trpjet će od prvog dana – od neizvjesnosti, prekida opskrbnih lanaca, do birokracije i porasta troškova poslovanja sa Sjedinjenim Državama”, navela je.