U pratnji dva bagera, dočeka aplauzima i povicima „dobrodošao“ okupljenih građana, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanvuković došao je pred ugostiteljski objekat Kajak kako bi Republičkom inspektoratu poručio da neće ispoštovati njihovu odluku o uklanjanju trake o zabrani rada tog objekta, pod prijetnjom oduzimanja licence za rad gradskim inspektorima.
„Ovo zemljište je i u gruntovnici i katastru upisano kao vlasništvo grada i pripada nama. I neću kao gradonačelnik dozvoliti da neki tajkun, neka lopovčina oduzme i pedalj gradskog zemljišta. Jer, ako danas ovo ne sačuvamo, sutra će neka lopovčina na trgu Krajine podići ladaru i reći to je moje“, poručio je Stanivuković.
Ministricu građevinarstva, urbanizma i ekologije RS Srebrenku Golić upitao je „koliko je srebrenjaka dobila da sačuva nelegano izgrađen objekat“. Dodao je i da „neće dozvoliti da niko više u gradu, na gradskom zemljištu gradi bez prethodne dozvole“.
Stanvuković je najavio da će bageri ostati na pakiralištu resotrana „Kajak“ sve dok nadležne inspekcijske službe ne donesu odluku o rušenju nelegalno izgrađene terase, ali i kako bi onemogućili da ovaj ugostiteljski objekt počne s radom, kako to zahtjeva Republički inspektorat po nalogu ministrice Golić.
Podsjećamo, komunalna inspekcija Grada Banjaluka u martu je zatvorila Kajak jer je terasa kao njegov sastavni dio sagrađen bez dozvole na gradskom zemljištu. Grad je zahtjev za legalizaciju objekta odbio, a resornom ministarstvu je uputio urgenciju da se dozvoli nastavak procedure, koja uključuje rušenje objekta.
Miloš Stevanović, advokat kontraverznog banjalučkog biznismena Mile Radišića, čija je porodica vlasnik Kajaka, tvrdi je da je sporni objekat sagrađen 2017. i da je u roku podnijet zahtjev da se legalizuje. Naveo je i da je Stanivuković krivo prezentovao informacije javnosti, tvrdeći da je poslao urgenciju Ministarstvu građevinarstva radi rješavanja spornog predmeta, te da je spis ranije dostavljen drugostepenom organu na odlučivanje, „što nije istina“.
Kao „krunski dokaz“ u korist porodice Radišić kazao je i da „gradonačelnik zanemaruje činjenicu da u Banjaluci postoji na hiljade objekata koji su u postupku legalizacije, kao što je slučaj i sa Kajak terasom, a da se Stanivuković iz njemu poznatih razloga bavi samo ovim postupkom.“
Ranije je iz Gradske uprave saopšteno da je zahtjev za legalizaciju ovog objekta odbijen „s obzirom na to da je sagrađen poslije 2018., što se prema zakonskim procedurama ne može legalizovati.“