DNEVNIK DOSADE

SVETLANA CENIĆ: Obmane i laži

Može li se zaklinjati u narod i lagati ga na svakom koraku? Je li politika zaista samo jedna obmana i laž ili može da bude ipak malo bolja od toga?

Zašto nam dušmani ovog sveta uvek kažu da nas brane od dušmana?
– Edward Whittemore

Nismo se pomerili, naravno, već decenijama od onoga da je svaka kritika neprijateljski akt i rad za drugu stranu, a reč koja se najčešće pominje je spin. Ne govorimo mi više da neko laže, već spinuje. Valjda otmenije zvuči.

Stvarni ideolog spina je Frojdov nećak Edvard Bernajs (Edward Bernays), koji u svom slavnom eseju „Inženjering konsenzusa“ iz 1928. godine kaže: „Ako shvatiš mehanizam i logiku na kojima se zasniva ponašanje ljudi u grupi, možeš da kontrolišeš i disciplinuješ masu po svojoj volji, a da ona toga ne bude svesna.“ Često je ponavljao: „Ako  možeš da utičeš na lidere –  sa njihovom saglasnošću ili bez nje – utičeš automatski i na one koji veruju u njih.“

Začetnik je osnivanja naizgled nezavisnih istraživačkih centara koji, zapravo, zastupaju nečije interese. Ove „nezavisne“ istraživačke agencije snabdele su javnost „naučnim studijama“ u kojima su, ustvari, dokazivali korisnost i prednosti artikala koje su proizveli sami naručioci studije.

Skoro vek prošao od tada i ništa se promenilo na bolje nije.

Uzgred, veliki poštovalac Bernajsa bio je i sam Gebels.

Izraz pseudo-događaji stvorio je Danijel Borstin (Daniel Boorstin) 1962. godine da bi objasnio sve snažniji trend informisanja o fiktivnim, neautentičnim dešavanjima. Uglavnom, radi se o događajima planiranim da se održe u određenom vreme dana sa ciljem da se javnosti preko medija saopšte neke informacije a, zapravo, odvrati  pažnja od nekih drugih događaja i da se zaokupe novinari, pri čemu je pitanje da li se iznosi istina od drugorazrednog značaja. Pseudo-događaj podstiče komentarisanje, analize i na kraju stvaranje niza drugih pseudo-događaja. Ne treba objašnjavati kako to utiče na svest, koja je zaokupljena mnoštvom pseudo-događaja.

Prošlo je više od 60 godina od kako je Borstin upozoravao na spektakularizaciju vesti i da se javnost navikava i stalno traži nešto novo. Primer je i isticanje u prvi plan imidža nekog političara u odnosu na njegov program. O, kako nam je to svakog dana očigledno!

Inače, izraz spin-doktor nastaje tek 1984, a skovao ga je Vilijam Safir (William Safire) da označi razliku između zvaničnih nivoa komunikacije i beskrupuloznih specijalista za odnose sa javnošču.

O državnom TV novinarstvu možemo danima, kao i lokalnim medijima koji zarad finansija i opstanka prenose fabrikovane priloge koji im se uruče.

I tako dalje. No ono što želim da kažem, mimo svih lažnjaka kojima smo svakodnevno izloženi, da me nikada nije niko uspeo da ubedi kako smo se oduvek mrzeli, da nam je to, valjda, u genima, da nema šanse za mir i da se raspadom Jugoslavije sve to pokazalo jasno kao dan.

Rođena i odrasla u toj i takvoj Jugoslaviji, pa mi naknadna pamet, pogotovo mnogo mlađih od mene, ne treba. Na sceni je bio upravo opisani spin, pseudo-događaji i konstrukcije koje su se širile geometrijskom progresijom. Nažalost, i zapatile se. Svedoci smo da se istorija piše kako kome odgovara, da se šminka i preuređuje, a kamoli neće ova politička borba i lično interesna na dnevnoj bazi.

Kontrola i diciplinovanje mase u svakom momentu! Javnost zgrožena instrukcijama iz Naše stranke kako mediji treba da se ponašaju u slučaju njihovog ministra u pritvoru, a ja čekam da se zgrozi višedecenijskom „trpezom“ gde se servira laž, bilo da vlast priča o kulturi, sportu, ekonomiji ili obrazovanju. Nema aktivnosti u kojoj nije u osnovi laž! Ili spin, ako vam je tako draže.

Da li se rodiš takav lažov ili postaješ u hodu jer, zaboga, tako se mora pošto je, kako kažu, lako biti u opoziciji, ali niko ne shvata kako je iznutra? Mogu li se stvari menjati na bolje i lagati konstantno? Može li se zaklinjati u narod i lagati ga na svakom koraku? Je li politika zaista samo jedna obmana i laž ili može da bude ipak malo bolja od toga?

Ne želim odgovor koji će sadržavati one idiotske fraze tipa da je politika kurva, da je politika umeće mogućeg, posebno ako je kurva izgovor da budeš kurva ili to umeće mogućeg da istrguješ ostanak na vlasti. Ja bih radije po onoj latinskoj poslovici: „Apsurdno je da nad drugima vlada onaj koji ne zna vladati nad samim sobom.”

Želim vam uspešnu, zdravu i odspinujuću 2025. godinu, u kojoj nećete pričati o atmosferi, već pitati svaki dan gde su vaše pare.

Svetlana CENIĆ
Svetlana CENIĆ
Ekonomski ekspert i civilni aktivista. Rođena u Sarajevu, gde je i diplomirala u 22. godini života, postdiplomske studije završila je u inostranstvu. Od 2007. kolumnista magazina Dani. Trenutno vodi projekat regionalnog poslovnog kluba Biznis plus, predavač je na SHL Akademiji za mlade lidere, bivši član NO BH Telecoma.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI