LGBTTIQA+

Počela četvrta Povorka ponosa

Organizatori povorke kažu da savezništvo mora biti beskompromisno, da podrška sugrađana mora biti svakodnevna, te da institucije moraju proaktivno djelovati i donijeti zakone kojim bi se LGBTTIQA+ populacija tretirala ravnopravno

„Retrogradne politike, nacionalizam, fašizam, institucije koje sebi daju za pravo da diskriminišu – sve su ovo mjesta protiv kojih moramo zauzeti stav i boriti se. Zato danas ponosno zajedno šetajmo za sve one koji ne mogu. Za sve obespravljene i dikskriminisane, za sve one čiji glas ova država ne čuje. Vrijeme je. Ujedinimo se“ – poručuje Organizacioni odbor četvrte bosanskohercegovačke Povorke ponosa.

FOTO: Inforadar

Dina Bajrakterević, članica Organizacionog odbora bh. „Povorke ponosa“ kaže da ovogodišnji slogan „Ponosno zajedno“ hoće da pošalje poruku da je savezništvo općeprisutno u bh. društvu, ali i često zadržano u četiri zida.

„Bitno je da podrška bude javna i beskompromisna jer kroz razgovor sa LGBT zajednicom na cijeloj teritoriji BiH vidjeli smo da podrška postoji, ali da je bitno da se ona izvede negdje na površinu. Takođe, zahtijevamo da smo zakonski jednakopravni sa svim građankama i građanima BiH i tražimo da naša prava budu zagarantovana na cijeloj teritoriji BiH kao i svim drugim“– kaže Dina Bajraktarević.

FOTO: FENA

„Očekujemo veliku podršku sugrađana i sugrađanki. Ovaj protest je jako važan za LGBTQ osobe, za njihovu svakodnevnicu, sigurnost, za borbu protiv nasilja i diskriminacije jer je to njihova svakodnevnica” – kaže Lejla Huremović, članica organizacionog odbora BH Povorke ponosa.

„Važno je da se smanji nasilje koje postoji nad LGBT osobama, koje je prisutno u svim sferama. Ne samo na ulici. Ono je prisutno i u porodicama, i u poslovnoj sferi i tamo gdje su LGBTIQ osobe vidljive. To je razlog zbog čega LGBTIQ osobe ne žele da butu out“ – ističe Huremović.

Huremović dodaje da još uvijek postoje pojedinci i pojedinke koji smatraju da se LGBTIQ osobe trebaju skrajnuti na marginu, ali smatra da je evidentno da se sve više gradi prostor u kome se LGBTIQ populacija može osjećati slobodno.

FOTO: FENA

Mirza Halilčević, član Organizacionog odbora „Povorke ponosa“, kaže da je ovogodišnja Povorka mapirala zakonske ciljeve koje žele da postignu, među kojim su prava garantovana zakonima o javnom okupljanju i aktualiziranje pitanja prava za istospolna partnerstva na svim nivoima u BiH.

„Budući da je ovogodišnja tema savezništvo, takođe smo htjeli da aktualiziramo pitanja proaktivnog djelovanja društva i političkih institucija. Očekujemo da svi koji učestvuju u kreiranju politika, ali isto tako i društvo, aktivno preuzmu ulogu u suprotstavljanju homofobiji. Ne samo tokom Povorke ponosa, kada je ovo pitanje aktuelno, nego i u svakodnevnom životu: u obrazovanju, porodici, kafani…Tako bismo podigli svijest da svi učestvujemo u kreiranju što inkluzivnije atmosfere, i da svi reagujemo u odnosu na naše resurse“ – kaže Halilčević.

FOTO: FENA

„Vrijednosno se biraju događaji koji će imati pristup na izgledu Vijećnice“ – kaže Halilčević o odbijenom prijedlogu osvjetljavanja fasade Vijećnice spektrom duginih boja, napominjući da je obiman broj organizacija i preduzeća koja su se tako oglašavala.

„U ovom konkretnom slučaju nemamo pruženu ruku i to ćemo nastaviti problematizirati u danima koji dolaze. Mi smo odgovor dobili sinoć, u 15 do 7, i zatražili smo pečatiran odgovor s pozivanjem na odgovarajuće pravilnike koji će utemeljiti ovu odluku kako bismo saznali po čemu solidarnosti s LGBT osobama nije mjesto na Vijećnici“ – zaključuje Halilčević.

FOTO: Inforadar

 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI