TUŽILAŠTVO BiH O HAPŠENJU NEŠIĆA I OSTALIH: Istražujemo ih pet godina – pričinili su višemilionsku štetu

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić, generalni direktor Romanijaputeva Mirko Pandurević i vlasnik firme Legend Mladen Lučić u pratnji pripadnika MUP-a RS, jutros su napustili Stanicu policije Istočno Sarajevo te su predati u nadležnost Tužilaštva BiH. Nakon što budu saslušani, postupajuća tužiteljica Bojana Jolović će odlučiti o daljim mjerama koje će protiv njih biti poduzete.

Oni su uhapšeni po naredbi Tužilaštva BiH u akciji kodnog imena “Tunel 2”. Osim Nešića i Lučića uhapšeno je još pet osoba i svi se terete za koruptivne aktivnosti u kompaniji Putevi RS, čiji je Nešić bio direktor prije četiri godine.

FOTO: PIXSELL ARHIVA

Među uhapšenima su izvršni direktori ove firme, kao i direktor “Romanijaputeva” Mirko Pandurević. Uhapšen je i Srđan Mijatović, izvršni direktor JP Putevi RS, te Mladen Čajić i Cvijetin Milivojević.

Iz Tužilaštva BiH je ranije saopćeno da su osumnjičeni kao rukovodioci JP Putevi RS i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem, počinili krivična djela-udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita.

Prema pisanju pojedinih medija, Nešić je u oktobru 2019. godine primio najmanje 250 hiljada maraka mita od Mirka Pandurevića, vlasnika tvrtke Romanijaputevi a isplata je dogovorena prije nego što je tvrtka Romanijaputevi dobila tender u Putevima Republike Srpske, vrijedan oko dva miliona KM.

Pandurević je prethodno izvukao gotovinu iz svoje firme preko Sanjina Avdića, prevaranta iz Sarajeva koji je osnovao nekoliko fiktivnih firmi. U izvlačenju novca iz Puteva RS preko Romanijaputeva učestvovao je i Mladen Lučić. Grupa je djelovala od 2019. godine, pa sve do decembra ove godine, kada je MUP RS pratio i prisluškivao telefone svih osumnjičenih osim ministra Nenada Nešića, prenosi Avaz.

Glavni tužilac Milenko Kajganić je na današanjoj konferenciji za novinare, najavljujući da biti predložen pritvor, kazao da je ovaj predmet formiran još 2019. godine i da se od tada provodila opsežna istraga u vezi sa zloupotrebom položaja, pranjem novca i nanošenjem štete javnim preduzećima.

“Ovaj predmet inicijalno je započeo kao istraga aktivnosti pranja novca. Tokom proteklih pet godina, Tužilaštvo BiH i MUP RS intenzivno su provodili istražne radnje, a neposredno prije realizacije akcije prikupili smo dovoljno dokaza za lišenje slobode osumnjičenih”, pojasnio je Kajganić.

Dodao je da će javnost biti detaljnije informisana o krivičnim djelima koja se stavljaju na teret osumnjičenima, ali tek nakon što nadležni tužilac završi ispitivanja i podnese zahtjev za pritvor.

Milanko Kajganić, FOTO: Dario Drmać

“O detaljima ćemo govoriti kada dođe do ročišta za određivanje pritvora. Što se tiče štete, prema dosadašnjim saznanjima, ona je višemilionska i nanesena je putevima Republike Srpske. Konačan iznos štete bit će utvrđen nakon vještačenja i daljeg toka istrage”, dodao je Kajganić.

Zamjenik glavnog tužioca Mladen Furtula pojasnio je vremenski okvir akcije i razloge zbog kojih je ona realizovana sada.

“Iako se radi o djelima koja su se dogodila prije više godina, u posljednje vrijeme intenzivirali smo istragu i prikupili dovoljno dokaza za osnovanu sumnju. Isključivi razlog za pokretanje akcije u ovom trenutku je što je Tužilaštvo ocijenilo da sada ima dovoljno dokaza da djeluje”, kazao je Furtula.

Na pitanje kako komentariše stavove političara iz RS-a Kajganić je odgovorio da to nije posao Tužilaštva.

“Ne komentarišemo političke partije. Naše djelovanje zasniva se isključivo na dokazima, a sud će na kraju odlučiti da li su ti dokazi relevantni ili ne”, poručio je Kajganić.

Naime, prethodno je u Istočnom Sarajevu održana sjednica Predsjedništva Demokratskog narodnog saveza. Na sjednici su usvojeni zaključci u vezi sa privođenjem predsjednika ove stranke i ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.

“Predsjedništvo DNS-a podržava sve zakonite i institucionalne aktivnosti u borbi protiv kriminala i korupcije. To je uvijek bila jasna i dosljedna politika stranke, a posebno predsjednika Nenada Nešića, koji je u brojnim prilikama naglašavao nultu toleranciju prema korupciji. Predsjedništvo DNS-a smatra krajnje simptomatičnim vrijeme u kojima se ova aktivnost dogodila. Dva dana nakon posebne sjednice Narodne skupštine RS na kojoj je Nenad Nešić oštro kritikovao stanje u pravosudnim institucijama BiH i njihov odnos prema srpskom narodu postavljao pitanje: Da li je ovo osveta zbog jasno iznešenog stava?”, pitaju se članovi DNS-a.

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) Darko Banjac je hapšenje Nešića nazvao političkim procesom.

Pozvao je pravosudne institucije BiH na, kako je rekao, “razum” i izrazio nadu da će Nešić biti pušten na slobodu.

“Taj nivo bezobrazluka koji je pokazan, ja mislim da odavno nismo vidjeli na ovim prostorima. Jasno je da je ovo politički proces. Pogotovo dva dana poslije Narodne skupštine, gdje je Nenad Nešić u ime DNS-a i NPS-a jasno rekao stavove, što se tiče odbrane nadležnosti RS i srpskog naroda”, kazao je Banjac.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI