Zašto je uloga scrum mastera sve važnija u poslovnom svijetu?

Piše: Nejra Džaferagić (Bloomberg Adria)

Sve veći naglasak u poslovnom svijetu stavlja se na agilan pristup razvoju softvera, a jedna od ključnih figura u tom kontekstu je scrum master, čija pozicija postaje sve traženija i kompanijama je sve prepoznatljivija.

Izraz “scrum” potječe iz ragbija, gdje se koristi za opis situacije u kojoj igrači udružuju snage kako bi osvojili loptu, pa tako scrum master označava vođu tima. Metodologija je prvobitno osmišljena za potrebe IT industrije sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća, a i danas se dominantno ovaj sektor odlučuje na organizaciju radnih procesa koristeći scrum.

Uloga scrum mastera obuhvata nekoliko ključnih odgovornosti, uključujući uklanjanje prepreka, zaštitu tima od vanjskih smetnji, osiguranje fokusa tima na ostvarivanje ciljeva, mentorstvo i podršku radnicima, kontinuirano poboljšanje timskog rada te unapređenje komunikacije i suradnje. Ovaj angažman doprinosi uspješnoj primjeni Scrum metodologije i postizanju boljih rezultata u razvoju softvera.

Mnoge kompanije prepoznaju prednosti agilnog pristupa i primjenjuju ga u svojim projektima kako bi ostvarile bolje rezultate, pa tako svoje mjesto nalazi i u bosanskohercegovačkim kompanijama.

Depostiphoto
 

Prema riječima Vedrana Kolovrata, senior scrum mastera u kompaniji Authority Partners, vjerovatnoća da sretnete scrum mastera u bh. kompanijama umnogome ovisi o načinu na koji je organizirana proizvodnja i isporuka.

“No, primjetno je da posljednjih godina i druge industrije na domaćem tržištu, mahom one koje ovise o razvoju novih softverskih rješenja, prepoznaju važnost scruma, a posljedično i scrum mastera. Dobar je primjer bankarski sektor, gdje vidimo eksploziju novih digitalnih rješenja na tržištu”, objašnjava Kolovrat za Bloomberg Adriju.

Slično mišljenje ima i scrum master iz iste kompanije Haris Kujan, koji kaže kako je ova pozicija u Bosni i Hercegovini značajno zastupljena.

Prema njegovim riječima, najčešći izazovi posla su održavanje balansa između timova, menadžmenta i klijenta – da svi budu zadovoljni, a posao odrađen na vrijeme, dok je prednost – uključenost u sve aspekte izrade projekta ili određenog proizvoda na projektu.

“Koristimo razne alate za praćenje napretka i upravljanje projektima, poput Azure DevOpsa ili Jire. Lično sam najviše koristio Azure DevOps, uz pomoć kojeg praktično dobijem sve podatke poput količine preostalog posla, broja sati koji je utrošen, kapaciteta ljudi, a često ga koristimo i za komunikaciju sa članovima tima ili s klijentom”, objašnjava Kujan.

“Uvijek se trudimo da ispoštujemo sve zahtjeve koji su od nas traženi tako što ćemo reorganizirati dostupne resurse. Ukoliko se desi da neki segment nije moguće uraditi u datom vremenskom roku, i u skladu s novonastalom specifikacijom, onda pristupamo kreiranju najboljeg prijedloga koji bi zadovoljio sve strane uključene u projekt”, navodi on.

Scrum framework spada u skupinu agilnih metodologija gdje se podrazumijeva da su promjene u zahtjevima ili prioritetima česte i očekivane. Shodno tome, scrum timovi kroz scrum ceremonije analiziraju date promjene i zahtjeve, te prilagođavaju svoje planove kao tim, a sve to uz podršku scrum mastera objašnjava za Bloomberg Adriju Naida Huseinović, senior scrum master u kompaniji Klika.

Kao najčešće izazove navodi nedovoljno razumijevanje scruma, kao i uloge scrum mastera i njegovih zaduženja od tima. “Izazovi se također ogledaju o otklanjanju poteškoća koje tim ima u toku razvojnog procesa, kao i u podršci product ownerima od kojih se očekuju detaljno definisani zahtjevi kako bi tim na vrijeme isporučio planirane funkcionalnosti.”

Prednosti se, kako kaže, ogledaju u postignućima timova koji rade po scrumu, koji razumiju zadane ciljeve, kao i ceremonije koje su ključne za otklanjanje poteškoća i planiranje predstojećih obaveza.

Kako postati scrum master?

Da biste postali scrum master, potrebna su znanja koja su globalno dostupna i uključuju razne edukacije i certifikacije. Postoje mnoge svjetski priznate organizacije kao što su Scrum.org, Scrum Alliance, koje pružaju obuku i certifikaciju ili pak neke od agilnih metoda koje su nadgradnja scruma za potrebe korporacija i kompleksnih (skaliranih) projekata, kao što su SAFe ili LeSS. Također, prisutni su i domaći treninzi koje organizuju Bit Alliance ili Bosnia Agile.

Međutim, položiti ispit nije dovoljno da bi se potpuno preuzela odgovornost scrum mastera. Edukacija i certifikacija trebaju se shvatiti kao početna tačka i teorijska podloga koja se dalje usavršava kroz praktičan rad i mentorstvo od iskusnijih scrum mastera.

“Svaka od agilnih metoda ima svoje prednosti i nedostatke, i recimo da postoji vječiti sukob u zajednici agilnih praktičara o tome koja je superiorna. Načelno, mislim da je važno da se kvalitetan scrum master obuči u široj paleti metoda, prvenstveno da bi bio prepoznatiji/kompetitivniji na tržištu, a zatim znao prepoznati i primijeniti dobre prakse koju svaka od njih nesumnjivo nudi”, objašnjava Kolovrat.

Iako u BiH ne postoji scrum master community, Huseinović pojašnjava kako su često radnici s ovom pozicijom uvezani na ličnom nivou, ali da ima prostora za poboljšanje uspostavljanja povezanosti scrum mastera i međusobne razmjene iskustava.

Preklapanja pozicija

Prema objašnjenju Kujana, u nekim kompanijama ova pozicija se preklapa s drugim menadžment pozicijama, “ali suština posla je manje-više ista”.

Iako se pozicije mogu preklapati, scrum master je specifična uloga unutar scrum metodologije s jasno definiranim odgovornostima. Dok neke kompanije koriste terminologiju koja ima slične funkcije ili usko može raditi sa scrum masterom, kao što su project manager (voditelj projekta), agile coach (agilni treneri) ili team lead (voditelj tima), postoje metodološke razlike.

Drago Ćavar, managing director sportsbook platform u kompaniji NSoft iz Mostara, kaže kako ova kompanija službeno nema poziciju scrum mastera, ali su odgovornosti obično povezane s tom ulogom raspoređene među različitim osobama u organizaciji. Kroz razne verzije frameworka za upravljanje softverom, došli su do agilne verzije koja je efikasna za njihovo okruženje.

“Ovo nas, naravno, ne čini imunima na probleme radi kojih je pozicija scrum mastera nastala, a specifičnost je što je ta uloga u našem slučaju apsorbirana u mnogo različitih rola koje imaju šira zaduženja. Ideja načina rada koji prakticiramo bila je što više smanjiti broj interakcija u razvojnom procesu i nasloniti se na dobar kadar i međuodjelnu suradnju koju imamo u organizaciji”, kaže Ćavar za Bloomberg Adriju.

Depositphotos
 

Umjesto klasičnog scrum mastera, voditelji timova u Nsoftu preuzimaju zadatke. Oni su okruženi “servisnim” odjelima čija je svrha olakšavanje posla, a da se to ne odrazi negativno na bilo kojeg člana tima. “Timovi imaju veliku autonomiju u pogledu organizacije vlastitog načina rada, a ono što se od voditelja traži je transparentnost u radu i poštivanje dogovorenog. U praćenje ove dvije važne kategorije, osim tehnikalija kao što su taskovi, timski ili product backlog, ulaže se i redovita i iskrena komunikacija”.

Često postoji nejasnoća o tome šta scrum master u suštini radi i koji je to njegov konkretni doprinos. Potezi koje jedan scrum master vuče su ponekad diskretni i nisu odmah vidljivi vodstvu kompanija ili projekata, objašnjava Kolovrat. “Naprimjer, vrijeme provedeno na unapređenju načina rada i administraciji pojedinačnih zadataka se prosto ponekad olako shvati, a ima snažan kumulativni efekt na performansu tima”.

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI