KO SU NOVI MINISTRI FBIH: Vlada koja (ne)obećava

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine potvrdio je prije četiri dana sastav nove Vlade Federacije BiH. Novu vladu će činiti SDP, Narod i pravda, Naša stranka, HDZ BiH i HDZ 1990.

I dok se javnost i mediji uglavnom bave posljednjom odlukom visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta kojom je ukinuta obaveza da izbor vlade podrže potpredsjednici Federacije BiH, izbor novih ministara u drugom je planu. O sastavu nove Vlade FBiH rijetko ko govori uprkos činjenici da se među ministrima nalaze osobe osuđene za kriminal, osumnjičene za zloupotrebe položaja, i/ili bez izbornog legitimiteta što je suprotno principima stranaka osmorke koje su na sve strane obećavali građanima ove zemlje.

U momentu kada jedna garnitura vlasti odlazi u opoziciju zajedno sa svojim optuženim premijerom za zloupotrebu položaja, „nove nade“, koje su možda posljednja prilika da se nešto pokrene u ovom društvu, dolaze sa izborom ministara kojim poništavaju sva svoja izborna obećanja i direktno šalju poruku da stvari neće izgledati onako kako smo zamišljali.

Podsjetimo da su programski ciljevi nove vlade između ostalih i „provođenje reformi koje će osigurati nultu stopu tolerancije prema svim oblicima kriminala i korupcije te unapređenje efikasnosti rada tužilaštava, agencija i ostalih institucija u oblasti pravosuđa i sigurnosti u skladu sa ustavnim nadležnostima“. Izborom novih ministara u Vladi FBiH poljuljana je nada glasača da će dobiti transparentniju i pošteniju vlast na nivou ovog entiteta.

Ramo Isak, novi ministar unutrašnjih poslova FBiH, bivši član NES-a i zastupnik u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona, dva puta je bio pravosnažno osuđen. Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) pisao je o krivičnom djelu od skoro deceniju u centru Zenice.

Općinski sud u Zenici je u decembru 2013. godine zbog nasilništva osudio Isaka na uslovnu polugodišnju zatvorsku kaznu koja nije izvršena jer u roku od godinu dana nije počinio novo krivično djelo. Prema dostupnim podacima iz medija tri godine ranije je osuđen zbog prijetnji novinaru i tada je dobio uvjetno dva mjeseca zatvora. Presude mu nisu bile smetnja da na općim izborima 2018. godine bude izabran u Skupštinu ZDK i delegiran u Dom naroda Federalnog parlamenta. Isak Ramo je također početkom 2000-ih dobio otkaz u policiji ZDK gdje je radio kao policajac jer je pred Općinom, tadašnje Općine, a sada Grada Zenice, ispalio tri metka u zrak na svadbi svog velikog prijatelja i kuma jednog od njegovih sinov.

“Da sam opet na toj svadbi i da imam 15 (metaka, op. a.), ja bih ispalio svih 15“, rekao je Isak u razgovoru sa novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN).

Kantonalno tužilaštvo u Zenici je protiv njega 2014. godine podiglo još jednu optužnicu zbog prijetnji. Prema optužnici, Isak je 2010. godine sa trojicom muškaraca proganjao sugrađanina: prvo su mu popriječili put BMW-ovim džipom, da bi ga, nakon što je počeo bježati, ganjali sa repetiranim pištoljima uz povike: „Pucaj, pucaj, ubij ga!“ Međutim, Općinski sud u Zenici je presudu odbio zbog zastare. Isak je CIN-u rerkao da mu je sve montirano.

 Nerina Dizdara (SDP), novog ministra raseljenih osoba i izbjeglica FBiH, mediji su povezivali sa aferom u Fondu za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Prema pisanju portala Žurnal na čelu tima Fonda za zapošljavanje osoba sa invaliditetom nalazio se izabrani direktor Ahmet Baljić (SDA) tako što je falsificirao potvrdu o radnom iskustvu, dok je na rad Fonda bio ponosan Dizdar, član Glavnog odbora SDP-a.

„Na konkursu za mjesto direktora, za razliku od Baljića, aplicirale su i osobe sa invaliditetom koje su ispunjavale sve navedene uslove konkursa. To ni tada, a ni sada ne predstavlja problem za SDP. Umjesto krivične prijave tadašnja Vlada FBiH na čelu sa Nerminom Nikšićem (SDP) imenuje Baljića na mjesto direktora Fonda. Da bi vratio uslugu kolegama iz SDP-a Ahmet Baljić zapošljava Nerina Dizdara na mjesto svog savjetnika“, stoji u tekstu Žurnala.

Vojina Mijatovića (SDP), novog ministra razvoja, poduzetništva i obrta, također se povezuje za zloupotrebe.  Protiv tadašnjeg potpredsjednika SDP-a Vojina Mijatovića i bivšeg direktora firme “Metal” Brane Miloševića policija je podnijela izvještaj zbog sumnje da su zloupotrebama službenog položaja firmu „Metal“ oštettili za tačno 7.077.524 KM.

Predmet protiv Vojina Mijatovića, kao tadašnjeg direktora Ekonomskog instituta Banjaluka  i Brane Miloševića, osumnjičenih za krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, dostavljen je Tužilaštvu RS-a, Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, objavljeno je u medijima u septembru 2022. godine.

Nermin Nikšić (SDP), novi premijer Federacije BiH, vezuje se za afere zbog stranačkog zapošljavanja i primanja dara. Krajem 2021. godine iz Kantonalnog tužilaštva Sarajevo pohvalili su se da je Općinski sud u Sarajevu potvrdio optužnicu protiv Enesa Čengića, bivšeg direktora Energoinvesta. Kako su tada naveli iz Tužilaštva KS, Čengić se tereti da je od novembra 2011. do februara 2016. godine nenamjenski potrošio oko 43 hiljade maraka s biznis kartica Energoinvesta.

Ono što su iz Tužilaštva zaboravili reći jeste da je zajedno sa bivšim direktorom Energoinvesta Finansijska policija FBiH, zbog primanja dara, podnijela Izvještaj o počinjenju krivičnog djela i protiv Nermina Nikšića, sadašnjeg predsjednika SDP-a BiH i tadašnjeg premijera FBiH, Zlatka Lagumdžije, tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH i predsjednika SDP-a. U Izvještaju je navedeno da je novcem sa biznis kartica Energoinvesta Enes Čengić platio Nikšiću i ostalima putovanje u Slovačku na utakmicu reprezentacije Bosne i Hercegovine i Slovačke.

U javnosti je poznat i slučaj zapošljavanja Nikšićevog brata u Autocestama FBiH na poziciju jednog od direktora u vrijeme dok je Nikšić bio premijer. Mediji su tad izvještavali da je pravdao to riječima da, ako ne brine o bratu, kako će o Federaciji, potom da nije bio na sjednici u vrijeme glasanja, te da je Statut Autocesta FBiH izmjenjen da bi Nikšićev brat bio imenovan.

„Nije imenovan tamo kao moj brat i neću ni povući odluku zato što je moj brat. Jer nije ni normalno da neko što je moj ili vaš ili bilo čiji brat zbog toga ne može da radi ili ima ugrožena bilo kakva svoja prava. Vjerovatno da ja nisam u nekim odnosima sa mojim bratom i da on nekim slučejam nema posao, vi biste me sad optužili kako eto kad ne vodim računa o bratu, kako ću voditi računa o Federaciji“, govorio  je tadašnji premijer Nikšić.

Nikšića su njegove stranačke kolege optuživale da je vršio uticaj na unutarstranačko glasanje:

Irfan Čengić, zastupnik SDP-a u Skupštini KS, je početkom ove godine optužio stranačkog šefa Nermina Nikšića da proces uspostave vlasti nakon okobarskih izbora vodi suprotno temeljnim odredbama stranačkog statuta. Čengić je rekao da se uopće ne sjeća kada je posljednji put održana sjednica Glavnog odbora SDP-a, mada je internim aktima propisano da se Glavni odbor sastaje najmanje jednom u dva mjeseca.

Adnan Delić (Narod i pravda), novi ministar rada i socijalne politike povezuje se sa netransparentnim trošenjem javnog novca za potrebe odlaska delegacije Vlade KS na Expo u Dubaiju. Vlada KS nikada nije do kraja razjasnila kako je potrošeno više od četiri miliona KM za odlazak na Expo u Dubai 2020. godine. Adnan Delić, tadašnji ministar privrede Kantona Sarajevo, na jednoj od sjednica Skupštine KS kazao je kako ugovor Vlade KS i EXPO 2020 Dubai nosi oznaku tajnosti i da on ne može biti objavljen. Tako je ministar Delić trošenje našeg, javnog novca, kao mnogi prije njega, pravdao višim ciljevima koje obični porezni obveznik ne može da razumije.

Irfan Čengić, zastupnik u Skupštini KS i delegat u Klubu Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta FBiH, za sada je jedini političar koji se oglasio povodom potvrđivanja nove Vlade FBiH.

Kazao je da je kao parlamentarac SDP-a koji u oba doma Parlamenta FBiH ima najveću podršku građana pokazanu na prošlim izborima, nema luksuz da ne iskaže svoj stav u ovakvom vremenu.

U nastavku u cijelosti prenosimo njegovo mišljenje:

– Čekao sam da se Vlada izabere i sada kada nema više SDA da moje stavove dežurni botovi lažno ne dovode u vezu da pomažem ostanku loše SDA Vlade. Dužan sam objasniti da ja NISAM glasao za imenovanje ove Vlade jer sam u Domu naroda i ja ne glasam o imenovanju Vlade. Na organima SDP-a nisam došao dati podršku ovakvoj Vladi jer smatram da nije u skladu sa Programom SDP-a. Kao što ja imam statutarno pravo na vlastito mišljenje, tako i drugi imaju mogućnost da snagom ruku nametnu svoje stavove da u vladama trebaju sjediti pravomoćno osuđeni za kriminal, ljudi sa crnih lista, bez izbornog legitimiteta… i meni je to sastavni dio demokratije.

Odgovornost za imenovanje te Vlade je preuzeo Kristijan Šmit uzimajući ustavno pravo potpredsjedniku i 51 zastupnik koji ima ime i prezime. Novoj Vladi FBiH želim sretan rad, imat će moju podršku u svemu dobrom u skladu sa ustavom, zakonima i Programom SDP-a. U bilo čemu lošem neće imati bez obzira na cijenu, jer domovina nema cijenu a mandat prođe valja nama svima hodati gradom, doduše dosta njih i ne hoda gradom.

Dobro je da SDA odlazi
u opoziciju, rukovodstvo SDA treba se pogledati u ogledalo i zapitati kako su sebe doveli u ovu situaciju i kako su državu doveli tu gdje jeste. Imaju veliku prednost jer mislim da će im način dolaska nove Vlade FBiH ekstremno brzo pomoći da povećaju broj glasova na narednim izborima.

Adis ŠUŠNJAR
Adis ŠUŠNJAR
Bosanskohercegovački novinar. Magistar novinarstva. Urednik portala Inforadar.ba.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI