STAMBENE SUBVENCIJE U RS: Diskriminacija mladih koji nisu u braku

Kreditima iz programa podrške i razvoja Investiciono-razvojne banke RS (IRB RS) subvencioniše se kupovina, izgradnja, rekonstrukcija ili proširenje stambenih jedinica. 

Procijenjena vrijednost kredita može biti od 10 000 do 170 000 KM, bez grejs perioda, sa periodom otplate do 25 godina. Korisnici i korisnice ovih kreditnih linija moraju biti u braku i oboje mlađi od 30 godina. Međutim, time su diskriminisane mlade osobe koje žive bez partnera/ke, ljudi u braku sa partner(k)om druge životne dobi te pripadnice i pripadnici LGBTTIQA populacije.

Kao LGBTTIQA osoba koja je već skoro šest godina u vezi, Mihaela je s partnericom često razgovarala o opcijama koje imaju kao par kad je riječ o kupovini zajedničke nekretnine. Usljed manjkavosti zakona, njih dvije nisu priznate kao par.  

“Stambeno pitanje za većinu moje generacije dalo je odgovor u svojoj uvrnutoj logici koja je implicirala da moraš ili živjeti s roditeljima do daljnjeg ili živjeti kao podstanar ili se zadužiti banci pod vrlo kompleksnim i nestabilnim dugoročnim uvjetima koji zahtijevaju da u dvadeset i nekoj razmišljaš najmanje trideset godina unaprijed i time su ti ruke već unaprijed vezane” – priča Mihaela.

Ono što doprinosi tjeskobi u vezi sa takvim pozajmicama – priča Mihaela – jeste nestabilnost zaposlenja i radnih uvjeta te činjenica je da se mladi tretiraju kao brzo potrošna roba, privremena radna snaga koja će vrlo vjerojatno kroz nekoliko godina napustiti radni odnos, a nerijetko i zemlju. 

“Dobno ograničavanje i samo tretiranje mladih kao zasebne klase stanovništva koja živi u ‘neuređenim’ partnerskim i radnim odnosima samo proizvode dodatni pritisak usljed kojeg većina odustaje od samoinicijativne kupovine stambenog prostora. Cijene nekretnina i dalje rastu i trenutno je cijena jednog metra kvadratnog prestigla tri prosječne plate u Republici Srpskoj, što čitavu situaciju čini bezizlaznom, s tim da je za neke mrvicu bezizlaznija nego za druge” – zaključuje Mihaela.

Andrea je na stranici IRB-a istraživala uslove za stambeni kredit, razmišljajući o kupovini stana.

“Maksimalni iznos kredita koji možeš podići je 170 000 KM. Teško da taj iznos danas može pokriti kupovinu stana u Banjaluci koji nije tek malo veći od garsonjere. Ako pričamo o paru koji bi planirao djecu u dogledom periodu, onda treba imati na umu da stan mora biti veći od 50 m2 za podnosiocadodatnih 20 m2 za drugog član domaćinstva. To je danas u Banjaluci preko 200 000 KM. Teoretski, pitanje je može li se u komercijalnim bankama podići i više od 200 000 KM. Uz to moraš imati sreću da su te prijavili na puno radno vrijeme i da pritom nisi na minimalcu. Odustala sam trenutno razmišljanja od tome dok ne padnu cijene stanova, ali zasad je tako” – ističe Andrea, komentarišući da ne bi planirala brak zbog podizanja kredita.

Đorđe je sa suprugom prije tri godine podigao kredit u jednoj od banaka po kreditnoj liniji koju daje IRB RS. Njegova kamatna stopa je 2.75% i ima pravo na subvencije otplate kamatne stope koji dodjeljuje Ministarstvo porodice, omladine i sporta u Vladi Republike Srpske, tj. smanjenja kamatne stope za 1%. Na taj godišnji konkurs još se nisu prijavili, ali planiraju.

“Možeš odvojiti do 10 000 KM kao nenamjenski dio, da imaš polaznu tačku za opremanje stana. To se ostavi na računu. Uslov nije bio da imamo završen VII stepen stručne spreme, jer ja nisam bio završio studij, a podigli smo kredit bez problema. Supruga je isto završila godina poslije” – kaže Đorđe.

Đorđe ističe da su se u međuvremenu cijene nekretnina drastično povećale. Stan u banjalučkom naselju Ada platili su 1 900 KM/m2 a danas je vrijednost istog takvog stana u zgradi pored njihove (isti investitor) 2 600 KM/m2.

“Uselili smo godinu dana nakon početka Covid 19, a za vrijeme pandemije smo bili u procesu podizanja kredita. Već kad smo uselili u martu, cijene stanova su počele rapidno da poskupljuju” – kaže Đorđe, komentarišući porast kamatne stope kredita koje dodjeljuje IRB RS.

Svjetlana je kredit za stan dobila od IRB-a RS prije četiri godine, kao dijete poginulog borca.

“Kamata mi je dosta manja u odnosu regularni stambeni kredit. Proces je dosta komplikovaniji u odnosu standardni stambeni kredit, puno papirologije i trajalo je oko 3 mjeseca. Moraš pronaći nekog ko prodaje stan i ko je voljan da sačeka i prođe kroz taj proces. Što se tiče poreskih olakšica, znam da postoje, ali nisam predavala papire za to. Mislila sam ove godine” – kaže Svjetlana, naglašavajući prednosti te kreditne linije u odnosu na kredit za mlade bračne parove.

Ukoliko bi mladi bračni par odlučio da podigne kredit od 150 000 KM na period otplate od 25 godina, mjesečna rata za kredit bila bi 632 KM. To znači da bi na iznos od 150 000 KM platili kamatu od skoro 78 000 KM

Otplata kredita od 150 000 KM na period od 10 godina značila bi smanjenje ukupne kamate na 24 000 KM, ali uz mjesečnu ratu od 1 448 KM.

Beneficiranoj grupi taj bi kredit bio 42 KM skuplji na mjesečnom nivou, ali bi kamata bila veća za oko pet hiljada.

Opšta grupa (porodice ili samohrani roditelji sa jednim ili dvoje djece) isti taj kredit plaćali bi mjesečno 1 518 KM, a ukupna kamata nakon 10 godina iznosila bi preko 32 000 KM

Pravo na subvencije Ministarstva porodice, omladine i sporta za smanjenje kamatne stope za 1% imaju mladi do 35 godina života.

Ljupko Mišeljić
Ljupko Mišeljić
Ljupko Mišeljić je novinar i kolumnista iz Banjaluke.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI