Udruženje “Prihvati Srebrenicu” (Adopt Srebrenica) organizuje 15. Međunarodnu sedmicu sjećanja sa sloganom: “Poruka za čovjeka”, a koja će biti održana u periodu od 25. do 29. avgusta 2023. godine. Ovogodišnju Međunarodnu sedmicu sjećanja posvećujemo dr Irfanki Pašagić, zahvaljujući kojoj je sve i počelo… Ovo je ujedno i najava inicijative „Poruka za Irfanku“, koja će biti predstavljena u okviru Programa Sedmice. Kao i prethodne tako će i ovogodišnja Međunarodna sedmica sjećanja da obiluje bogatim programskim sadržajem, različitim kulturnim događajima kao što su promocije, izložbe, panel diskusije, performansi, te drugim kulturnim sadržajima.
Organizacija 15. Međunarodne sedmice sjećanja omogućena je zahvaljujući podršci:
Fondazione Alexander Langer Stiftung – Bolzano (It); Autonomna provincija Bolzano – Južni Tirol (It); Forum ZfD – Bosnia and Herzegovina, Sarajevo; Heinrich Böll Stiftung – Sarajevo; Udruženje “Sara – Srebrenica”, Srebrenica, te druge organizacije i pojedinci.
Program 15. Međunarodne sedmice sjećanja “Poruka za čovjeka”, možete pogledati u
nastavku:
25. AVGUST – PETAK
17.00 – 19.00 PROMOCIJA DVIJE ZBIRKE: TRENUTAK KAD JE MENI POČEO RAT I
TRENUTAK KAD JE MENI POČEO MIR
RAZGOVOR S UREDNICOM: ANA PEJOVIĆ
Mjesto: Kulturni centar, Srebrenica
Antologije kratkih priča Trenutak kad je meni počeo rat i Trenutak kad je meni počeo mir,
ispituju razliku između privatnog i javnog sjećanja, a povod su za promišljanje o ulozi žena u ratu, gradnji mira, načinu na koji one pamte i kako njih (ne) pamte.
Ukradeni identiteti i svođenje žene na majku, bolničarku i osobu koja brine o porodici neki su od temelja repatrijarhalizacije koja se desila tokom ratova devedesetih, a koja se dešava i u drugim ratnim sukobima širom planete. Žene su, ipak, vrlo često i nositeljke pobune, nepristajanja, ali i ostvarivanja izgubljenih veza među konfliktom zahvaćenih strana.
26. AVGUST – SUBOTA
12.00 – 16.00 RADIONICA ZA MLADE: OMLADINSKI AKTIVIZAM I KULTURA SJEĆANJA
VODITELJICA: AJNA JUSIĆ
Mjesto: Prostorije Adopt Srebrenica
Radionica za mlade od 15 do 22 godine na temu “Omladinski aktivizam i kultura sjećanja” s posebnim osvrtom na značaj ove teme, te uticaja prilika na životne okolnosti mladih u
današnjem društvu. Voditeljica programa posjeduje značajno iskustvo o čemu će govoriti učesnicima radionice, uz priliku za razmjenu mišljenja, ideja i mogućih zajedničkih inicijativa. Učešće na radionici je neophodno ranije najaviti na: adoptsrebrenica@gmail.com ili na našoj Facebook stranici: Adopt Srebrenica.
16.00 – 17.30 PROMOCIJA: SJEĆANJE NA ISTAKNUTE SREBRENIČANE – PROMOCIJA
LIKA I DJELA ISTAKNUTIH LIČNOSTI IZ SREBRENICE (2. DOPUNJENO IZDANJE)
UREDNIŠTVO: Adopt Srebrenica
Mjesto: Prostorije Adopt Srebrenica
Tokom 13. Međunarodne sedmice sjećanja 2021. godine predstavili smo kratku brošuru u
kojoj su navedene kratke biografske crte osoba iz istorije Srebrenice koje su ostavile
značajan trag u naučnim i umjetničkim oblastima u kojima su djelovale. Nažalost, tek na rijetke od njih se čuva bilo kakav vid sjećanja, dok ih je većina nepravedno zapostavljena, a svi skupa ne uživaju pravedan tretman baziran na intelektualnoj i ljudskoj zaostavštini. Kroz ovu vrstu promocije predstavljamo značajne ličnosti, sada s biografskim podacima nekih od njih koji su bili poznati tek užim stručnim krugovima.
27. AVGUST – NEDJELJA
13.00 – 15.00 PROMOCIJA KRATKOMETRAŽNIH FILMOVA I RAZGOVORI S AUTOROM:
ENIS PRIJIĆ
Mjesto: Objekat stare Pivnice u Srebrenici
Enis Prijić je mladi, nagrađivani kreator kratkometražnih filmova koji nam dolazi iz Bugojna. Srebrenička publika će imati priliku pogledati neke od njegovih kratkometražnih filmova: The loop, Anksioznost…Također, biće prikazan i novi film koji Enis radi za Al Jazeeru, kao i trailer Diverzum. Nakon promocije filmova, autor će razgovarati s prisutnima, o temama njegovih filmova, važnosti, značaju umjetnosti, kao i o novim projektima.
18.00 – 20.00 KONCERT: NOĆ SEVDAHA – ŠAHA ISAKOVIĆ JELAČIĆ
Mjesto: Velika sala Kulturnog centra u
Srebrenici
Noć sevdaha s solisticom Šahom Isaković Jelačić, prvi put u Srebrenici u Velikoj sali Kulturnog centra u Srebrenici. Muzička i vokalna pratnja: Halid Hajduković, Damir
Galijašević, Haris Kartal, Emir Bećirević i Ajsela Zoronjić. Šaha Isaković pobjednica je World music festivala “Zeman” 2021. godine.
28. AVGUST – PONEDJELJAK
14.00 – 17.00 IZLOŽBA FOTOGRAFIJA: “PEJZAŽ O ČOVJEKU”
FOTOGRAFIJE: ADOPT Srebrenica
Mjesto: Objekat stare Pivnica u Srebrenici
Izložba “Pejzaž o čovjeku” nastala je kao dio saradnje Udruženja “Adopt Srebrenica” s
Fondacijom Heinrich Boell iz Sarajeva. Kroz ovu izložbu nastojimo skrenuti pažnju na
društvene pojave i tematizaciju neophodnog angažmana kod prevazilaženja kriza nastalih iz
zapaženih degradacija. Izložbu prati preferirana esencija dokumentarističkog nasuprot umjetničkog značaja samih izložbenih fotografija, što ima za cilj podizanje svijesti ka aktivnoj uključenosti šire društvene zajednice kod uticaja na rješavanje društvenih problema. Fotografije su nastale u nekoliko bosanskohercegovačkih lokalnih zajednica: Srebrenica, Bratunac, Živinice, Tuzla, Lukavac, Zenica, Mostar i Kakanj. Izložba će biti prikazana u drugim zajednicama u BiH, nakon čega ostaje kao dio Stalne izložbene postavke u prostorijama Udruženja “Adopt Srebrenica”.
17.00 – 18.30 UMJETNIČKI PERFORMANS: PORUKA ZA ČOVJEKA
Mjesto: Objekat stare Pivnica u Srebrenici
Umjetnički performans “Poruka za čovjeka” je rezultat rada mladih akademskih glumaca i
mladih učesnika iz Srebrenice. Performans je nastajao kroz nekoliko kreativnih radionica
koje su dio aktivnosti projekta “Kultura sjećanja u prevenciji sukoba”. Projekat je realizovan uz podršku Autonomne provincije Bolzano/Bozen (Italija) i Fondazione Alexander Langer Stiftung.
29. AVGUST – UTORAK
14.00 – 16.00 PANEL O OBRAZOVANJU, KULTURI SJEĆANJA I REFLEKSIJI NA
ZAJEDNIŠTVO – NENAD VELIČKOVIĆ
Mjesto: Mala sala Kulturnog centra u Srebrenici
Panel o obrazovanju, kulturi sjećanja i refleksiji na zajedništvo s književnikom i kolumnistom Nenadom Veličkovićem. Kroz diskusiju tematiziraće se obrazovani procesi, kakvi oni jesu i kako ih je moguće unaprijediti, sa osvrtom koliku ulogu obrazovanje ima u kulturi sjećanja, te koje su ključne tačke spajanja u vremenu u kojem jesmo. Nenad Veličković je bosanskohercegovački pisac i kolumnista. Rođen je 2. maja 1962. godine u Sarajevu gdje je završio osnovnu i srednju školu. Godine 1986. diplomirao je na Filozofskom fakultetu, Odsjek za jugoslovensku književnost i srpskohrvatski jezik, a magistrirao je s tezom Politički teatar Dušana Kovačevića u maju 2006.godine. Od 1999. do 2007. bio je vlasnik Književne radionice Omnibus, za koju je uredio preko 20 knjiga domaćih i stranih autora. Jedan je od inicijatora književnog festivala Na pola puta u Užicu, a pokretač je i urednik više listova i časopisa (Vizija, Omnibus, Alčak, FAN, Književni žurnal, Školegijum, Tekstura). Od 2009. godine u svojoj rubrici Škljocam i zvocam, na portalu Deutsche Welle, piše satirične tekstove.
Prihvati SREBRENICU