Čovječe, ne zbuni se: Kako starije osobe u Zenici uče o medijskoj pismenosti kroz igru

Udruženje Naš most Zenica uspješno je završilo jednomjesečnu inicijativu “Čovječe, ne zbuni se”, osmišljenu kao jedinstven način unapređenja medijske pismenosti i digitalnih vještina starijih osoba. Ova inovativna inicijativa uključila je podcast i društvenu igru pod nazivom “Čovječe, ne zbuni se”, prilagođenu potrebama starijih članova i članica udruženja.

Tokom februara ove godine, članovi i članice udruženja Naš most su mogli slušati epizode podcasta “Čovječe, ne zbuni se” koje su dobijali putem Vibera, učeći o temama kao što su provjera informacija, prepoznavanje prevara, sigurna upotreba društvenih mreža poput Facebooka i korištenje YouTubea za učenje i zabavu.

Zatim su se 28. februara okupili u prostorijama udruženja Naš most na zajedničkom igranju društvene igre “Čovječe, ne zbuni se”, gdje su provjerili svoja znanja o sigurnom korištenju interneta, dobro se zabavili i razgovarali o vlastitim iskustvima provjere informacija na internetu. Radionica održana 28. februara realizovana je uz podršku regionalnog programa “Naši mediji: Inicijativa za unapređenje medijske pismenosti, dijalog i aktivizam” koji finansira Evropska unija, a u BiH provodi Mediacentar Sarajevo. “

Igra, koja je nastala po uzoru na klasičnu igru “Čovječe, ne ljuti se”, predstavlja originalan način učenja koja pomaže starijim osobama da kroz zabavu i interakciju razviju kritičko razmišljanje i bolje razumiju medijski sadržaj na internetu. “Starije osobe na ovaj način starije osobe ne samo da stiču nova znanja, već i jačaju socijalne veze, osjećaj samopouzdanja i sposobnost snalaženja u digitalnom okruženju”, rekla je Lidija Pisker, novinarka, istraživačica i autorica projekta. “Ovakav pristup ujedno doprinosi njihovoj većoj društvenoj uključenosti i osnaživanju, potvrđujući da je učenje cjeloživotni proces koji može biti i zabavan i koristan”.

Zdena Šarić, jedna od učesnica projekta, istakla je koliko joj je ovo iskustvo bilo korisno: “Slušajući podcast sam dosta naučila, a igra mi je pomogla da to znanje provježbam na zabavan način. Osim toga, ovo je bila prilika da se družimo, razmijenimo iskustva i zajedno učimo.”

Podcast se može naći na YouTube kanalu udruženja Naš most Zenica, gdje će ostati dostupan za širu publiku, a društvena igra “Čovječe, ne zbuni se” je dostupna za sve zainteresirane koji je žele isprobati u prostorijama Našeg mosta, na adresi Maršala Tita 22 u Zenici.

Udruženje Naš most Zenica je neprofitna organizacija posvećena promociji socijalne uključenosti starijih osoba kroz umjetnost i kulturu. Fokus udruženja je na osnaživanju članova i članica kroz kreativne i interaktivne aktivnosti koje potiču međugeneracijsku solidarnost i unapređuju njihov kvalitet života. Udruženje je dobitnik brojnih međunarodnih i domaćih priznanja za doprinos razvoju inkluzivnog kulturnog i društvenog života, među kojima i Dekade zdravog starenja Ujedinjenih Nacija, Plakete Grada Zenice, te Plakete Vlade Zeničko-dobojskog kantona.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI