Istraživačko novinarstvo – kada imaju problem građani se najčešće obraćaju medijima

U demokratskom društvu novinarstvo ima važnu ulogu u kontroli državnih organa, praćenju raspodjele javnog novca, otkrivanju korupcije i organizovanog kriminala.

Autor: Impuls

Istraživačko novinarstvo, kao jedan od najtežih novinarskih poslova, zahtijeva sistematsko, detaljno i sveobuhvatno istraživanje i izvještavanje, stavlja u centar pažnje zloupotrebu moći, pronalazeći priče koje su sakrivene, s fokusom na socijalnu pravdu i odgovornost.

Centar za razvoj medija i analize radio je svoju internu analizu prema kojoj su članice „Umbrelle“, udruženja nezavisnih medija, u posljednjih pet godina objavile 2337 istraživačkih tekstova o kriminalu i korupciji. Neki od ovih slučajeva imali su i sudske epiloge.

Ipak, prema anketama povjerenje građana u medije opada iz godine u godinu, a koja je uloga istraživačkog novinarstva u društvu i koliko je javnost upoznata s tim, pitali smo građane  i istraživačku novinarku portala Capital Andrijanu Pisarević

“Uspjelo im je da građane ubijede da su ljudi koji se bave istraživačkim novinarstvom izdajnici ili strani plaćenici koji rade protiv države i da obore kredibilitet novinarima. Ali opet, bez obzira i na to poljuljano stanje svijesti, kad god je frka građani se opet nama obraćaju. Što govori da je njima duboko ukorijenjeno povjerenje u medije, a da to što se ponekad malo poljulja možda treba adrsirati onim saučesnicima koji vode kampanje, možda oni ne vjeruju tim medijima, jer je njih mnogo više”, navela je Pisarević za Impuls.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI