ANKETA: Stavovi građana o poštovanju ljudskih prava niži u BiH nego u zemljama regije

Stavovi o poštovanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini su znatno lošiji nego u drugim državama Zapadnog Balkana, pokazalo je nedavno ispitivanje koje je sprovelo Civil Rights Defenders. Anketa je ispitivala javno mnijenje o poštovanju ljudskih prava, medijskih sloboda, jednakosti i vladavine zakona u zemljama regiona. Odgovori koji su dali građani Bosne i Herzegovine su zabrinjavajući u nekoliko ključnih područja.

Ključni rezultati:

  • Otprilike 1 od 10 građana Bosne i Hercegovine vjeruje da se ljudska prava u potpunosti poštuju, što je znatno niže od prosjeka na Zapadnom Balkanu
  • 74% građana Bosne i Hercegovine vjeruje da je diskriminacija široko rasprostranjena, što je značajnije viši procent nego u bilo kojoj drugoj državi Zapadnog Balkana (Kosovo 63%, Sjeverna Makedonija 60%)
  • Manje od 1 na 4 građana Bosne i Hercegovine vjeruje da se vladavina zakona poštuje u zemlji
  • Poslijeratne generacije u Bosni i Hercegovini vjeruju da etnička pripadnost i vjeroispovijest imaju daleko veći utjecaj na nejednakost u odnosu na starije građane
  • Manje od 1 na 10 građana Bosne i Hercegovine vjeruje da se medijske slobode poštuju u zemlji, što je znatno niže od ostalih država Zapadnog Balkana.
  • Manje od 1 na 10 građana Bosne i Hercegovine vjeruje da se medijske slobode poštuju u zemlji, što je znatno niže od ostalih država Zapadnog Balkana.
  • Stavovi o poštovanju medijskih sloboda i prava na mirno okupljanje su nešto lošiji u Republici Srpskoj nego u Federaciji BiH.

Programska savjetnica za Bosnu i Hercegovinu CRD-a, Ena Bavčić, je komentarisala anketu: “obzirom da radimo na pitanjima ljudskih prava u zemlji u početku smo očekivali da bi građani i građanke Bosne i Hercegovine mogli imati relativno negativnu precepciju poštovanja vladavine prava. Međutim, nismo očekivali da ćemo vidjeti ovako zapanjujuće depresivne odgovore, daleko najgore u odnosu na ostatak Zapadnog Balkana, i to je alarmantno. Dok se političari u zemlji i dalje prepiru oko nacionalnih identiteta i granica, ovo istraživanje šalje najjasniju sliku o tome kako građani i građanke gledaju na kolektivno upravljanje u BiH. ”

Anketa o javnom mnijenju je sprovedena u sklopu regionalnog istraživanja koje je sprovela organizacija Civil Rights Defenders, zajedno sa IPSOS Strategic Marketingom, sa reprezentativnim uzorkom od preko 6000 ispitanika.

 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI