PAT POZICIJA U VITEZITU: Prepiske između nadležnih traju, rješenja za potraživanja bivših radnika nema

Traje pat pozicija u Vitezitu. Bivši radnici pišu stečajnom sudiji, on piše Odboru povjerilaca i stečajnoj upraviteljici, oni mu otpisuju..Svi su na istim pozicijama mjesecima.

Predsjednik odbora povjerilaca Vitezita u stečaju Adila Lozo optužuje stečajnog sudiju Ivu Žabića za samovolju i neovlašteno postupanje jer je svojim rješenjima onemogućio da stečajna upraviteljica izvrši diobu 10,8 miliona koju je uplatio kupac imovine Vitezita „WDG Promet“ iz Zagreba.

iz dopisa Loze stečajnom sudiji

U suštini, Lozu najviše smeta to što je sudac Žabić, istina sa malim kašnjenjem,  počeo primjenjivati zakon. Tada je nastala panika i kod Loze i kod stečajne upraviteljice Behrije Huseinbegović, koja je očito skratila listu nalogodavaca.

 Ja se o prodaji dogovaram sa lokalnim HDZ-om, sa SDA i sudom“, govorila je svojevremeno Huseinbegović, no očito je da je sud izbacila sa liste, a dodala kupaca Vitezitove imovine, Matiasa (Zvonke) Zubaka.

No, kako je i sam predsjednik Općinskog suda Travnik Goran Dujić navodi, nemoguće je uvesti kupca u posjed jer nije uplatio kupoprodajni porez, oko pola miliona maraka.

Nije samo neuplata poreza „kamen spoticanja“ u trenutnom zastoju stečajnog postupka u Vitezitu. Krenulo je to mnogo ranije i tek će neka dosljedna tužilačka istraga možda dati odgovore na razloge u slijedu dešavanja. U međuvremenu uključilo se i Pravobranilaštvo BiH, tvrdnjom da nije bila mogua prodaja Vitezita na ovaj način.

Za početak, zašto nije poštovana odredba člana 5. Zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme FBiH po kojoj „WDG Promet“ ne bi mogao biti kupac jer ne posjeduje dozvolu za ovaj vid prometa. Ostaje nejasno zašto je uopšte tretiran kao validni kupac!

Svojevremeno je pokušaj „zagrebačkog „WDG Prometa“ da registruje firmu WDG-Vitezit Općinski sud u Travniku odbio, jer je među djelatnostima navedena proizvodnja oružja i municije te vojnih borbenih vozila. Kako nova firma nema prethodnu saglasnost federalnog Ministarstva industrije, energetike i rudarstva za namjensku proizvodnju, sud je naložio da istu briše iz Odluke o osnivanju društva ili dostavi navedenu saglasnost.

Čak i da ima dozvolu, a ponovimo, nema, za samu prodaju Vitezita potrebna je saglasnost Vlade FBiH, odnosno resornog Ministarstva energetike, rudarstva i industrije.

„Nije dovoljno da se Vlada FBiH, Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH, Ministarstvo vanjske trgovine FBiH i EUFOR, samo obavijeste o namjeri uvođenja kupca u posjed imovine koja služi za proizvodnju naoružanja i vojne opreme, te da se imovina i postrojenja koja služe za proizvodnju NVO, predaju kupcu u posjed zapečaćeni, a da se pri tome prethodno ne pribavi pismena suglasnost Vlade FBiH o načinu i uvjetima  pod kojima će se imovina predati kupcu u posjed“, bio je jasan stečajni sudija u svojoj odluci o zaustavljanju nezakonitog uvođenja u posjed nad Vitezitom.

Kako je Žurnal već objavio, Posebni odjel za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala u Federaciji iliti POSKOK prihvatio je vođenje istrage o nezakonitostima u stečajnom postupku Vitezita.

Bivši radnici su nedavno u pismu stečajnom sudiji pitali i šta je imovinom Vitezita izvan Viteza u Sarajevu, potom u Hrvatskoj te Srbiji. Stečajna upraviteljica odgovara da za tako nešto treba novca!

iz odgovora stečajne upraviteljice

Predratno preduzeće „Slobodan Princip Seljo“ iz kojeg je proistekao Vitezit imalo je odmaralište i zemljište u Krvavicama kod Makarske, poslovne prostore u centru Beograda i Zagreba. Da je dostavljen program privatizacije sve bi to trebalo biti na spisku pasivnog podbilansa. Ovako nema programa, nema ni imovine. Tačnije postojala je, ali nije poznato ko je koristi ili ko je istu moguće nezakonito prodao.

„Nešto su nakon rata govorili da je to prebijano, prodano, nešto se petljalo, mutilo, šta, kako, s kim, kome, niko sada ne zna“, reći će nezvanično za Žurnal jedan rukovodilac iz Vitezita.

Podsjetimo kako je svojevremeno stečajna upraviteljica Vitezita Behrija Huseinbegović iznervirana našim sistematičnim praćenjem dešavanja oko Vtezita, pozivala redakciju Žurnala. Ljutito je zaključila kako našim pisanjem ometamo stečajni postupak. I tada i sada rekli bi da tu nedostaje jedna  riječ, a to je da ometamo samo NEZAKONIT stečajni postupak. Za devastaciju Vitezita i pljačku pogona prije stečaja, ko je odgovoran, zna se…

(zurnal.info)

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI