MINISTARSTVO OBRAZOVANJA FBIH: Sredstva od igara na sreću namijenjena zaštiti djece dodijeljena netransparentno

Piše: B. Mrkić (Žurnal)

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke prošle godine raspodijelio je oko 575 hiljada KM od igara na sreću za projekte zaštite prava djece žrtava zlostavljanja, pedofilije i prosjačenja, te projekte za borbu protiv različitih vrsta ovisnosti.

Iako su za raspodjelu postojali posebni kriteriji, revizija je utvrdila da podjela sredstava nije bila transparentna:

– Revizijom smo utvrdili da je raspodjela prikupljenih sredstava od igara na sreću u 2022. godini izvršena primjenom kriterija koji su općeniti i nisu mjerljivi, zbog čega je dodjela sredstava podložna subjektivnoj procijeni članova povjerenstva za ocjenu pristiglih zahtjeva – navodi se u izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Također, propisana dokumentacija koju dostavljaju podnositelji zahtjeva ne potvrđuje ispunjenost propisanih kriterija:

– S obzirom na to da je raspodjela prikupljenih sredstava od igara na sreću za projekte „Zaštita prava djece koja su žrtve zlostavljanja, pedofilije i prosjačenja“ i „Sudjelovanje u liječenju, prevenciji i borbi protiv ovisnosti o drogi, alkoholu, igrama na sreću i kocki“ u iznosu od 575.085 KM izvršena najvećim dijelom na osnovu posebnih kriterija koji nisu mjerljivi i za koje nije definirana dokumentacija, odnosno dokaz o njihovom ispunjavanju, nije osigurano efikasno upravljanje proračunskim sredstvima.

iz izvještaja Ureda za reviziju institucija u FBiH

Raspodjela sredstava od igara na sreću, i to od sredstava namijenjenih za zaštitu djece, nije jedina krupna zamjerka navedena u izvještaju.
Prošle godine Univerzitetima u Sarajevu, Tuzli, Bihaću i Zenici odobrena su sredstva za finansiranje bolonjskog procesa za 2022. godinu, iako ove visokoškolske ustanove nisu dostavile izvještaje o namjenskom utrošku sredstava iz 2021.

S obzirom na to da su tokom revizije konstatovani određeni propusti, revizija je utvrdila nisu na odgovarajući način utvrđeni rizici izloženosti od koruptivnih aktivnosti, te samim tim da nije u potpunosti uspostavljen i implementiran sustav financijskog upravljanja i kontrole u skladu sa Zakonom o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru u FBiH i drugim propisima i aktima kojima se reguliše unutrašnja kontrola.

Iako je u novembru 2021. Vlada Federacije BiH usvojila novi akcioni plan za borbu protiv korupcije koji je obavezivao MInistarstvo da analizira i ažurira svoj plan integriteta, FMON nije ispunio ovu obavezu.
Osim toga:

– Utvrdili smo da tokom revidirane godine nije bilo aktivnosti na sprečavanju koruptivnih aktivnosti – navode revizori.

Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH već duži niz godina je dezorijentisano i napokon mu treba ‘jasna vizija’ i dobra upravljačka politika – rekla je u nedavnom intervjuu nova federalna ministrica obrazovanja Jasna Duraković.

Osim krupnih problema u bh. obrazovanju, stanja u obrazovnim ustanovama, sve izraženijeg nasilja u školama, pojačan nadzor očito je potreban i u samom Ministarstvu.
Navedene primjedbe tek su one krupnije u revizorskom izvještaju, a nakon kontrole uočene su brojne nepravilnosti koje se odnose na rad komisija, obračun za isplatu naknada, kršenje Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak…

Od 23. januara 2020. godine Ministarstvom nije rukovodila ministrica Elvira Dilberović, koja je imenovana za ambasadoricu BiH u Švedskoj. Vlada FBiH je ovlastila tajnika Ministarstva Aldena Kajtaza, i tadašnjeg premijera Fadila Novalića za potpisivanje dokumenata i donošenje različitih akata.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI