Prijevremeni izbori u Španiji mogli bi dovesti krajnju desnicu na vlast po prvi put nakon ere Franca

Opći izbori u Španiji koji se održavaju narednu nedjelju mogli bi učiniti da ta zemlja postane još jedna članica Evropske unije u kojoj populistička desnica preuzima vlast, što bi predstavljalo veliki preokret nakon pet godina vladavine socijalista, prenosi AP.

Premijer Španije Pedro Sánchez sazvao je prijevremene izbore nakon što su njegova socijalistička radnička partija i njen mali koalicioni partner, krajnje lijevi, Unidas Podemos („Ujedinjeni možemo“), poraženi na lokalnim i regionalnim izborima.

Narodna stranka desnog centra (Popular Party) nakon izbora 28. maja izdvojila se sa najviše glasova. Ankete za opće izbore stavljaju PP na prvo mjesto – ali vjerovatno će im biti potrebna podrška pokreta Vox, stranke krajnje desnice, da formira vladu.

Takva koalicija vratila bi krajnje desničarsku vlast u Španiji po prvi put od kada je zemlja prešla na demokratiju nakon smrti generala Francisca Franca 1975. godine, diktatora koji je vladao Španijom skoro 40 godina.

Narodna partija (PP) i Vox dogovorili su se da od maja zajedno vladaju u oko 140 gradova i mjesta, kao i da dodaju još dva regiona onima u kojim su već zajedno upravljali. Senator Alberto Núñez Feijóo, lider PP-a, nije isključio partnerstvo na državnom nivou.

Vox je predvođen bivšim članom PP-a Santiagom Abascalom (47). Vox je stranka koja se protivi pravu na abortus, poriče klimatske promjene i odbacuje potrebu da se vlada bori protiv rodnog nasilja.

Ankete o izborima pokazuju da bi stranka mogla biti treća po snazi u Španjii nakon izbora, što bi Abascala stavilo u poziciju da određuje ko će činiti vladu.

Nagore Calvo Mendizabal, viši predavač španjolske i evropske politike i društva na King’s Collegeu u Londonu, rekao je da je vjerovatnoća da će Vox ući u vladu oblikovati naredne parlamentarne izbore “u smislu budućnosti demokratije u Španiji”.

Voxov manifest je praktično “kopija principa Francovog režima”, rekao je Calvo Mendizabal. Obećava, na primjer, povratak visoko centraliziranoj vlasti ukidanjem 17 regija koje su nastale nakon Francove smrti.

Osim Španije, vlada PP-Voxa značila bi da se još jedna članica EU pomaknula čvrsto udesno, što je trend nedavno uočen u Švedskoj, Finskoj i Italiji.

– Zemlje poput Njemačke i Francuske zabrinute su šta bi takva promjena predstavljala za imigracionu i klimatsku politiku Evropske unije – dodao je Calvo Mendizabal.

FENA / AP

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI