TUŽILAŠTVO USK MJESECIMA ISTRAŽUJE: Uskoro odluka o potrošenih 260.000 KM?

Nakon više od 12 mjeseci konačno je urađena i finansijska istraga dokumentacije izuzete iz Zavoda zdravstvenog osiguranja USK i ZU "Dom zdravlja" Velika Kladuša. Naime, iz budžeta ZZO USK je za potrebe rada Centra za rani rast i razvoj djece tokom 2023. i 2024. godine dato 260.000 KM iako Centar godinama nije radio, niti je pružao usluge korisnicima?!

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona duže od godinu utvrđuje ko je i u koje svrhe potrošio 260.000 KM namijenjenih Centru za rani rast i razvoj djece (CRRR) u Domu zdravlja Velika Kladuša.

Naime, ova zdravstvena ustanova je, kako je Inforadar objavio ranije, iz budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja USK (a za potrebe rada CRRR) tokom 2023. i 2024. godine dobio pomenutu sumu novca, iako Centar godinama nije radio, niti je pružao usluge korisnicima?!

CRRR je u novembru 2013. godine uz podršku donatora i UNICEF-a bio prvi takav na području Unsko-sanskog kantona. Radio je do 2018. kada je zatvoren zbog nedostatka sredstava.

Roditelji djece, koji su trebali koristiti usluge Centra ali i pojedini uposlenici DZ su u razgovoru za naš portal kazali da Centar godinama ne radi, te da djeca sa poteškoćama moraju odlaziti u druge gradove. U Domu zdravlja Velika Kladuša su sve negirali naglašavajući “da pojedine osobe šire dezinformacije”. 

Nakon pisanja i obvaljivanja teksta na portalu Inforadar Tužilaštvo USK je formiralo predmet protiv Evrese Okanović zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, a ona je u međuvremenu nadležnoj Policijskoj stanici prijavila nekoliko roditelja koji su ostavljali komentare na Facebook stranici Doma zdravlja a na kojoj je objavljeno da Centar “ponovo radi”.

– Roditelji su tvrdili da Centar ne radi te da su djecu vozili u druge gradove, a direktorica Doma zdravlja ih je prijavila za klevetu. Zbog toga su roditelji davali izjave u Policijskoj stanici. Dobili su opomene. Rečeno im je da će ukoliko još nešto napišu morati platiti novčanu kaznu. Jedna žena je došla u PS sama dok je druga došla u pratnji advokata, saznajemo od uposlenika PS koji nije želio da mu objavljujemo identitet.

Mirzeta Purić, magistrica psihologije u Domu zdravlja Velika Kladuša koja je govorila za Inforadar i koja je radila u Centru (dok je on još postojao) zbog ukazivanja na nepravilnosti i sumnjivo trošenje novca, je dobila otkaz. Nakon toga je tužila DZ i čeka okončanje ovog postupka.

U Tužilaštvu USK nam je rečeno da postupajuća tužiteljica (mjesecima) “prikuplja dokaze u cilju donošenja konačne odluke u ovom slučaju”.

Prema posljednjim informacijama koje smo dobili iz ove pravosudne institucije, “pribavljena je materijalna dokumentacija od Zavoda zdravstvenog osiguranja USK i ZU “Dom zdravlja” Velika Kladuša koja je analizirana od strane Odjela za poslove finansijske istrage i analitiku ovog Tužilaštva”.

Tužilaštvo USK

“U konkretnom predmetu saslušano je i više svjedoka“, dodaju u Tužilaštvu gdje ističu da će nakon izvršene analize naprijed navedene materijalne dokumentacije i iskaza svjedoka biti donijeta konačna tužilačka odluka.

Koliko će to još trajati, nisu naveli.

Do sada su pripadnici Sektora kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova USK, saslušali 11 svjedoka, a dio materijalne dokumentacije je već vještačen. Nezvanično saznajemo da je većina svjedoka potvrdilo da u spornom periodu CRRR nije uopće radio!

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI