Zabrana prijevoza kvarcnog pijeska u Moluhama za mještane ovog tuzlanskog naselja jedan je od zahtjeva koje godinama upućuju vlastima na području Tuzlanskog kantona, ali na njihove vapaje niko od nadležnih ne reaguje. Mještani razmišljaju o podizanju tužbi protiv nadležnih.
Borbu za zdravlje, sigurnost i dostojanstven život počeli su još prije nekoliko godina. Zahtijevaju da se okonča višegodišnje zanemarivanje njihovih prava.
Predsjednik Zbora građana u Mjesnoj zajednici Moluhe Suljo Osmanović za Inforadar kaže da su mještani trenutno u statusu quo, te da čekaju šta će reći Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona koji je nedavno dobio instrumente za mjerenje prašine u individualnim objektima.
Objašnjava da njihova borba traje još od 2016. godine, kada su saznali za planove o eksploataciji kvarcnog pijeska na lokalitetu “Moluška rijeka”, te se pored višegodišnjih neriješenih komunalnih problema – poput otvorene kanalizacije, neadekvatne putne infrastrukture, deponije, te azila za pse – pojavio i ovaj sa prijevozom kvarcnog pijeska kroz naselje. Odvoz je, ističu, počeo u junu 2024. godine kada su došli do saznanja koja su im probudila sumnju u postupak pribavljanja dozvola, odnosno pogodovanje investitoru.
“Oni do tada nisu izlazili na površinski kop i izvlačili pijesak. Čekali su godinama da dođu na gradilište. Eksploataciona dozvola ima određene rokove. Tu piše da je koncesionar dužan da počne sa radovima u roku od osam mjeseci, ali oni nisu to uradili. Okolinska dozvola koja traje pet godina je im je istekla 2021. godine. Ne traže novu, nego tek 2022. kada je promijenjen Zakon o zaštiti okoliša kojim su podijeljena preduzeća na ona koja trebaju i ona koja ne trebaju, Tuzla kvarc više ne treba okolinsku dozvolu. Zakon je sam po sebi upitan”, mišljenja je Osmanović.
Osmanović kaže da im je najveći problem predstavlja saznanje da je odvoz kvarcnog pijeska problematičan sa zdravstvenog aspekta.

“Prašina kvarcnog pijeska koju građani udišu svakodnevno dolaze u opasnost od plućne bolesti silikoza koja je izrazito opasna i u krajnjem slučaju fatalna”, naglašava mještanin Moluha. Pojašnjava da je u odgovoru Zavoda za javno zdravstvo TK od 5.8.2024. godine, registrovano 22 oboljelih u 2023. godini od bolesti iz grupe J60-J65 prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti (MKB), među koje spada i silikoza.
Osmanović pojašnjava da proteklih mjeseci nije bilo eksploatacije i odvoza kvarcnog pijeska tako da je i zrak bio čišći.
“Zadnjih mjeseci se ne odvozi pijesak. Pretpostavljamo da je to zbog vremena, odnosno jer su dani iza nas bili hladni i svuda je blato. Ali, ono sve što su do tada radili i radit će opet, čim bude ljepše vrijeme, ne obavlja se u skladu sa svim propisima. Tražili smo da se to mjerenje obavi u maju ili junu. Ovo će se na kraju ipak morati riješiti putem suda i moramo naći arbitra koji će uzeti svu dokumentaciju koju ima preduzeće koje obavlja poslove eksploatacije”, pojašnjava Osmanović.

“Javne rasprave i saglasnosti mještana za koncesiju nije bilo, studija o uticaju na okoliš nije urađena, urbanistička dozvola ne postoji (postoji urbanistička saglasnost iz 1989. godine), ne znamo da li postoji konačna dozvola i rudarski projekat a svi kojima smo se obratili su se proglasili nenadležnima”, ističe Osmanović kojeg je investitor tužio zbog klevete. Osmanović smatra da se radi o pokušaju zastrašivanja.
On i ostali članovi Zbora građana su ogorčeni da se godinama svi proglašavaju nenadležnima za njihov problem.
“Ne mogu svi biti nenadležni. Obratili smo se kako Premijeru kantona, Ministarstvu zdravlja Tuzlanskog kantona, Ministarstvu energetike, Ministarstvu prostornog uređenja, Ministarstvu okoliša, ali se institucije ne žele suočiti s ovim problemom, mišljenja su mještani. Osmanović naglašava da građane interesuju propusti institucija, kao i zašto nadležni ne rade svoj posao?”
Dodaje da su od nadležnih organa tražili da se zabrani prijevoz pijeska 2024. zbog kapaciteta saobraćaja, podizanja prašine ali i svega “što trpe od strane preduzeća Komunalac”.
“Brinu nas kamioni koji prevoze kvarcni pijesak kroz ovo naselje, a koji iza sebe ostavljaju prašinu štetnu po zdravlje stanovništva. Ne možemo da upražnjavamo svoj život onako kako to rade građani drugih tuzlanskih naselja”, jasan je Osmanović.
Kaže da iskop pijeska u Moluhama postoji 50-ak godina, te da je 60-tih godina prošlog vijeka općina Tuzla osnovala preduzeće za iskop i preradu pijeska koje danas egzistira kao “Tuzla-Kvarc” d.o.o Tuzla.
Ovoj firmi Inforadar je uputio upit u vezi svih iznesenih navoda, ali odgovore nismo dobili.
Osmanović poručuje da građani nisu protiv odvoženja kvrcnog pijeska, ali smatraju da to “mora biti u skladu sa zakonima o zaštiti zdravlja građana, prirodne sredine te dostignutih vrijednosti naselja”. Eksploatacija i odvoz kvarcnog pijeska se moraju obavljati po Zakonu o rudarstvu, koji predviđa ishodovanje urbanističkih saglasnosti na nivou kantonalnog resornog ministarstva te određenih saglasnosti koje se dobijaju u nadležnim federalnim ministarstvima. Mi smo prikupili određenu dokumentaciju koja pokazuje da su ishodovane dozvole mimo zakona te problematiziramo ukupnu eksploatacionu dozvolu koja je izdata”, navodi Osmanović.
Zbor građana, prema njegovim riječima, u narednom periodu namjerava da se ponovo okupi kako bi definisali zahtjeve. Građane Moluha brine i to što nadležni imaju namjeru da produže dozvole za deponiju koja im, kako kažu, već sada stvara velike probleme. Poručuju da nastavljaju tražiti odgovornost i rješenja od institucija, te da ne planiraju odustati.