Piše: Ljiljana Kovačević (Žurnal)
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan 13. novembra je izjavio da su nadležni organi prikupili podatke o postojanju 120 paradžemata na teritoriji tog bh. entiteta. Karan je naveo da policija RS kontroliše i intenzivno prati te paradžemate zbog, kako je rekao, „potencijalnog ekstremizma, terorizma, te ekstremnog vehabijskog radikalizma“.
Kako bi dao „težinu“ izgovorenom rekao je da će o pitanju paradžemata „možda uskoro raspravljati Narodna skupština RS“, kada će „svi građani o tome dobiti tačne informacije”! Da li to znači da Karanove tvrdnje o postojanju 120 paradžemata (muslimanske zajednice koje djeluju izvan sistema Islamske zajednice u BiH) nisu tačne, već će „tačne informacije“ biti poznate tek kada i ako o tome bude raspravljao entitetski parlament?
Žurnal je, kako ne bi čekali sjednicu Narodne skupštine RS da čujemo „tačne informacije“, zatražio odgovor od MUP-a RS na sledeća pitanja:
– Koje nadležne institucije su prikupile podatke o postojanju 120 paradžemata na teritoriji Republike Srpske, s obzirom na to da je, prema poslednjim zvaničnim informacijama koje su objavili mediji, u avgustu 2020. godine na teritoriji cijele BiH bilo registrovano 11 paradžemata i to uglavnom na teritoriji Federacije BiH?
– U kojim dijelovima Republike Srpske je najviše registrovanih paradžemata i u kojoj mjeri oni predstavljaju prijetnju po bezbjednost građana Republike Srpske?
– Da li je MUP RS podatke, koje je iznio ministar Karan, proslijedio Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji BiH (OBA), kao i Islamskoj zajednici u BiH, zainteresovanoj za rješavanje tog pitanja?
Očekivano, ni na jedno od postavljenih pitanja nismo dobili odgovor. Koji je cilj plasiranja priče o postojanju navodnih 120 paradžemata u RS teško je reći, ali je sigurno da će ona pojačati međunacionalne tenzije i krizu u Bosni i Hercegovini. Ova “informacija” dolazi u trenutku kada u pojasu Gaze bijesni rat između Hamasa i Izraela, što je najgora moguća politička zloupotreba tamošnjih tragičnih dešavanja.
Smatrajući da je Obavještajno-bezbjednosna agencija Bosne i Hercegovine (OBA) najmjerodavnija i jedina nadležna da saopšti tačne informacije o tome koliko paradžemata postoji u cijeloj BiH, u kojim dijelovima zemlje su najrasprostranjeniji i u kojoj mjeri je „ekstremni vehabijski radikalizam“ prijetnja po bezbjednost građana RS i cijele BiH, Žurnal je uputio pitanja direktoru OBA Almiru Džuvi. Ni iz te institucije nismo dobili odgovor.
Dostupnijom u vezi sa ovim pitanjem pokazala se Islamska vjerska zajednica u BiH.
„Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini se sistemski bavi pitanjem pojedinaca i skupina koji pokušavaju organizovati vjerski život muslimana izvan njenih okvira. Većina takvih skupina, kolokvijalno nazivanih ’paradžemati’, 2016. godine prihvatila je propise i norme IZ u BiH i integrisala se u njenu strukturu. Nekoliko manjih skupina i pojedinaca koji se nisu odazvali pozivu IZ u BiH na integraciju ostale su djelovati izvan strukture IZ u BIH, no njih je isuviše malo da bi činili makar jedan kompaktan džemat“, odgovorili su Žurnalu iz Ureda za odnosa sa javnošću Rijaseta IZ u BiH.
Kako god, dodali su, Islamska zajednica nikada nije imala indicije da se radi o bilo kakvim militantnim skupinama, posebno ne „terorističkim organizacijama“ ili „vojnim kampovima“.
„Pokušaje da se ovo pitanje zloupotrijebi kako bi se iskonstruisala navodna opasnost od ’radikalnih islamskih/bošnjačkih skupina’ Islamska zajednica smatra zlonamjernim i tendencioznim podmetanjima“, istakli su u odgovoru.
Podsjetimo, prije 12 godina je tadašnji ministar Stanislav Čađo detektovao 14 lokacija gdje je prema njemu zabilježeno “djelovanje pripadnika vehabijskog pokreta i drugih ekstremističkih i radikalnih organizacija na području BiH, a prvenstveno na području Republike Srpske”. Kako se taj “problem” udesetostručio zna valjda samo sadašnji ministar Karan.
Na kraju, zapanjujuće je da ministar unutrašnjih poslova RS ima navodne podatke o postojanu navodnih 120 paradžemata na teritoriji tog entiteta, koje su (navodno) prikupili nadležno organi, a da, istovremeno, ni nadležni organi ni policija RS danima ne mogu da lociraju i uhapse presuđenog pedofila Ivicu Miškovića, koji je 7. novembra kroz prozor pobjegao iz zgrade Osnovnog suda u Banjaluci.