Mediacentar Sarajevo

Završen ciklus webinara o prepoznavanju i suzbijanju govora mržnje

Predavanjem o regulaciji govora mržnje u sekcijama za komentare na online medijima i društvenim mrežama danas je završen ciklus webinara o govoru mržnje posvećen novinarima i studentima novinarstva.

Tokom tri održana webinara u organizaciji Mediacentra Sarajevo učesnici su stekli nova znanja i diskutovali su o prepoznavanju govora mržnje, izvještavanju o temama i izjavama koje sadrže ili mogu poticati na govor mržnje i o regulaciji govora mržnje u komentarima online medija.

Ajla Obradović, urednica digitalnih medija Radija Slobodna Evropa govorila je danas kako regulisati govor mržnje u komentarima online medija i koje su najbolje prakse u medijskim redakcijama ali i o ulozi medija u suzbijanju govora mržnje. Učesnici su također mogli naučiti da koriste alate na društvenim mrežama koji mogu pomoći pri regulisanju govora mržnje.

„Kao medij imate odgovornost prema čitaocima bez obzira što niste vi kreator govora mržnje. Na kraju, to utiče i na kredibilitet medija. Trebalo bi imati balans u brisanju komentara kako bi se održao konstruktivan dijalog. Društvene mreže pružaju dosta alata za kontrolisanje govora mržnje“, kazala je ona. Marija Ristić, regionalna direktorica Balkanske istraživačke mreže, tokom drugog webinara govorila je o temi „Kako se odnositi prema govoru mržnje sagovornika/ca i mrzilačkim narativima u izvještavanju?

Kroz primjere i razgovor učesnici su diskutovali o tome kakav je utjecaj takvih narativa na javnost, posebno u tranzicijskim društvima i onima koja se teško suočavaju sa prošlošću.

Program webinara otvorila je Vesna Alaburić, medijska pravnica iz Hrvatske. Ona je sa učesnicima podijelila bogato pravno iskustvo i znanje o definicijama i oblicima govora mržnje, o pravnom i regulatornom okviru i o praksama na sudovima u BiH i EU zemljama.

„Ne teba težiti definiciji govora mržnje. Najbitniji je sadržaj, kontekst i o kome se radi“, istakla je Alaburić.

Učesnicima je bilo od velike važnosti da na primjerima, kroz vježbe i diskusiju, nauče prepoznavati govor mržnje i razlikovati ga u odnosu na uvrede i pogrdan govor. Webinari su dio projekta Konflikt i govor mržnje u Bosni i Hercegovini Univerziteta Reading. Projekt podržava The Global Challenges Research Fund Velike Britanije.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI