SLAVO KUKIĆ: Mjere iz vanrednog stanja vlast će pokušati da primjeni i poslije korone

Univerzitetski profesor i ugledni politički analitičar Slavo Kukić tvrdi da bi određene “autoritarne forme upravljanja državom i ljudskim životima”, koje, prema njegovim riječima, danas imamo na sceni zbog virusa korona, mogle da predstavljaju “putokaz” vladajućim političkim elitama u BiH i nakon završetka epidemije.

Kukić za Insajder, između ostalog, ističe da su pojedine mjere, koje su vlasti preduzele na suzbijanju epidemije, u suprotnosti sa Ustavom.

“Tu, prije svega, mislim na neustavno uvođenje vanrednog stanja jer je u Ustavu decidno definisano u kojim se to situacijama radi, a to je u ratu ili neposrednoj ratnoj opasnosti. Tu mislim i na diskriminaciju građana, koja je primjetna u čitavoj BiH, a koja se odnosi na različit tretman različitih starosnih grupa, onih do 18 i onih iznad 65 godina u odnosu na druge. Tu mislim i na policijski čas, koji je karakterističan jedino za ratno stanje ili za autoritarne forme vladanja. Ne isključujem da ponešto od toga, zbog navodno pozitivnih efekata koje će iz tih formi izvući vladajuća politička klasa, nastaviti da koriste i nakon vremena korone”, kaže Kukić.

On ističe i to da će posebno teške posljedice zbog sadašnjeg stanja snositi slabašna domaća ekonomija, a, prema njegovim riječima, ne treba zanemariti ni opasnost po mentalno zdravlje stanovništva.

“Fenomen virusa korona imaće posljedice na svjetsku ekonomiju. Najeminentniji svjetski stručnjaci upozoravaju da bi te posljedice mogle da budu značajno veće nego što su bile one u vrijeme svjetske finansijske krize iz 2008. i 2009. godine. Naravno da se te posljedice na malim i siromašnijim zemljama puno snažnije reflektuju nego na krupnim ekonomijama i bogatim svjetskim privredama i zemljama. Siguran sam da će se te posljedice u BiH osjećati sljedećih desetak godina. Samo u Federaciji BiH je, prema podacima koje sam pročitao prije dva dana, otpušteno oko 15.000 radnika, a siguran sam da je taj broj vrlo radikalan i na području Republike Srpske. Sasvim je izvjesno da ne možemo očekivati da će ljudi koji su ostali bez posla sutra biti tamo vraćeni jer će firme i kompanije, naročito mala i srednja preduzeća, grcati u vlastitim mukama i neće biti u mogućnosti da svoju djelatnost revitalizuju u kratkom vremenu. Čekaju nas teške godine poslije završetka pandemije. Posljedice neće biti samo ekonomske, već ćemo sasvim izvjesno imati i problema koji su u vezi sa PTSP-om i različitim vrstama psiholoških ispada kod dobrog dijela građana. Vrijeme koje nam dolazi nije ohrabrujuće”, kaže Kukić.

Izvor: Insajder

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI