Srpska sudski potražuje 109 miliona, a duguje 41 milion KM

Pravobranilaštvo Republike Srpske tokom prošle godine u korist Srpske i njenih institucija okončalo je parnične sporove u vrijednosti od oko 29 miliona maraka, navodi se u izvještaju o radu Pravobranilaštva RS za prošlu godinu.

Piše: D. Tomić (Capital)

„Po drugim pravosnažnim izvršnim presudama preostala je naplata potraživanja još preko 109 miliona maraka u korist Srpske i drugih zastupanih subjekata, dok se od Srpske i drugih subjekata koje zastupa Pravobranilaštvo pravosnažno potražuje oko 41 milion KM“, navodi se u izvještaju koji će se 2. novembra naći pred narodnim poslanicima.

U toku 2022. godine, precizira se dalje, završeno je 962 predmeta čija je vrijednost 36.583.280 KM.

„Vrijednost sporova koji su dobijeni ili riješeni na drugi način, ali ne na štetu zastupanih subjekata iznosi ukupno oko 28,9 miliona KM, a izgubljeno je 300 predmeta u vrijednosti od 7,7 miliona KM. U radu je ostalo ukupno 6.852 predmeta u ukupnoj vrijednosti od 867 miliona KM“, navodi se u izvještaju koji je potpisao Pravobranilac RS Milimir Govedarica.

U narednom periodu, navodi se dalje, zadatak Pravobranilaštva i ostalih institucija Republike Srpske je da u što skorije vrijeme naplati preostali iznos u izvršnim postupcima sa prioritetom na potraživanje od UIO BiH u ukupnom iznosu oko 25 miliona KM.

„Pravobranilaštvo je u 2022. godini nastavilo saradnju sa Ministarstvom finansija RS u izvršnom postupku namirenja cjelokupnog iznosa od preko 28 miliona KM od dužnika UIO BiH, a zbog neravnomjerne raspodjele indirektnih poreza. Kroz izvršni postupak je naplaćeno svega 4.593.004 KM zato što Sud BiH i dalje odbija da provede izvršenje čime pokazuje pristrasnost u korist UIO BiH“, ocjenjuju iz Pravobranilaštva RS.

Međutim, iz UIO su ranije objasnili za CAPITAL da je ovaj problem nastao zato što Upravni odbor UIO nije na vrijeme donio odluke o poravnanju u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza za 2009. i 2010. godinu, zbog čega je Republika Srpska preko Pravobranilaštva RS pokrenula postupak pred Sudom BiH protiv UIO.

„UIO je tvrdila da ne može biti tužena strana zato što samo izvršava odluke Upravnog odbora, ali Sud BiH je to odbacio i oglasio krivom UIO“, rekao je načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević.

On je podsjetio da se ta presuda nije provodila, jer UIO nije u svom budžetu imala sredstava, pa je Sud BiH donio odluku o prinudom izvršenju i izazvao dodatne probleme, jer je u maju 2018. godine sa računa banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj izvršena pljenidba oko 4,7 miliona KM sredstava.

„Od tog ukupnog iznosa, 1,8 miliona KM skinuto je sa depozitnih računa za osiguranje duga i to je otvorilo veliki problem nemogućnosti povrata depozita pravnim i fizičkim licima“, precizirao je Kovačević.

On je istakao da je Sud BiH kasnije očigledno uvidio svoju grešku, pa je stalno odlagao izvršenje, dodajući da je direktor UIO BiH Zoran Tegeltija proslijedio Upravnom odboru UIO prijedlog odluke čijim usvajanjem bi se konačno riješio ovaj višegodišnji problem.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI