KO JE JOHANN SATTLER, BUDUĆI SPECIJALNI PREDSTAVNIK EU U BiH: Austrijanac sa odličnim poznavanjem Balkana

Za razliku od Šveđanina Wigemarka, kojem je BiH ipak bila daleka egzotika, Sattler dolazi iz zemlje koja ima bliske historijske veze s Bosnom i Hercegovinom

Visoka predstavnica EU za zajedničku sigurnosnu i vanjsku politiku Federica Mogherini i zvanično je objavila da će austrijski diplomata Johann Sattler biti novi specijalni predstavnik Evropske unije u BiH.

Vijeće Evropske unije uskoro bi i formalno trebalo obznaniti kako će Sattler naslijedi Larsa-Gunnara Wigemarka na poziciji specijalnog predstavnika EU u BiH.

Wigemark se na ovoj poziciji svakako nije proslavio. U njegovom djelovanju i angažmanu bilo je evidentno dubinsko nepoznavanje situacije i političkih prilika u BiH. Najsrčaniji angažman tokom svog mandata imao je kada je lobirao i pritiskao političare da povećaju akcize na gorivo u BiH.

VRATITI POVJERENJE GRAĐANA BiH

Set reformskih mjera, poznatih pod imenom Reformska agenda, u početku je entuzijazično zagovarao i promovisao da bi vremenom gotovo zaboravio na nju, dok je posljednjih mjeseci aktivno radio na zagovaranju da se po svaku cijenu, bezuslovno formiraju nove vlasti na federalnom i državnom nivou BiH, što je korespondira sa zahtjevima i interesima Milorada Dodika.

Iako je svoju nekompetentnost i neodlučnost često pokušavao pravdati cinizmom i izraženom arogancijom, Wigemark je posljednji mjeseci postao i svojevrstan predmet podsmjehivanja u medijima čiji autoritet se vremenom počeo sve manje uvažavati, uključujući i bh. političke aktere.

Lars-Gunnar Wigemark: Nije se proslavio u BiH

Sattler stoga ima prilično veliki izazov da nakon svog prethodnika povrati povjerenje građana BiH u EU i njene predstavnike. Na stranu mu svakako ne ide ni svojevrsna farsa koju je EU izvela prema našoj zemlji kada je na podnesenu aplikaciju za članstvo u EU odgovorila „mišljenjem o aplikaciji“, a stvar je dodatno cementirao francuski predsjednik Emmanuel Macron čvrstim stavom da barem u narednih petnaestak godina neće biti proširenja EU.

Sve to, razumljivo, smanjuje entuzijazam građana BiH prema ovoj zajednici, te navodi kako njih tako i političare da partnere i traže u nekim drugim savezništvima, što su za širenje svog utjecaja vješto iskoristile Turska, Rusija i u sve većoj mjeri i Kina. Stvar je u tom pogledu posebno zabrinjavajuća zbog činjenice da je blagonaklon stav prema članstvu u EU jedna od rijetkih stvari u kojima ključni politički akteri u BiH imaju konsenzus te je on stoga jedan od rijetkih procesa koji ima potencijal da odigra integrativnu ulogu u nacionalno podijeljenom bh. društvu.

Foto: Uticaj EU na Balkanu slabi, uticaj rusko-tuskog savezništva sve jači

Sudeći po njegovoj biografiji, Sattler ima više nego i solidan potencijal da svoj posao obavi dobro. Studirao je političke nauke i slavistiku na univerzitetima u Innsbrucku, Pragu i Moskvi. Doktorirao je 2008. na Univerzitetu u Beču. U diplomatskoj službi Republike Austrije aktivno radi od 1996. Od 2008. do 2013. Sattler je bio direktor izdavač za WAZ Media Groupu i Axel Springer u Moskvi.

Radio je i kao zamjenik voditelja Ureda glavnog sekretara pri Ministarstvu vanjskih poslova, savjetnik za politička pitanja u Austrijskoj ambasadi u Washingtonu i član kabineta posebnog predstavnika EU za jugoistočnu Evropu (Pakt stabilnosti) u Briselu. Prije toga je tri godine bio na čelu Odjela za zapadni Balkan u Ministarstvu vanjskih poslova u Beču. Zvanično još uvijek obnaša funkciju austrijskog ambasadora u Albaniji.

AUSTIJA VELIKI PRIJATELJ BiH

Također, za razliku od Šveđanina Wigemarka kojem je BiH ipak bila daleka egzotika, ne treba zaboraviti ni činjenicu da Sattler dolazi iz zemlje koja ima bliske historijske veze s Bosnom i Hercegovinom.

Zahvaljujući geografskoj blizini i zajedničkoj državi prije stotinjak i više godina, Austrija unazad decenijama održava dobre odnose sa našom zemljom (što se, primjerice, ogleda i u posebnim beneficijama koje naši studenti imaju tokom studiranja u ovoj zemlji), tradicionalno je jedan od najvećih investitora u BiH i aktivno podržava našu zemlju u izgradnji institucija i približavanju EU.

Ne treba da čudi da je jedan od najuspješnijih i najaktivnijih visokih predstavnika u našoj zemlji bio upravo Austrijanac Wolfgang Petritsch, vicešampion (iza Paddyja Ashdowna) u korištenju bonskih ovlasti, čuven po odluci o promjeni izbornog zakona i ograničavanju moći HDZ-u u kontroli federalnog doma naroda, a nakon toga i odlučnom slamanju pokušaja državnog udara, odnosno parainstitucionalnog pokušaja hrvatske samouprave.

Parlament Austrije: Vodeće političke snage u Austriji imaju prijateljski odnos prema BiH

Austrijska politička scena posljednjih godina je skrenula udesno. U tom smislu posebno je bila problematična radikalno desničarska Slobodarska stranka. Podržana masovno od srpske emigracije u Austriji, ova stranka gaji bliske odnose s Miloradom Dodikom te je jedna od rijetkih političkih organizacija u Evropi koje javno zagovaraju nezavisnost Republike Srpske.

Ipak, nakon korupcijskog skandala u kojem je predsjednik ove stranke Heinz-Christian Strache snimljen kako navodnoj ruskoj poduzetnici nudi pogodovanje na javnim tenderima u zamjenu za novac, raspuštena je koaliciona vlada u kojoj su učestvovati, a dalje je za očekivati slobodan pad Slobodarske stranke.

S druge strane, dvije vodeće stranke u Austriji, Narodna i Socijaldemokratska stranka, tradicionalno su imale blagonaklon odnos prema BiH. Stoga je za očekivati da će Sattler u BiH voditi daleko aktivniju i plodonosniju politiku, s obzirom na upućenost u situaciji i pozadinu koju ima.

Ipak, pred njim će stajati izuzetno težak zadatak – u jeku duboke krize u Evropskoj uniji, hladnog tuša koji je BiH od nje dobila i teške unutrašnje političke krize, vratiti povjerenje naših građana u ovu zajednicu.

Danijal HADŽOVIĆ
Danijal HADŽOVIĆ
Bosanskohercegovački novinar, predsjednik Liberalnog foruma BiH.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI