Tužilaštvo Bosne i Hercegovine danas je prezentovalo dokaze na osnovu kojih sumnjiči ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića da je primio više od milion KM mita dok je obavljao dužnost direktora “Puteva Republike Srpske”.
Tužilaštvo je na ročištu obrazložilo prijedlog za određivanje pritvora Nešiću, Mladenu Lučiću, kao i sadašnjem vršiocu dužnosti direktora “Puteva RS” Milanu Dakiću.
Kako je navela tužiteljica Bojana Jolović, svjedok Sanjin Avdić ispričao kako je stupio u kontakt sa direktorom “Romanija puteva” Mirkom Pandurevićem, koji mu je rekao da je dobio tender od dva miliona KM za održavanje puteva i da mu je potreban neko da izvuče deset posto za direktora “Puteva RS” Nešića.
– Već od 2016. kada Nešić postaje direktor ‘Puteva Srpske’, dobio je (Pandurević) ultimatum da mora da vrati deset posto od vrijednosti isplaćenih radova. Jednostavno mu je rečeno da tako mora biti u ovim poslovima, kasniće mu isplate ako ne bude tako – kazala je Jolović, pozivajući se na iskaz osumnjičenog Pandurevića.
Ona je navela da je Lučić osumnjičen kao pomagač, čija je dužnost bila da pronađe firme i preuzima novac. Navela je da su sve putarske firme dobile instrukciju od Nešića da moraju da nabavljaju industrijsku so od Lučićeve firme „Legend“.
Prema riječima Jolović, Nešić je za vrijeme mandata od 2016. do 2020. primio više od milion KM mita.
– Može se zaključiti da je Pandurević uplaćivao godišnje oko 250.000 maraka – navela je tužiteljica.
Proširenjem istrage i primjenom posebnih istražnih radnji prisluškivanja i snimanja, Tužilaštvo je došlo i do aktuelnog direktora “Puteva Srpske”. Tužiteljica je navela da je Dakić od Pandurevića tražio da određenu fakturu poveća za 100.000 KM jer „ljude treba počastiti“.
– Od Pandurevića je primao iznose od 10.000, 12.000 i 15.000 KM kako bi odobrio, ono što je svakako trebao učiniti, plaćanje fakture – kazala je Jolović.
Tužiteljica je navela da je taj predmet nastao 2019. nakon prijave Državne agencije za istrage i zaštitu sumnjivih transakcija sa računa „Romanija puteva“ na račune Esada i Sanjina Avdića, a sve u vezi sa fiktivnim poslovima i firmama u Federaciji i Republici Srpskoj.
– Istraga je proširena na one koji su izvlačili korist – kazala je Jolović.
Ona smatra da osumnjičenim treba biti određen pritvor zbog opasnosti uticaja na svjedoke. Navela je da Tužilaštvo planira ispitati niz svjedoka i obaviti finansijsku istragu.
Nešić i Lučić su osumnjičeni za udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz Krivičnog zakona BiH, te zajedno sa Dakićem i za zloupotrebu položaja i primanje mita propisanih Krivičnim zakonom RS. Nadležnost Suda i Tužilaštva BiH za ova djela bili su osnovni prigovori Odbrana, kao i kredibilitet dvojice osumnjičenih na čije se iskaze Tužilaštvo poziva.
– Tužilaštvo nije opisalo zašto se smatra nadležnim – kazala je Nešićeva braniteljica Senka Nožica.
Ona je navela da se djelo „udruživanje radi činjenja krivičnih djela“ odnosi na djela propisana Krivičnim zakonom BiH. Smatra da osnovom za nadležnost ne može biti ni propisana mogućnost nastanka ozbiljnih štetnih posljedica, jer kako je navela, sve i da je Nešić uzeo milion KM, to ne može sada izazvati štetnu posljedicu.
Braniteljica je, pozivajući se na praksu međunarodnih i domaćih sudova, odbacila argument Tužilaštva da sadašnja Nešićeva funkcija ministra omogućava uticaj na svjedoke.
Lučićeva braniteljica Dejana Šućur kazala je da su druga dva osumnjičena priznali sve što im je Tužilaštvo tražilo kako im ne bi bio predložen pritvor. Lučić je, kako je navela, slučajno 2023. saznao da se vodi ova istraga.
– Tužilaštvo je moglo da nabavi dokaze da li je pokušao da utiče ili ne utiče na svjedoke, imao je čitavu godinu da zaštiti sebe – kazala je Šućur.
Dakićeva Odbrana naglasila je da se tom osumnjičenom stavljaju dva djela iz nadležnosti RS.
– Meni uopšte nije jasno zašto smo došli u ovu paradoksalnu sitaciju da se moj branjenik našao pred ovim sudom – rekao je branilac Petko Budiša, dodajući da Dakić nije bio obuhvaćen naredbom o posebnim istražnim radnjama.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvo „nešto sluti i nagađa“, a dio presluškivanih razgovora je istrgnut iz konteksta.
U vezi prigovora Odbrana na nadležnost, tužiteljica Jolović je kazala da je početna istraga bila za pranje novca i da je 2023. Tužilaštvo uputilo Sudu BiH više prijedloga za izdavanje naredbi bankama, a poslije i za posebne istražne radnje.
Braniteljica Nožica je ocijenila da tim navodima Tužilaštvo potvrđuje da nema osnova za nadležnost Suda, jer Nešić, Lučić i Dakić nisu osumnjičeni za pranje novca.
Prije početka ročišta Nešić je obavijestio Sud da je bio odvezen u bolnicu gdje je primio terapiju i da može da prati ročište.
On i još šest osoba uhapšeni su 26. decembra. Tužilaštvo je za troje zatražilo pritvor, o čemu će Sud naknadno donijeti odluku, javlja BIRN.
(FENA) L. A.