Sud Bosne i Hercegovine je tokom protekle tri godine prihvatio jemstvo za devet osoba u iznosu od 3.006.080 KM, potvrđeno je InfoRadaru u ovoj pravosudnoj instituciji.
Za isti period, 17 osoba je ponudilo jemstvo u iznosu od 2.518.428 KM – koji se odnosi na nekretnine i 1.380.155 KM te 30.000 eura u novcu. Ponude osam osoba i njihovih advokata Sud BiH je odbio.
– U odnosu na tri lica koja se nalaze u istom predmetu, Sud je donio odluku kojom je odbijen prijedlog za određivanje jemstva iz razloga što je zaključio da mjera jemstva i mjere zabrane, kao predložene mjere, ne predstavljaju adekvatne mjere na osnovu kojih bi se ostvarila svrha uspješnog vođenja krivičnog postupka. Nadalje, u odnosu na dva lica – Miroslav Čepo i Mevljudin Kalač, Sud nije stekao dovoljan stepen ubjeđenja da će se određivanjem jemstva, odnosno ukidanjem pritvora postići svrha i ciljevi zbog kojih je pritvor prvobitno određen, a to su: obezbjeđenje prisustva optuženog i nesmetano vođenje krivičnog postupka. U odnosu na optuženog Bojana Cvijetića, Sud je odbio prijedlog za određivanje jemstva jer predmet jemstva nije podoban, tj. novac koji je privremeno oduzet u istrazi kao dokaz nije podoban za prijedlog na ime jemstva, kazali su u Sudu BiH.
Igor Grkinić, advokat Milivoja Todorovića je prošle godine u nekoliko navrata tražio da se njegovom klijentu ukine mjera pritvora a on bi zauzvrat dao cjelokupnu imovinu koju posjeduje njegov otac.
Todorović, koji se nalazi u pritvoru zbog optužbi da je ugovarao velike pošiljke kokaina s područja Južne Amerike za Europu, u zamjenu da izađe na slobodu, ponudio je porodičnu kuću i imovinu koju njegov otac posjeduje u Bijeljini, a koja je naslijeđena i koja ima, kako in ističe, ogromnu vrijednost. Iako su i optuženi i njegov branilac uporno tvrdili da će se ponuđenim jemstvom osigurati njegovo prisustvo na ročištima, Sud BiH to nije prihvatio.
– Razlog odbijanja je sadržan u činjenici da vrsta i visina ponuđenog jemstva, nisu dovoljna garancija na osnovu koje se optuženi neće dati u bjekstvo, jasni su u Sudu.
Odluku o tome da li će osumnjičeni/optuženi biti pušten na slobodu ili ne ovisi u svakom pojedinačnom slučaju, odnosno od procjene vijeća ili sudije pojedinca.
– Oni procijene da li bi se ta svrha mogla postići tom mjerom kaucije ili ne. Novac, u slučaju da osoba bude osuđena se vraća njoj i ta osoba ide na služenje kazne. Jemstvo je, dakle, samo garancija, odnosno zamjena za mjeru pritvora, kaže advokatica Lejla Čović i ističe da je u dosadašnjem radu često imala klijente koji su u zamjenu za slobodu nudili jemstvo, ali nije bilo onih koji su prekršili mjere.
Čović pojašnjava da se kao jemstvo može ponuditi novac ili nekretnina i to je garancija da osoba neće pobjeći.
– Ukoliko pobjegne onda se ta garancija, bilo da se radi o novcu ili nekretnini uplaćuje ili upisuje u korist države. Ako je novac onda se položi na račun budžeta. Ukoliko se prihvati jemstvo iz pritvora neće izaći nijedan osumnjičeni/optuženi dok novac ne legne na račun koji je sud prethodno odredio. To se drži na nekom privremenom računu, sve dok se ne okonča postupak. Ukoliko bude oslobođena osoba koja je dala jemstvo taj se novac vraća na račun sa kojeg je i uplaćen, ističe Čović.
S druge strane, ukoliko osumnjičeni/optuženi daje nekretninu za jemstvo onda se on iz pritvora pušta tek kad se država upiše u gruntovnicu, odnosno upiše se teret te se navede da se tom nekretninom ne može raspolagati jer je data u jemstvo u korist BiH.
– Tom se nekretninom ne može raspolagati niti se može prodati i u ZK stoji da je ta nekretnina data kao jemstvo u tom i tom krivičnom postupku, navodi Čović.
U Sudu BiH kažu da je jemstvo, u pomenutom periodu, prihvaćeno za Filipa Romića, Marija Šaškora, Mitra Blagojevića, Dražena Šinikovića, Elmedina Karišika, Jovana Jošila, Mirka Vukmirovića, Žarka Kalinića i Dragana Šojića.
Kao garanciju da će prisustvovati suđenjima, Jovan Jošilo je Sudu dao nekretnine u vrijednosti od 489.000 KM.
Mladen Blagojević i Dražen Šiniković su pritvor za slobodu trampili za 265.200 KM odnosno 299.470 KM.
Mnogo manje je ponudio, a Sud je (ipak) prihvatio 52.287 KM koje je ponudio Mirko Vukmirović, nekadašnji saradnik Darka Eleza, koji se tereti za teška krivična djela. Sud BiH prihvatio je i prijedlog odbrane Elmedina Karišika, uhapšenog vlasnika firme “Plaza”, koji je u zamjenu za slobodu ponudio jamstvo u iznosu od 346.000 KM. Karišik je ponudio novac i nekretnine kao jemstvo da će se odazivati pozivima suda nakon puštanja na slobodu.
Žarko Kalinić i njegov advokat su u zamjenu za pritvor dali porodičnu kuću koju je Kalinić naslijedio, a u kojoj živi sa porodicom i majkom.
Rješenje o propasti jemstva je doneseno za Bojana Raonića i Antu Sičaja. Od njih je, naime, oduzeto 50.000 KM u slučaju Raonića i benzinska pumpa, ukupne površine od 840 m2 u odnosu na Sičaja.